Svet Marvelu ešte pred aktuálnym MCU (Marvel Cinematic Universe) zaznamenal niekoľko obrovských superhrdinských veľkofilmov rozdelených vlastníckym právom pod rôzne filmové štúdiá. V niektorých prípadoch išlo o skutočne skvelé snímky. Spomeňme napr. trilógiu o Spider-Manovi od režiséra Sama Raimiho alebo obrovskú filmovú ságu X-Men.
Následne sa vynorilo tiež niekoľko filmov, ktoré až taký úspech u kritikov nezožali, no v radoch fanúšikov sa tešili tiež veľkej obľube. Medzi týmito filmami sa tiež nachádza dvojica projektov režiséra Marca Webba, ktorý má na konte dva superhrdinské veľkofilmy – The Amazing Spider-Man a The Amazing Spider-Man 2.
Tieto snímky do dnešného dňa vyvolávajú medzi širokou fanúšikovskou verejnosťou rôznorodé pocity. Na strane niektorých fanúšikov si Andrew Garfield odnáša obrovské ovácie a často je pre mnohých tiež najobľúbenejším Spider-Manom. Na strane druhej sú však fakty, keď štúdio Sony investovalo do výroby filmu omnoho viac financií, než nakoniec zarobili.
Než však do MCU po vzájomnej dohode Sony s Kevinom Feigeom dorazil Tom Holland ako nový Spider-Man, bolo v plánoch, že dorazí aj tretí film s Andrewom Garfieldom v hlavnej úlohe. Celá franšíza pod zastrešením Sony Pictures mala v plánoch predstaviť celý svet rôznych záporákov a antihrdinov zo Spideyho sveta. A celé to malo začať snímkou The Amazing Spider-Man 3.
Začiatok prípravy The Amazing Spider-Man 3
Podľa dostupných informácií mala snímka doraziť na strieborné plátna po obrovskej tímovke záporákov – Sinister Six. Aj keď sa to zdá nereálne, Sony malo skutočne v pláne po The Amazing Spider-Man 2 zrealizovať natáčanie jedného z najimpozantnejších tímov vo svete Marvelu. Ako nám načrtol záver spomínaného druhého pokračovania, videli sme mnohé odkazy na rôznych nepriateľov Spider-Mana.
V krátkosti si spomeňme na chápadlá Doctora Octopusa alebo krídla Vulturea. Tiež nám boli predstavení záporáci Electro, Goblin a Rhino, čo znamená, že Sony stačilo priviesť do príbehu posledného antagonistu a plnohodnotný tím záporákov by bol na svete. Snímka Sinister Six bola skutočne ambicióznym nápadom a jej kvalitné spracovanie mohlo naštartovať upadajúci záujem o filmy od Sony.
My sa však presunieme k snímke The Amazing Spider-Man 3 (TASM 3), ktorá sa mala dostať na obrazovky po uvedení Sinister Six. Oznámenie o filme TASM 3 prišlo už v júni 2013, a teda rok po uvedení druhého pokračovania od Marca Webba. Pôvodným plánom uvedenia snímky na svetlo sveta bol dátum 10. júna 2016.
Ako sme vyššie naznačili, na režisérsku stoličku sa mal vrátiť Marc Webb, pričom scenár dostali na zodpovednosť opäť Alex Kurtzman a Roberto Orci, ku ktorým sa pridali aj Mark Bomback a Kurt Wimmer. V roku 2014 sa však objavila prvá šokujúca správa. Svet okolo Spider-Mana od Sony zasiahol hackerský útok, ktorý odhalil svetu plány na prepojený vesmír okolo celej franšízy.
O čom mal byť film TASM 3?
Niektoré zdroje tvrdia, že tretie pokračovanie mohlo pôvodne kombinovať spomínanú Sinister Six, avšak neskôr vysvitlo, že s TASM 3 majú tvorcovia úplne iný zámer. Podľa prvotných plánov mal Peter Parker stále smútiť nad smrťou svojej lásky Gwen Stacy. V určitom bode mu však napadne, že vďaka svojej krvi by dokázal oživiť niektorých ľudí zo svojho života.
Do príbehu sa mali vrátiť mnohé charaktery, ktoré sme mohli vidieť v predchádzajúcich filmoch. Hlavným záporákom sa však mal stať Green Goblin. Ako sme videli v 2. filme, samotný Norman Osborn v závere umiera. V tomto prípade je otázne, či sa mal jeho charakter objaviť ako postava, ktorá sa určitým spôsobom dostane späť do sveta živých, alebo s úplne iným hercom. Pravdepodobnejšia je 1. teória.
Ďalším skvelým ohlásením v roku 2014 bol návrat J. K. Simmonsa ako J. Jonaha Jamesona. Okrem nepriateľov Spider-Mana mal Peter Parker spoznať aj svoju ikonickú a najznámejšiu lásku, ktorú mala stvárniť herečka Shailene Woodley. Reč je o Mary Jane Watson, ktorá sa mala objaviť už pôvodne v 2. pokračovaní The Amazing Spider-Man, o čom svedčia aj fotografie z vymazaných scén.
Určitý čas (a tiež po jej vystúpení v TASM 2) sa očakávalo, že sa v 3. pokračovaní objaví aj Felicia Hardy ako Black Cat, ktorú mala opäť stvárniť herečka Felicity Jones. Mimo iného mal Peter Parker naraziť aj na mimozemského symbionta, s ktorým sa mal spojiť, a získať tak svoj ikonický čierny symbiote oblek. Kombinácia týchto prvkov by určite vzbudila záujem zo strany väčšiny fanúšikov.
Pád The Amazing Spider-Man 3 a štart MCU
V septembri 2014 po útoku hackerov prišlo štúdio Sony s prvým odkladom filmu, pričom jeho pôvodný obsah sa mal kompletne prepísať. Nový dátum premiéry bol určený na 2. júna 2017. Ani nie o rok neskôr, v januári 2015, postihli Sony ďalšie výrobné problémy, a film bol tak opäť preložený až na 21. júna 2018. Toho istého roku dorazila ohromná správa, že Spider-Man mieri pod MCU.
V tomto bode bolo už všetkým jasné, že Spider-Man od Sony úplne končí. Určitý čas kolovali zvesti o dvoch Spider-Manoch, pričom jeden by vystupoval pod záštitou MCU a druhý (Andrew Garfield) v rámci sveta Sony. Avšak, od tohto plánu sa čoskoro upustilo, nakoľko natáčanie sa stále odďaľovalo a samotný herec Andrew Garfield sa rozhodol z pozície Spider-Mana kvôli svojmu veku definitívne odísť.
Ďalším, a dostatočne markantným dôvodom nepokračovať v sérii boli veľmi negatívne reakcie kritikov na snímku TASM 2, ktoré filmu absolútne neprospeli. Záverečným rozhodnutím, po hackerskom útoku a početných negatívnych recenziách, bolo franšízu a prepojený svet kompletne uzavrieť. V roku 2021 dorazil film Spider-Man: No Way Home, ktorý príbeh Andrewa Garfielda (Petera Parkera) uzavrel.
V roku 2018 Sony vydalo prvý film o Venomovi, ktorý sa stal základným pilierom pre nový prepojený svet Spider-Mana.