Niektoré EKO a BIO značky dostanú stopku. Európska únia zasiahne, klamú zákazníkov

Bublina týchto produktov v EÚ konečne praskne.


V obchodoch sa čoraz viac stretávame s produktmi, ktoré majú označenie EKO, BIO či RAW. Niektoré reťazce dokonca ponúkajú dedikované regály čisto s týmito produktmi.

Z tejto témy sa však stal až mierny vtip, keďže veľakrát ide o bežné produkty, ktoré majú len nálepku tváriacu sa, že produkty sú ihneď cennejšie a kvalitnejšie.

Mnohé produkty však na toto označenie budú môcť už čoskoro zabudnúť. Ako informujú TV Noviny, Európska únia si plánuje na takéto produkty posvietiť, stopku dostanú falošné EKO a BIO značky.

Koniec klamlivého označovania výrobkov prichádza v rámci novej smernice, ktorú schválil Európsky parlament. Jej cieľom je zastaviť falošný ekologický marketing, ktorý zneužíva označenie vo svoj prospech len na to, aby nalákal zákazníkov.

Stopku dostanú falošné EKO a BIO značky

Veľké množstvo spoločností sa tvári, že si zachováva ekologický, zelený prístup. Práve udržateľnosť a ekológia sa stali častou rétorikou firiem. Nie vo všetkých prípadoch to je v skutočnosti tak, ako sa firmy prezentujú. Nová smernica sa chce takýchto falošných firiem a označení zbaviť. Po novom budú výrobky označené presnejšie a spoľahlivejšie, aby sa predišlo klamaniu koncového zákazníka.

Mohlo by ťa zaujímať:

Fitko a lyžovačka zadarmo? K EMEFKA predplatnému ti teraz dáme nielen voucher do fitka, ale aj skipas

​„Nemôžeme hovoriť, že výrobok je klimaticky neutrálny len preto, že firma platí sadenie stromov v Afrike. Budú omnoho jasnejšie a prísnejšie pravidlá, kedy aké označenie sa môže použiť,“ vysvetľuje europoslanec Martin Hojsík.

Využívanie označenia BIO, EKO či RAW sa bežne vyskytuje naprieč celou škálou tovaru. Najčastejšie sa s týmto označením stretávame v spojení s potravinami, avšak výnimkou nie je ani drogéria, oblečenie či iný spotrebný tovar. Často však ide o nepravdivú nálepku.

Prídu aj ďalšie dobré zmeny

S príchodom novej smernice príde aj ďalšia zmena. V zmysle zlepšovania zelenej politiky sa výrazne zatlačí aj na trvanlivosť produktov. Informácia o záruke by mala byť ďaleko viditeľnejšia.

Ako informoval Európsky parlament ešte minulý rok, zmeny by mali čoskoro prísť aj do textilného priemyslu. Cieľom je boj proti nadmernej výrobe a spotrebe textilu, ako aj docielenie udržateľnejšieho fungovania v sektore. Fast fashion alebo rýchla móda je veľkým problémom, ktorý znečisťuje nielen Európu, ale celý svet.

Nie je presne jasné, kedy sa zmeny ukážu v praxi. Ďalším krokom je schválenie Radou Európskej únie. V prípade, že smernica prejde, štáty budú mať dva roky na to, aby zmenu implementovali.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné