Niektoré mestá zakazujú používanie telefónov pri chôdzi. Bol by si za takýto zákaz aj u nás?

Telefóny chodcov rozptyľujú, čo môže viesť až k tragickým nehodám.

Zdroj: shutterstock

Uhundrané staré babky, podľa ktorých každý mladý pozerá stále len do mobilu, netriafajú úplne mimo. Chodci v uliciach, ktorí hľadia na displeje a vôbec nevnímajú dianie okolo seba, sa stali problémom, ktorým sa zaoberajú dopravné spoločnosti a miestne samosprávy v rôznych kútoch sveta.

Ľudia nie sú v multitaskingu takí frajeri, ako si myslia, a používanie mobilov počas chôdze predstavuje nebezpečné rozptýlenie. Chôdza, počas ktorej človek zíza na telefón, je pomerne nový fenomén, takže niet divu, že zatiaľ existuje len málo výskumov toho, nakoľko zvyšuje riziko úrazu. V Japonsku sa proti nemu však rozhodli zakročiť, informuje SoraNews24.

Texting GIF - Find & Share on GIPHY

Dá sa predpokladať, že vplyv telefónov nie je zanedbateľný – stačí si pozrieť virálne videá, v ktorých chodci zahľadení do telefónov vrážajú do stien alebo padajú do fontán. Keďže mnohým bežným ľuďom chýba zdravý úsudok, aby svoje správanie zmenili, niektoré miestne samosprávy sa chopili iniciatívy a rozhodli sa aktívne bojovať proti používaniu telefónov počas chôdze.

Americký úrad NHTSA, zodpovedajúci za cestnú bezpečnosť upozorňuje, že počet úmrtí chodcov sa v posledných rokoch zvýšil na čísla porovnateľné s rokom 1990. Chodci sú jedinými účastníkmi cestnej prevádzky, ktorých úmrtnosť v USA stúpa.

V uplynulých rokoch zaviedlo niekoľko amerických miest a štátov legislatívu, podľa ktorej hrozí za používanie mobilného telefónu počas kráčania pokuta. Napríklad na Havaji sa jej výška pohybuje od 15 do 99 dolárov. Jedna z thajských univerzít prišla s iným riešením a rozhodla sa proti tomuto problému bojovať pomocou špeciálne vyhradených pruhov pre chôdzu s telefónom.

Na tvorbe oficiálneho zákazu používania telefónu pri chôdzi pracujú predstavitelia japonského mesta Yamato. Mesto k tomuto kroku pristúpilo po výskume, ktorý odhalil, že až 12 % chodcov pozeralo do telefónu popri chôdzi. Z právneho hľadiska by sa mal zákaz stať súčasťou zákona o cestnej doprave a do platnosti vstúpi 1. júla.

Navrhovaný zákaz má jednu malú chybičku – neobsahuje žiadnu formu sankcie za jeho porušenie. Miestne úrady asi očakávajú, že ľuďom stačí povedať, že sa niečo nemá robiť a oni poslúchnu. Možno v Japonsku sú občania natoľko disciplinovaní, no v našich podmienkach by zrejme zákaz veľmi efektívny nebol…

Zdroj: soranews24.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
TOP KOMENTY: Vaše najlepšie komentáre za mesiac máj

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME