Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.11.2024
sk
Karol
cz
Karel
Zdroj: ©Shutterstock

Nike, Fanta či Sony. Vieš, ako vznikli názvy najúspešnejších značiek sveta?

Niekedy sú tie najjednoduchšie riešenia tými najlepšími.

Aj niekomu, komu výraz marketing nič nehovorí, je jasné, že pre firmu je správne zvolený názov extrémne dôležitý. Takmer všetky poriadne úspešné projekty sa môžu chváliť menom, ktoré má istý šmrnc a dá sa dobre zapamätať.

Dôkazom skutočne skvelých pomenovaní spoločností sú zaužívané slová pre výrobky, ktoré sú odvodené od názvov konkrétnych značiek. Ako je vidieť, niektoré názvy ukrývajú hlbokú myšlienku a príbeh, ďalšie za svoj vznik vďačia tomu, že jednoducho dobre znejú. O názvoch týchto značiek informoval Business Insider.

IBM

Takmer každý z nás pozná niekoho, kto aspoň nejaký čas robil v bratislavskej pobočke tohto giganta. Spoločnosť najprv vyvíjala mechanické počítacie stroje, potom počítače a v priebehu rokov sa stala najväčšou firmou v oblasti informačných technológií.

V časoch druhej svetovej vojny IBM vyrábala dokonca aj karabíny M1 pre americkú vládu. Skratka IBM, s ktorou sa stretávame takmer každodenne, znamená International Business Machines.

Nike

Americká spoločnosť si meno vypožičala od starogréckej bohyne Niké. Niké v antickom svete nemala na starosti nič iné, ako víťazstvo – niečo, čo sa svojim zákazníkom snaží zaručiť aj populárna značka športového vybavenia.

Shutterstock

Fanta

Populárny nápoj vznikol v nemeckej pobočke Coca Coly. Keď sa vymýšľal názov pre novinku, vedúci podriadených vyzval, aby použili svoju fantáziu. Keďže sa asi práve chystali na obednú prestávku, jeden zamestnanec toto slovíčko (fantázia) len skrátil a hodil do éteru. Zrejme ani sám nečakal, ako veľmi bude tento návrh úspešný.

Google

Gúglovanie je dnes takmer synonymom vyhľadávania na internete. Nejako však muselo vzniknúť aj samotné slovo Google. Na svedomí ho má jeden študent, ktorý sa zúčastnil brainstormingu na Stanfordskej univerzite. Podarilo sa mu skomoliť termín googolplex, čo je vedecké označenie pre jedno z najväčších opísateľných čísel.

Shutterstock

Cadillac

Štýlové vozidlá nesú meno zakladateľa Detroitu, mekky amerického automobilového priemyslu. Mesto založil francúzsky objaviteľ Antoine de la Mothe Caddilac. Spoločnosť týmto menom chcela poukázať na objaviteľského ducha a dobrodružstvá v neznáme.

Reebok

Reebok patrí medzi najúspešnejších výrobcov športovej obuvi. Kedysi firma fungovala pod názvom J. W. Foster & Sons, no rozhodla sa od neho upustiť. Impulzom na to bol inšpirujúci objav zakladateľovho vnuka – ten v juhoafrickom slovníku objavil antilopu grey rhebok. Meno elegantného a rýchleho zvieraťa sa skutočne uplatnilo.

Shutterstock

Audi

Audi je názov veľmi príjemný na počutie. To ale nemôžeme povedať o mene Horch. Nemecký zakladateľ August Horch svoju automobilku preto nepomenoval po sebe, ale prišiel s rafinovanejším riešením. Svoje priezvisko, ktoré znamená „počúvaj“preložil do latinčiny a vyšiel mu podarený názov Audi.

Volkswagen

Dnes patrí Nemecko medzi absolútnu svetovú špičku automobilového priemyslu, no nie vždy tomu tak bolo. V prvej polovici 20. storočia si automobily mohli dovoliť len tí najbohatší. V 30. rokoch sa na trhu objavil Volkswagen, ktorý sa situáciu rozhodol zmeniť masovo dostupnými modelmi. Názov spoločnosti znamená „ľudový voz“.

Pixabay

Lego

Lego, najlepšiu vec, ktorú dalo Dánsko svetu, poznáme všetci. Nie každý ale vie, čo znamená jej názov. Pomenovanie je odvodené od frázy „leg godt“, čo znamená niečo ako zahraj sa dobre.

Odporúčame prečítať:

Nosiť či nenosiť podprsenku? Odpovede odborníkov ťa možno prekvapia

Adidas

Firmu po sebe pomenoval jej zakladateľ, nemecký obuvník Adolf Dassler. Adi je domáca verzia mena Adolf, ku ktorej pridal tri písmená zo svojho priezviska. V USA je rozšírené mylné presvedčenie, že ide o akronym z frázy „All Day I Dream About Soccer.“ Je to absolútny nezmysel už len preto, že nemecká spoločnosť by určite pre futbal nepoužila americký výraz soccer.

Shutterstock

Skype

Estónsko je krajina, o ktorej toho bežný Slovák vie naozaj málo. Malý pobaltský štát ale patrí medzi technologických gigantov a v oblasti informatizácie by mohol byť vzorom každému. Aj telekomunikačná aplikácia Skype je jednou z veľkých estónskych inovácií.

Názov Skype vznikol z pôvodného označenia Sky peer-to-peer, ktoré bolo skrátené ako Skyper a neskôr dostalo svoju finálnu verziu, používanú dodnes.

Amazon

CEO Jeff Bezos chcel od začiatku svoju spoločnosť pomenovať názvom, začínajúcim sa na A. Amazon (podľa rieky Amazonka) jeho podmienku spĺňal a navyše mal pekný obrazný význam – tak, ako je Amazonka najväčšou riekou sveta, je aj Amazon jednou z najväčších „riek“ internetu.

Shutterstock

Reddit

Asi každý si všimne, že ide o hru s anglickou frázou „read it“. Zaujímavosťou ale je, že slovíčku reddit sa v latinčine dá pripísať význam „dať na schválenie“, čo je vlastne niečo, čo používatelia Redditu pridávaním príspevkov robia.

Virgin

Pod skupinu Virgin patrí niekoľko miliónových firiem, ktoré zabrdli do všetkých možných oblastí, od hudobného vydavateľstva až po leteckú prepravu. Podľa životopisu Richarda Bransona názov Virgin navrhol jeden zo zamestnancov, pretože celú firmu považoval za nováčikov „nepoškvrnených“ biznisom.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.