Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Nikdy nie je neskoro. Američanka získala vysokoškolský diplom v 84 rokoch

Dôchodkyňa sa rozhodla dokončiť si vysokú školu.


Nikdy nie je neskoro na splnenie svojich snov. Dôkazom toho je aj penzistka Betty Sandison z mestečka Renville z americkej Minnesoty. Portál Unilad píše, že čiperná dôchodkyňa obdržala svoj prvý vysokoškolský diplom vo svojich 84 rokoch. Študovať na univerzite pritom začala už v roku 1955 (ako vôbec prvá z jej rodiny) a plánovala sa stať zdravotnou sestrou.

Štúdium jej išlo dobre a bola na ceste k bakalárskemu titulu. Lenže práve vtedy spoznala svojho manžela a rozhodla sa univerzitu opustiť. Na to, aby mohla titul získať, jej chýbalo 28 kreditov, avšak v tom čase už mala dve dcéry a musela sa starať o rodinu.

Do školy sa vrátila až v roku 1979, keď sa s manželom rozviedla. Získala pozíciu asistentky a stala sa registrovanou zdravotnou sestrou. Titul ale nedosiahla, keďže začala pracovať v nemocnici ako zdravotná sestra. Po 30 rokoch, v roku 2013, odišla do dôchodku.

Aj napriek problémom si titul odniesla

Inšpiráciu na to, že by si mohla dokončiť vzdelania, dostala pri rozhovore s kamarátmi. „Bola som na obede s priateľmi a rozprávali sme sa o rôznych veciach, čo sme vždy chceli urobiť,“ prezradila. „Povedala som, že som vždy chcela získať univerzitný titul.“

Rozhodla sa, že dokončí to, čo kedysi začala. Opäť sa na univerzitu prihlásila v roku 2018. Časy sa však od jej mladosti poriadne zmenili a Betty musela prekonať nejednu prekážku. Ako sa zverila, najväčšie problémy jej robila práca s počítačom. To bolo obzvlášť zložité počas pandémie, keď sa prednášky konali len online. Napokon ich prerušila a vrátila do školy, keď sa situácia ohľadom koronavírusu trochu upokojila.

Problémy sa jej však podarilo prekonať a v máji tohto roku si odniesla diplom z multidisciplinárnych štúdií. Na promócii vraj cítila „číru radosť a satisfakciu.“ „Musíte robiť to, čo chcete. Nenechajte nikoho, aby vás zastavil,“ povedala.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť