Mnohí bývalí príslušníci Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru či iných bezpečnostných zložiek sa v poslednom období dostávajú do sporov so Sociálnou poisťovňou pri žiadostiach o starobný dôchodok. Dôvodom je rozdielny výklad právnych predpisov týkajúcich sa započítavania rokov služby do celkovej doby dôchodkového poistenia. Téme sa venoval portál Peniaze.
Sociálna poisťovňa pri vyhodnocovaní žiadostí zamietla niektorým poistencom nárok na starobný dôchodok. Odôvodnením bolo, že nespĺňajú zákonom požadovanú minimálnu 15-ročnú dobu poistenia. Problém vzniká pri započítavaní období služby, ktoré už boli zhodnotené pre priznanie výsluhového dôchodku.
Súdy sa zastávajú poistencov
V nedávnom prípade, ktorý riešil Správny súd v Košiciach, sa poistenec úspešne bránil proti zamietnutiu žiadosti o starobný dôchodok. Sociálna poisťovňa mu nezapočítala základnú vojenskú službu a dobu služobného pomeru v Hasičskom a záchrannom zbore, zaradené v III. kategórii.
Poisťovňa argumentovala, že zohľadňuje pri výpočte nároku len doby služby v I. alebo II. kategórii funkcií. Súd jej výklad odmietol. Podobné prípady v prospech poistencov rozhodli aj správne súdy v Banskej Bystrici a Bratislave.

Ako by mal správne prebiehať výpočet dôchodku
Podľa judikatúry Najvyššieho súdu SR z roku 2012 by poisťovňa mala pri posúdení nároku na starobný dôchodok hodnotiť celú dobu poistenia získanú vo všeobecnom aj osobitnom systéme bez ohľadu na zaradenie služby do pracovnej kategórie.
Správny postup by mal zahŕňať:
1. Výpočet teoretickej výšky dôchodku zo všetkých období poistenia.
2. Následné zníženie tejto sumy o časť zodpovedajúcu obdobiu zhodnotenému pre výsluhový dôchodok.
Súdy vo svojich rozhodnutiach upozorňujú na paradox. Ľudia, ktorí vykonávali náročnú službu v bezpečnostných zložkách, by mali mať zabezpečené výhodnejšie dôchodkové postavenie vzhľadom na špecifiká ich služby. V praxi je to ale často naopak.
Pre poistencov v podobnej situácii je dôležité vedieť, že v prípade zamietnutia žiadosti o starobný dôchodok sa môžu brániť odvolaním. Ak ani to nepomôže, majú šancu uspieť na súde, ako dokazuje rastúci počet rozhodnutí v ich prospech.