Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Niektorí ľudia majú tendenciu pospávať cez deň. Podľa vedcov za to môžu ich gény

Niektorí ľudia skrátka potrebujú viac spánku.


Aký je tvoj názor na pospávanie cez deň? Niektorí by takúto možnosť oddychu prijali, iným to pripadá ako strata času. A rovnako tiež platí, nie všetci si tento luxus môžeme dovoliť. Ako ale uvádza portál LADbible, nová štúdia ukazuje, že existujú ľudia, ktorí potrebujú viac spánku než ostatní. Vedci z nemocnice Massachusetts General Hospital sa touto problematikou zaoberali do väčšej hĺbky.

„Pospávanie cez deň je trochu kontroverzné,“ uviedol doktor Hassan Dashti. „Bolo pre nás dôležité pokúsiť sa rozmotať biologické cesty, ktoré prispievajú k tomu, že pospávame. Výskumníci analyzovali genetické informácie 452 633 ľudí. Účastníkov sa pýtali, ako často si počas dňa zdriemli. Mali na výber z možností nikdy/zriedkavo, niekedy alebo často.“

Shutterstock

Niektorí to majú v génoch

Štúdia preukázala, že v ľudskom genóme existuje 123 oblastí spojených s pospávaním. Vedci boli najprv schopní vymedziť dve skupiny ľudí, ktorí si počas dňa zvyknú schrupnúť: išlo o tých, ktorí mali prerušovaný spánok, a tých, ktorí sa zobudili príliš skoro a už nezaspali. Pociťovali teda spánkový deficit a museli ho „dobehnúť“.

Bola tu ale aj tretia skupina, ktorá tieto problémy nemala, ale ani tak neodolala možnosti pospať si. Podľa Dashtiho to znamená, že títo ľudia majú sklon k spánku vložený vo svojich génoch.

„Ide teda o biologickú potrebu, ktorá nesúvisí s prostredím či správaním,“ dodal. Zároveň sa ukázalo, že ľudia, ktorí majú skony spať viac, môžu mať tiež iné zdravotné ťažkosti, napríklad vysoký krvný tlak. Vedci ale uvádzajú, že pospávanie ako také je pre človeka viac-menej prospešné a pomáha mu lepšie sa zregenerovať a načerpať energiu.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje