Spánok je prirodzenou a kľúčovou časťou fungovania každého človeka. Je to esenciálna zložka života na zemi a popri strave sa najvýraznejšie podieľa na našom zdraví a celkovej prosperite. Nie je to len záležitosť fyzickej oblasti ľudského bytia, pretože spánok je dôležitý aj pre mozog, takže ovplyvňuje aj náš mentálny svet.
V neposlednom rade je spánok dôležitý aj pre naše psychické zdravie. Predsa len, sny ako obraz nášho duševného sveta, ako sme už vysvetlili v minulom článku, sú akýmsi filtrom emócií. Treba však podotknúť, že dobrý a kvalitný spánok nie je záležitosťou prirodzenou a automatickou. Čím ďalej, tým viac (nielen) mladých ľudí má problém sa dobre a kvalitne vyspať a od toho sa potom odvíja ich celkový život.
Čo vlastne znamená dobre sa vyspať? Ide o súhru niekoľkých aspektov, či už sú to vonkajšie faktory ako kvalita matraca, tma, svetlo, hluk, počet prespatých hodín a pod., alebo o fyziologické procesy v tele a napríklad aj to, čo sme pred spaním zjedli či vypili a kedy sme to urobili.
Určite mnohých ľudí zaujíma, čo sa vlastne deje s naším telom a mozgom, keď spíme, alebo to, či naozaj potrebujeme až 8 hodín spánku na dosiahnutie pocitu vyspatia sa po zobudení. O téme spánku sme sa v tomto článku porozprávali s certifikovanou spánkovou poradkyňou pre bábätká, deti aj dospelých a zakladateľkou Spánkového inštitútu Dott.ssa Zuzanou Guzmickou.
Dott. ssa Zuzana Guzmická
Som certifikovaná spánková poradkyňa pre dospelých aj deti od roku 2017. Po dlhoročnej praxi s bábätkami a deťmi som sa neustále stretávala s otázkami dospelých na tému nespavosti. Prehľad a základné vedomosti o spánku dospelých som už mala, preto som sa rozhodla pokračovať vo vzdelaní aj v tejto oblasti.Som presvedčená o tom, že spánok je naša základná biologická potreba rovnako ako jedlo a voda. Spánok je, žiaľ, vysoko podceňovaná téma, pritom prvou otázkou každého lekára by malo byť „Ako spíte?“ Spánok, jeho dostatok a kvalita majú totiž obrovský dopad na naše psychické aj fyzické zdravie.
Čo sa deje s naším telom, keď spíme? Čo sa deje s naším mozgom?
To, čo robí mozog aj naše telo počas spánku, závisí od aktuálnej fázy spánku, v ktorej sa človek práve nachádza. Každá jedná fáza spánku hrá dôležitú úlohu pri oprave a regenerácii nášho tela aj mozgu. Po zaspatí sa naše telo uvoľní a začína kompletne regenerovať.
V určite spánkovej fáze dokonca dochádza k atónii, teda ochabnutiu svalov. Deje sa tak počas REM spánku. Je to fáza spánku, keď snívame. Ide o prirodzenú ochranu nášho mozgu, aby sme nevykonávali naše sny. Naopak, v hlbokom spánku sú naše dýchanie, tep, svalová aktivita spomalené.
Náš mozog v hlbokom spánku mení svoju aktivitu taktiež v závislosti od fázy spánku, v ktorej sa nachádza. Najaktívnejší je náš mozog v už spomínanom REM spánku, keď sa javí, ako keby sme bdeli. Naopak, najmenej aktívny je počas najhlbšieho NREM3 spánku.
Čo je základom kvalitného spánku?
Aby bol spánok kvalitný, mal by byť pravidelný, dostatočne dlhý a neprerušovaný.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenská dermatologička o starostlivosti o pleť: S peelingom to netreba preháňať, muži sa SPF-ka doslova boja (ROZHOVOR)
- „Investovanie je prirodzená vec. Bolo by krásne, ak by sme na Slovensku zarábali 2-ku v čistom, je to však nereálne,“ tvrdí zakladateľ projektu Financopedia
- Slovenský plastický chirurg o svojej práci: Niektoré klientky sa plastickou operáciou snažia zachrániť vzťah. Ak je zákrok lacný, nemusí byť bezpečný
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako by mal vyzerať náš spánkový režim
- Či má menej spánku vplyv na priberanie
- Aká je pravda o tom, že modré svetlo má vplyv na proces zaspávania
- Či je naozaj nevyhnutné spať minimálne 8 hodín
- Kedy sa z nespavosti stáva problém
- Ako dlho by mal trvať poobední šlofík, aby bol efektívny
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom