Niekoľko tipov, ako zvládnuť ústne maturity (alebo štátnice) čo najlepšie

Nechaj si poradiť od tých, ktorí si tým už prešli.

Zdroj: Startup Stock Photos, Pexels

Mnohých študentov v nasledujúcich dňoch čakajú ústne maturity alebo štátnice. Ty už si určite v poriadnom strese a všetci naokolo ti neustále hovoria, aké je to jednoduché, že je to len formalita. Navzdory tomu, že to má byť len taká formalita, si aj tak v poriadnom strese. Poradíme ti preto, ako maturity, prípadne štátnice, zvládnuť čo najlepšie. 

1. Priprav sa

Vec, ktorá je stavebným kameňom tvojho úspechu. Ak ťa teda ešte len čaká učenie, tak ti odporúčame naozaj ho nezanedbať. Treba dohnať veci, ktoré si nie úplne pamätáš z hodín, no ak si do tej školy naozaj chodil, tak ti väčšina z nich do hlavy určite naliezla.

Nguyen Nguyen, Pexels

2. Najedz sa

Je nám jasné, že v tomto období stresu do seba dostaneš jedlo len veľmi ťažko, no je to tvoje palivo. Daj palivo hlavne tvojmu mozgu – existujú potraviny, ktoré ti pomôžu pri učení a zapamätávaní. Sú nimi orechy, horká čokoláda či bobuľové ovocie ako napríklad čučoriedky a maliny.

Maddi Bazzocco, Unsplash

3. Pusti si obľúbenú hudbu

Či už pri učení alebo na ceste do školy, kde ťa čaká komisia. Nie je pravda, že by si sa mal učiť len v tichu. Do pozadia si pokojne pusti obľúbenú hudbu, ideálne nejakú bez slov, nech ťa to neruší. Keď sa budeš cítiť nervózny, tak si do uší vlož slúchadlá a upokoj sa svojou obľúbenou pesničkou.

Feeling It The Simpsons GIF - Find & Share on GIPHY

4. Medituj

Meditácia dokáže veľmi pomôcť nielen ľuďom, ktorí sa veľa učia. Na chvíľu vypnúť mozog a nemyslieť na nič, sústrediť sa len na svoj dych ti následne pomôže vo vypätej situácii. Budeš sa vedieť rýchlejšie upokojiť a nebudeš v tak veľkom strese ako inokedy.

Floating White Cat GIF by lilcozynostril - Find & Share on GIPHY

5. Zachovaj chladnú hlavu

Ľahko sa to hovorí, ale ťažšie koná. Odskúšali sme si to na vlastnej koži, a vieme, aké to môže byť nepríjemné. Treba si však neustále pripomínať, že keď nejde o život, nejde o nič. Ak by si aj náhodou tie maturity alebo štátnice nedal, tak nevadí, vždy je tu aj ďalší pokus.

Ben White, Unsplash

6. Dobre sa vyspi

Spánok je základ. Aj keď veľmi dobre vieme, ako to zväčša dopadne, že cez deň radšej pozeráš na bielu stenu a následne to všetko v noci dobiehaš. Potom máš toho spánku menej, ako by si mal mať. Je však veľmi dôležitý, lebo práve počas neho sa ti do mozgu ukladajú všetky vedomosti, ktoré si sa počas dňa naučil.

Sleep Sleeping GIF by yvngswag - Find & Share on GIPHY

7. Hľadaj asociácie

Pri učení ti pomôže hľadať asociácie. Ak máš niečo, čo si nevieš zapamätať, spoj si to s niečím zo svojho života. Napríklad, skratkám môžeš dať mená, prípadne si ich môžeš spievať a tak si ich ľahšie zapamätáš.

Thought Catalog, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
9
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
16 jedál, ktoré si doposiaľ jedol či skladoval úplne zle

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME