Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 24.12.2024
sk
Štedrý den | Adam, Eva
cz
Štědrý den | Adam, Eva
Zdroj: ©Shutterstock

Niektoré sa dožívajú stoviek rokov. Toto sú najdlhšie žijúce zvieratá, ktoré obývajú našu planétu

Výber najdlhšie žijúcich zvierat sveta, ktoré máme možnosť vidieť aj teraz.

Turritopsis dohrnii (vek: nesmrteľnosť)

Turritopsis dohrnii sa tiež často prezýva aj ako nesmrteľná medúza. Potenciálne dokáže žiť večne. Je tiež známa aj ako medúza Benjamina Buttona. Ako je však možné, že takýto malý tvor dokáže žiť naveky vekov? Medúza Turritopsis dohrnii dokáže svoj životný cyklus obrátiť a vrátiť sa späť do štádia polypu. Nájdeme ju takmer kdekoľvek na svete v mierne teplých až tropických vodách.

Ide tak o jedno z mála zvierat, ktoré sa dokáže vrátiť z pohlavne zrelého jedinca do pohlavne nezrelého. Svoj život, ako väčšina medúz, začína ako malá, voľne plávajúca larva/planula. Následne sa planuly prichytia na morskom dne, kde sa zmenia na polypy a následne na medúzy. Do štádia polypu sa vracia v prípade, že je poškodená, v strese, chorá, stará alebo ak trpí hladom.

Robí to prostredníctvom procesu vývoja buniek. Pôvodné bunky menia svoj stav a transformujú sa na nové typy buniek. Teoreticky je možné tento proces opakovať donekonečna. Najčastejšie však zahynie v dôsledku útoku iného predátora alebo podľahne spomínanej chorobe. Turritopsis dohrnii je však vďaka svojej unikátnej schopnosti dôležitým predmetom farmaceutického výskumu.

najdlhšie žijúce živočíchy, zvieratá, svet, fakty a zaujímavosti, príroda
Shutterstock

Medúza Turritopsis dohrnii má tvar zvona. Dorastá do dĺžky cca 4,5 mm. Celkovo je približne rovnako široká ako vysoká. Dospelé jedince majú okolo 80 – 90 chápadiel. Najčastejšie je voľne žijúca v planktóne. Ako bolo vyššie spomenuté, často sa stáva práve potravou pre iné zvieratá, ktoré konzumujú planktón. Podľa štúdií sa do sveta rozšírila zo Stredozemného mora.

Nezmar obecný (vek: nesmrteľnosť)

V závere článku si spomenieme ešte jeden druh živočícha, ktorý je veľmi podobný medúze. Hydra vulgaris, v slovenskom jazyku tiež známa ako nezmar obecný, je potenciálne nesmrteľná. Ide o sladkovodný polyp/hydroid, ktorý dorastá do dĺžky 10 – 30 mm. Šírka jeho tela je cca 1 mm. Tieto bezstavovce sú do značnej miery tvorené kmeňovými bunkami, ktoré sa neustále regenerujú klonovaním/duplikovaním.

Bežne zomierajú v prírodných podmienkach v dôsledku chorôb alebo predátorov. Bez týchto vonkajších nebezpečenstiev by sa však mohli neustále regenerovať. Hydra má 4 až 12 chápadiel, ktoré vystupujú tesne zvonka úst. Nezmary si tým pomáhajú pri love koristi. Rozprestrú svoje chápadlá a vyčkávajú, kým sa ich potrava dotkne. Následne všetko, čo nedokážu stráviť, vyvrhnú.

Hovorí sa, že nepodliehajú starnutiu. Ich nohy v tvare disku im pomáhajú v pohybe, prichytávajú sa nimi k objektu. Nezmar obecný (Hydra vulgaris) má najjednoduchší nervový systém zo všetkých známych organizmov. Preto je dôležitým predmetom skúmania najmä v neurológii. Odhalenie princípov jeho jednoduchého nervového obvodu by bolo prelomovým pre pochopenie zložitejších funkcií mozgu.

najdlhšie žijúce živočíchy, svet, fakty a zaujímavosti, príroda
Shutterstock

Nezmar obecný je iba príkladom nesmrteľného zvieraťa. V skutočnosti existuje niekoľko druhov nezmarov, ktoré môžu žiť takmer naveky. Dokážu sa rozmnožovať až troma spôsobmi – sexuálnou reprodukciou, pučením a nepriamo prostredníctvom regenerácie. Pri každom z týchto spôsobov musia byť prítomné optimálne podmienky (ako napr. teplota vody a dostatok potravy).

Zvieratá, ktoré sa do výberu nedostali

Jedným zo zvierat, ktoré sa do výberu nedostalo, no za zmienku dozaista stojí, je albatros. Ide o druh morského vtáka, ktorý sa živí primárne rybami a inými vodnými živočíchmi. Albatrosy sú považované za najväčšie druhy vtákov s rozpätím krídel až 3,5 metra. Najdlhšie žijúcim zaznamenaným jedincom je albatros menom Wisdom. Táto samička laysanského albatrosa sa dožila cca 70 rokov.

Morské živočíšstvo má medzi najdlhšie žijúcimi zvieratami viacero zástupcov. Existuje druh rýb známy ako Koi kapry. Jedna z nich – Hanako, sa dožila neuveriteľných 226 rokov. Jej vek bol impozantný, nakoľko väčšina Koi kaprov sa zvyčajne dožíva veku 25 až 35 rokov. Niektoré jedince za ideálnych podmienok však môžu dosiahnuť veku 50 až 70 rokov.

najdlhšie žijúce živočíchy, zvieratá, svet, fakty a zaujímavosti, príroda
Shutterstock

A to nie sú jediné druhy zvierat. Okrem nich existujú ďalšie živočíchy, ako napríklad červený morský ježko alebo arktika islandská, ktoré sa dožili extrémne vysokého veku. Práve to nás núti zamyslieť sa, či by sme k prírode nemali pristupovať s oveľa väčším rešpektom a úctou. Niektoré druhy si v sebe nesú históriu, ktorú ľudské oko zatiaľ nemá možnosť zaznamenať.

Keanu Reeves v detstve prežíval krušné časy

Odporúčame prečítať:

Keanu Reeves v detstve prežíval krušné časy. Zo strednej školy ho vyhodili kvôli zlému správaniu


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.