Aký je život v Buckinghamskom paláci? To je aj v dnešnej dobe tak trochu záhadou. Ako kráľovská rezidencia a oficiálna štátna budova pôsobí veľmi tajomne a neprístupne. Vnútri Buckinghamského paláca sa nachádzajú miestnosti určené na oficiálne účely, pričom v ich tesnej blízkosti sú súkromné apartmány pre kráľa a členov rodiny.
Život a práca v Buckinghamskom paláci prináša množstvo výhod – personál si užíva všetko od lekárskych služieb až po kvalitne zariadenú posilňovňu. Kvôli niektorým detailom, ako je napríklad zatekajúca strecha a padajúce úlomky omietky, sa nemusí zdať ideálnym miestom pre život, ale v rámci histórie Buckinghamského paláca by sa tieto chyby dali považovať za súčasť kúzla budovy.
Veľkosť a majestátnosť Buckinghamského paláca presahuje očakávania bežného laika, vďaka čomu majú ľudia žijúci v jeho priestoroch prístup k oveľa širším službám, než sa na prvý pohľad zdá. Niektorí dokonca palác ani neopúšťajú.
Doplnky staré stovky rokov
V Buckinghamskom paláci nájdete 775 miestností, z ktorých 19 je označených ako reprezentačné miestnosti. Podľa historičky Ellen Leslie nebola žiadna z reprezentačných miestností prerobená viac ako šesť desaťročí. Ide však o vedomé rozhodnutie.
Väčšina ľudí prerobí svoje príbytky z rôznych dôvodov v priemere každých 10-15 rokov. Trendy sú však tá posledná vec, ktorá zaujíma kráľovskú rodinu. Ich cieľom je, aby ich domov a pracovisko v jednej budove vyzeralo stále rovnako.
Každá z reprezentačných miestností je náročne vyzdobená a vyžaduje si primeranú údržbu. Nachádza sa v nich množstvo bielych lakovaných doplnkov, ktoré je potrebné udržiavať v čistote. Veľa interiérových doplnkov je založených na inšpiráciách bývalého kráľa Edwarda VII., ktorý toto miesto miloval. Akékoľvek renovačné práce, ktoré prebehnú, nikdy neznamenajú zmenu, ale pokračovanie toho, čo už existuje.
Ročné opravy môžu stáť milióny libier
Buckinghamský palác získala kráľovská rodina v polovici 18. storočia a premenil sa na formálny palác pod záštitou kráľa Juraja IV. Stalo sa tak počas 20. rokov 19. storočia s pomocou architekta Johna Nasha, ktorý navrhol a nakoniec realizoval rozšírenie domu na palác. Prestavali sa a pridali sa mnohé miestnosti a zapracovalo sa aj na výzdobe.
Aj keď v priebehu rokov prebehli v Buckinghamskom paláci mnohé opravy a vylepšenia, nestačili na to, aby boli obytné a oficiálne priestory v stave, ktorý by nevyžadoval rekonštrukciu. V roku 2017 britská vláda vyčlenila stovky miliónov libier na modernizáciu vodovodných potrubí, elektrických rozvodov, svietidiel a radiátorov, z ktorých mnohé pochádzajú ešte z obdobia pred druhou svetovou vojnou.
Veľkým problémom paláca je aj zatekanie zo strechy. Pri silnejších dažďoch sú v paláci rozmiestnené vedrá na zachytávanie padajúcej vody. Okrem iného je potrebné riešiť aj otázky bezpečnosti. Pri jednom incidente kus padajúceho muriva takmer zasiahol princeznú Annu do hlavy.
Kráľovská rodina a britská vláda sa sprvu nezhodli na tom, kto musí zaplatiť za opravy Buckinghamského paláca. Britská vláda síce investovala milióny libier do jeho rekonštrukcie, ale nebolo to bez kontroverzií. Po Spojenom kráľovstve sa šírila petícia požadujúca, aby si kráľovská rodina zaplatila opravy sama.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Práca pre kráľovskú rodinu sa považuje za veľmi prestížnu záležitosť
- Existujú zamestnanci, ktorí územie paláca neopúšťajú počas celého roka
- Panovník má k dispozícii 9-izbový byt
- Za vlády Alžbety II. boli po celom paláci rozmiestnené misky s orechmi
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom