Nie sú to len športovci, na ktorých môžeme ako národ vzhliadať. Sú to aj ľudia, ktorí vďaka svojej šikovnosti a inteligencii vynašli revolučné vynálezy. Nebáli sa myslieť inak ako všetci ostatní, čím sa dopracovali k prelomovým výsledkom. Toto je zoznam piatich vynálezov, vďaka ktorým o nás vie celý svet.
Padák
Štefan Banič bol rodák z dnešných Smoleníc. Preslávil sa najmä vďaka vynálezu padáka. Tiež bol súčasťou tímu, ktorý objavil jaskyne Driny pri Smoleniciach. Keď odišiel do Spojených štátov, stal sa priamym svedkom leteckého nešťastia. Vtedy začali jeho úvahy o tom, ako ľuďom zachrániť život pri voľnom páde. Preto zostrojil padák, ktorý fungoval na princípe teleskopickej konštrukcie dáždnikového typu s tkaninovým krytím. Okolo tela sa upevňoval za pomoci popruhov v hrudnej časti.
Vynález si nechal patentovať. Aby americké úrady presvedčil, že naozaj funguje, zoskočil z pätnásťposchodovej budovy. Padák od neho odkúpilo americké letectvo. Srdce ho však zrejme ťahalo späť na rodné Slovensko, kam sa o niekoľko rokov neskôr vrátil a pracoval ako murár.
Helikoptéra
Ján Bahýľ sa narodil vo Zvolenskej Slatine. Študoval na gymnáziu vo Zvolene, neskôr na vyššej vojenskej odbornej škole so špeciálnym zameraním na vojenské opevnenia. Ako stavebný technik pôsobil vo vtedajšej rakúskej časti Poľska, v Haliči a až do roku 1895 v Dalmácii. Neskôr sa presťahoval do Bratislavy. Zaoberal sa množstvom rôznych problémov z odboru vojenskej vedy, vojenskej stavebnej techniky alebo strojárstva.
Vypracoval celý rad návrhov na zlepšenie delostreleckej techniky a železničnej dopravy. V roku 1894 zostrojil návrh konštrukcie helikoptéry s pohonom ľudskej sily. Koncept prezentoval verejne už v roku 1901, a hoci bol prevratný, nápad mu „ukradli“ a upravili Francúzi Louis Brequet a Paul Cornu. Rovnako stojí za vynálezom výťahu na Bratislavskom hrade, tankom na parný pohon alebo balónom so vzdušnou turbínou. Spolu s Antonom Marschallom zostrojili prvý automobil na benzínový pohon na Slovensku.
Optika
Jozef Maximilián Pecval sa pokladá za zakladateľa modernej optiky. Rodák zo Spišskej Novej Vsi bol v roku 1837 menovaný profesorom vyššej matematiky. V tom istom roku ho pozvali na Viedenskú univerzitu, kde neskôr štyridsať rokov prednášal matematiku. Bol mimoriadne zručným brusičom skla a jemnomechanikom. Venoval sa tiež akustike, diferenciálnym rovniciam kmitania strún, matematickej teórii hudobných nástrojov, balistike a ďalším. Vypracoval projekty plavebného kanálu okolo Pešti.
Osobitnú pozornosť venoval optike. Objektív, ktorý skonštruoval vďaka presným výpočtom v roku 1840, umožnil 16-násobne vyššiu priepustnosť svetla. Tiež pracoval na zlepšení mikroskopu a pripravil koncepty ďalekohľadov a premietačiek. Vďaka tomu položil základ modernej fotografie už v prvej polovici 19. storočia.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane