História vypľula len málo takých mozgov, ako bol Nikola Tesla. Srbský fyzik a vynálezca svojou multiverznou prácou, nielen v oblasti elektrickej energie a rádiovej komunikácie, vydláždil cestu k najväčším vynálezom modernej doby.
Na konte má vyše 300 patentov, svet zoznámil s hydroelektrickým systémom, röntgenovými lúčmi, bezdrôtovým prenosom striedavým prúdom, indukčným motorom a mnohým iným.
Solitér so srdcom
Napriek svojmu nablýskanému profesionálnemu životopisu bol osamelým mužom s množstvom zvláštností. Kompenzáciou jeho oslepujúceho talentu bola výstrednosť, ktorá ovládala jeho život. Solitérny muž s nízkou potrebou socializácie sa nikdy neoženil. Oheň jeho vášne však rozdúchali holuby.
Bol známy germofób, posadnutý čistotou, zároveň trpel obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD). Nadmerne upratoval, ruky si umýval tri razy, toľkokrát tiež musel obísť budovu, kým do nej vstúpil. Fascinovala ho trojka.
Nenávidel perly
Nezniesol pohľad na perly a teda i ľudí, ktorí ich nosili. V skutočnosti perly tak nenávidel, že odmietal hovoriť so ženami, ktoré sa nimi pýšili. Nútili ho k tikom. Šepká sa, že svoju sekretárku poslal domov, keď hrdo prišla s novými perlovými náušnicami. Rovnako ho desili vlasy a chlpy. Už z pohľadu na broskyne mal závraty.
Okrídlená životná láska
Napriek posadnutosti čistotou zbožňoval holuby. Všetky jeho problémy s ľudskou interakciou boli jednoduchšie s vtákmi, ktoré ponímal ako elegantné, nevyžadujúce rozhovor, s minimom požiadaviek, okrem jedla a občasnej pozornosti.
Počas života v New Yorku trávil hodiny ich kŕmením, bežne si domov bral tie zranené. V hotelovom apartmáne 3327, v ktorom roky býval, nechával otvorené okná, aby ho mohli navštevovať. Šéfkuchára požiadal, aby pripravil špeciálnu zmes, ktorou hladných gurmánov pravidelne hostil.
Raz k nemu prišiel holub so zlomeným krídlom a nohou. Na starostlivosť oň minul viac ako 2 000 dolárov, dokonca mu skonštruoval malé zariadenie na podporu počas hojenia. Večný starý mládenec priznal, že mu tento pacient ukradol srdce.
Tí najlepší vždy ostanú sami
Táto platonická láska skončila v roku 1922, keď mu priletela oznámiť, že umiera. Z jej očí vyžarovalo biele svetlo, jasnejšie a elektrickejšie ako čokoľvek, čo kedy vytvoril. Jej smrť ho zlomila. Ako neskôr prezradil, v tej chvíli cítil, že jeho životné dielo je dokončené.
Tesla nikdy neopustil svoj osamelý život. Neuznával ten manželský, často vtipkoval: „Nemyslím si, že existuje veľa skvelých vynálezov, ktoré urobili ženatí muži.“ Pohlavný styk a intimitu považoval za prekážky v jeho vedeckej práci.
Zomrel v roku 1943 vo veku 86 rokov. Sám v hotelovej izbe. Zatiaľ čo jeho profesionálny život bol naplnený úspechmi, ten osobný bol natoľko zanedbávaný, že až do smrti zostal krásny biely holub jeho jedinou pravou láskou.