Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Každá krajina má svoje pravidlá. To, čo môže byť niekde neslušné, môže byť na druhej polke sveta zasa považované za pochvalu šéfkuchára.

Preto, ak sa chceš vyhnúť nepríjemným situáciám alebo trapasom, odporúčame ti naštudovať si niektoré pravidlá z rôznych krajín sveta.

V Kórei začína ako prvý jesť najstarší pri stole

Kórejčania majú pravidlo, že jesť začína ten, kto je pri stole najstarší. Ak by si porušil toto pravidlo, mohli by ostatní na teba nielen škaredo zazerať, ale ťa už viac k stolu nepozvať.

A ešte jedna vec, ktorú by si mal pred návštevou tejto krajiny poznať. Ak si smädný a tvoj pohár je prázdny, mal by si požiadať o doplnenie pohára človeka sediaceho vedľa teba. Je tu zvykom, že si poháre dopĺňajú navzájom.

Jakub Kapusnak, Unsplash

V Thajsku nikoho nechytaj za hlavu

To, čo môže byť u nás úplne normálne, považujú v Thajsku za urážku. Tam totiž veria v to, že práve v hlave sa nachádza naša duša a ak niekoho za hlavu chytíš, môžeš náladu Thajčana naozaj pokaziť.

Vyplazovanie jazyka môže znamenať rôzne veci

Ak by ste na Slovensku na ľudí vyplazovali jazyk, pravdepodobne by si mysleli, že nie ste úplne v poriadku. V Indii toto gesto predstavuje hnev. V Tibete predstavuje prejav úcty a môže slúžiť aj ako pozdrav. Tibeťania kedysi verili, že diabol má čierny jazyk. Tým, že svoj jazyk ukážeš, dokazuješ, že nepochádzaš z pekiel.

George Dolgikh, Pexels

Daj si pozor, v akej krajine donesieš kyticu s ľaliami

Zatiaľ, čo v Taliansku sú ľalie obľúbené kvetiny, vo Francúzsku by si ich nemal nosiť na rande. Spolu s chryzantémami sú považované za kvetiny, ktoré sa nosia na pohreby. Rovnaký názor na chryzantémy majú aj Taliani.

Niektoré krajiny si účtujú sprepitné

Na Slovensku sa sprepitné dáva čašníkom a obsluhe dobrovoľne. Napríklad v takom Taliansku alebo vo Francúzsku si sprepitné pripočítavajú rovno k účtu.

Nemusí to tak však byť vo všetkých častiach krajiny. Takže nebuďte prekvapení, ak si náhodou nájdete na účte položku, ktorú ste si nepýtali. Rakúsko má nepísané pravidlo, že ak si trikrát vypýtaš účet a neprinesú ti ho, môžeš odísť bez platenia. 

Artem Bali, Pexels

Rôzne prejavy náklonnosti

Nielen jazykové bariéry vedia narobiť menší zmätok v komunikácii. Avšak, okrem toho sú tu aj rôzne zvyky. Medzi ne patria aj odlišné prejavy náklonnosti.

Napríklad, ak vás v Maďarsku niekto nazve „kapustou“ alebo „malým chrobákom“, nechce vás uraziť, práve naopak, chce vám zalichotiť. V Poľsku používajú napríklad slovo strúhanka a v Japonsku označuje termín „vajce s očami“ človeka, ktorý má peknú oválnu tvár.

Číňania trikrát dar vrátia pred tým, ako ho príjmu

U nás pravidlo etikety hovorí, že ak dostaneme dar, tak by sme ho mali hneď otvoriť a nečakať na neskôr. V Číne je prejavom skromnosti a vďačnosti za dar to, že ti ho trikrát obdarovaný človek vráti.

Okrem toho, v Číne by si si mal dávať pozor na darovanie ostrých predmetov, ktoré znamenajú koniec vzťahu, hodiniek, ktoré označujú koniec života a vreckoviek, ktoré sú spojené s plačom na pohreboch.

Element5 Digital, Unsplash

Iná krajina, iný pozdrav

Napríklad v Saudskej Arábii a v Spojených Arabských Emirátoch sa muži zdravia tak, že si vzájomne potrú nosy. V Indii sa zdravia poklonením, pričom majú spojené dlane. Vo Francúzsku zas záleží na tom, v ktorej časti ste, no môžete očakávať hneď niekoľko bozkov. V Paríži sa ľudia bozkávajú dvakrát a na Korzike päťkrát.

Treba si dávať pozor aj na gestá

Gesto, ktoré vo väčšine sveta znamená „okej“, je v Japonsku interpretované ako peniaze a vo Francúzsku ako nula. Takže jediným gestom môžeš vo Francúzsku niekomu naznačiť, že je nula a ani si to nemusel plánovať. Známe gesto, ktoré ukazujú väčšinou rockeri, môže zas v Taliansku označovať podvádzaného muža – paroháča.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/kim-kardashian-chloe-moretz-grace-oGcmZbIsVoXhC)

Ak ti padne jedlo, pobozkáš ho

V Afganistane a ostatných moslimských krajinách je zvykom, že ak ti padne kúsok chleba alebo jedla na zem, čo najrýchlejšie ho zodvihneš a pobozkáš. Týmto gestom sa tak prejavuje úcta k jedlu. V týchto krajinách sa neboja žiadnych baktérií.

V Chile by si nemal jesť rukami

Ak nechceš nikoho v tejto krajine uraziť, nemal by si nič jesť rukami. Ani hamburger s hranolkami. Na všetko by si mal použiť príbor.

rawpixel.com, Pexels

Mexičania budú vždy meškať

Niekde je neslušné meškať, v Mexiku je neslušné nemeškať. Tento zvyk pochádza z ich minulosti, keď mali problémy s verejnou dopravou, ktorá vždy meškala. Je jedno, či ideš na párty s kamarátmi alebo na rande, mal by si na ne meškať. Tu sa považuje za neslušné prísť včas.

Neotáčajte rybu v Číne

Znie to ako nejaké porekadlo, no mohli by ste tým niekoho uraziť. Je prirodzené, že keď doješ jednu polku ryby, tak ju otočíš a zješ aj druhú časť. V Číne sa hovorí, že toto gesto prináša nešťastie. Niekto preto necháva rybu nedojedenú alebo odstraňuje kosti, aby sa dostal aj k druhej polke ryby.

Aj káva má svoje pravidlá

Na Blízkom východe nie je jednoduché piť kávu. Akonáhle vidia, že máš prázdnu šálku, doplnia ju. To sa bude diať až dokým prázdnou šálkou nepotrasieš, niekoľkokrát ju nenakloníš alebo kým ju nepoložíš na bok. Takto dáte najavo, že už máte dostatočný príjem kofeínu.

Zas v Taliansku je neslušné pýtať si kávu s mliekom po obede. V tejto krajine akceptujú iba dva spôsoby prípravy kávy s mliekom: kapučíno a latté. Obe je však dobré pýtať si doobeda.

Jonathan Pielmayer, Unsplash

Zdroj: brightside
Titulná fotka: Victor Freitas, Pexels


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.