Desiateho júla 1856 sa v chorvátskej dedine Smiljan, patriacej k Rakúskej monarchii, narodil jeden z najznámejších vedcov histórie – Nikola Tesla. Okrem striedavého prúdu a mnohých ďalších väčších, či menších objavov, je Nikola Tesla fascinujúcou osobnosťou sám osebe. Zaujímavá postava sa často vyskytuje v dielach populárnej kultúry a viažu sa k nej mnohé mýty. Neobyčajný svet Nikolu Teslu je niečo, pre nás obyčajných smrteľníkov, len ťažko pochopiteľné a k tomuto technologickému velikánovi sa viažu niektoré fakt bizarné fakty.
Zvláštne návyky
Podľa vlastných slov Tesla zbytočne nestrácal čas hlúpymi potrebami, napríklad spánkom. Nikdy vraj nespal dlhšie, ako dve hodiny. Tesla bol istý čas závislý od hazardných hier a pri hracom stole bez problémov strávil aj vyše 48 hodín bez prestávky. Vynálezca väčšinu svojho života strávil v hoteloch, kde odmietal bývať na izbách, ktorých číslo nebolo deliteľné trojkou. Keď ho daný hotel omrzel alebo sa musel presťahovať do iného mesta, vždy za sebou na drzovku nechal kopec nezaplatených účtov. Aby toho nebolo dosť, okrem veľmi špeciálnych nárokov Tesla trpel viacerými rovnako extrémnymi fóbiami. Známy bol hlavne jeho strach z baktérií a špiny. Neznášal okrúhle predmety, tučných ľudí a perlové náušnice.
Teslove lásky
Aj keď Tesla nikdy nemal manželku ani vážny vzťah, nemôžeme o ňom hovoriť ako o niekom neschopnom nadväzovať spoločenský styk – práve naopak, hoci preferoval samotu, v spoločnosti o ňom druhí ľudia vždy hovorili s nadšením – považovali ho za sympatického fešáka, ktorý sa dobre obliekal a okrem svojej práce dokázal hovoriť o nesmiernom množstve tém a koníčkov. Aj napriek tomu jeho srdce nezískala žiadna žena. Hlavne v neskoršej fáze života bol Tesla znechutený snahou žien napodobňovať mužov a tlačiť sa do tradične mužských rolí. Vynálezca preto všetku svoju lásku smeroval k holubom – pravidelne otváral okná svojich hotelových izieb dokorán, a nechal vtáky lietať dovnútra, kde ich kŕmil. Podľa vlastných slov jednu konkrétnu bielu holubicu dokonca „miloval tak, ako muž miluje ženu.“ Nech si pod tým každý predstaví, čo chce.
Šialené experimenty
Nemôžeš sa nazývať plnohodnotným vedcom, ak si aspoň raz neprišiel so skutočne šialeným projektom. Našťastie Tesla núdzu o extrémne návrhy určite nemal. Medzi jeho nedokončené a stratené projekty môžeme zaradiť trebárs stroj na generovanie zemetrasení. Tesla experimentoval s bezdrôtovým prenosom energie, na ktorú by slúžili gigantické vysielače a sieť balónov, fungujúce podobne ako satelity vo vesmíre. Azda najznámejší zo stratených projektov je energetický „lúč smrti“, schopný vyhladiť celé armády na vzdialenosť mnohých kilometrov. Vedec uvažoval o vytvorení dokonca ešte nebezpečnejšieho stroja. Niečoho, čo by malo navždy ostať len vo forme fikcie – zariadenie schopné monitorovať myšlienky človeka a prenášať ich priamo na obrazovku.
Pamäť a predstavivosť
Paradoxne, Tesla sa s takýmto zariadením v hlave asi aj narodil. Vynálezca si dokázal akýkoľvek objekt bezchybne vybaviť so všetkými detailami a presnými mierami. Vďaka tomu nepotreboval pri bežnej práci takmer žiadne nákresy. Väčšinu podstatných vecí nosil so sebou. Hovorí sa, že Tesla mal dokonalú fotografickú pamäť a dokázal si zapamätať celé knihy odslova-doslova. Počas svojho života sa naučil hovoriť ôsmimi jazykmi: po srbsky, česky, anglicky, francúzsky, nemecky, maďarsky, taliansky a po latinsky.
Kamarát Mark Twain
Výnimoční ľudia sa často ocitnú v spoločnosti iných výnimočných ľudí. Výnimkou nie je ani Tesla, ktorému sa podarilo skamarátiť s americkým spisovateľom Markom Twainom. Dá sa povedať, že predtým, ako sa spoznali, si boli navzájom veľkými fanúšikmi. Ako Tesla sám vravel, Twainove diela mu pomohli uzdraviť sa počas ťažkej choroby. Twain zasa obdivoval mnohé vynálezy Teslu. Vzájomný rešpekt dvoch mužov prerástol do silného priateľstva. Talentovaný spisovateľ ponúkol svoje schopnosti, aby Teslovi pomohol ako… obyčajný testovací králik! Klasik americkej literatúry vždy ochotne a rád testoval najnovšie vynálezy na sebe samom. Twainovi nerobilo problém interagovať s prototypmi, ktoré by pri poruche mohli predstavovať smrteľné riziko. Tomu sa hovorí dôvera!
Teslovo dedičstvo
Medzi ľuďmi panuje všeobecný konsenzus, že blesky sú badass. Ešte viac badass sú fantastické vynálezy, ktoré umožňujú blesky ovládať. Teslovo meno sa po jeho smrti často objavuje nielen v encyklopédiách a dokumentárnych filmoch, ale aj v prostredí fikcie. Hráči nemôžu zabudnúť na nebezpečnú obrannú vežu Tesla Coil v sérii Command & Conquer: Red Alert. Ďalšou známou zbraňou, inšpirovanou Teslovou tvorbou je Tesla Gun v strieľačke Return to Castle Wolfenstein. Vo filme Dokonalý trik Nikolu v roku 2006 stvárnil David Bowie, čo o sebe tiež nemôže povedať len tak hocikto. Netreba zabúdať aj na dve spoločnosti zvané Tesla – československého výrobcu stokilových televízorov a inej elektroniky a značku elektromobilov, ktorú má pod palcom Elon Musk. Čo je najdôležitejšie, Teslovu podobu nesie toto cool tričko:
Dedičstvo, ku ktorému sa hlásia mnohí
„Svetobčana“ Teslu, ktorý žil počas svojho života v mnohých krajinách a naučil sa sedem cudzích jazykov, do istej miery považujú za „svojho“ viaceré národy. Hlásia sa k nemu Chorváti, pretože sa narodil v dnešnom Chorvátsku. Podaktorí Maďari Teslu považujú za Maďara, lebo jeho rodisko bolo súčasťou vtedajšieho Uhorska a istý čas pracoval v Budapešti. Niektorým Čechom stačí fakt, že Nikola asi rok navštevoval Karlovu univerzitu v Prahe, a už ho považujú za čiastočného Čecha. Najväčší „nárok“ na neho majú samozrejme Srbi, keďže bol národnosťou Srb a Američania, keďže ako občan USA strávil väčšinu svojho života. V súčasnosti je prach z Teslovych telesných pozostatkov vystavený v zlatej guli vo fascinujúcom belehradskom Múzeu Nikolu Teslu. Na mieste, kde asi nikto nepočul o jeho nenávisti k okrúhlym predmetom…
Zdroj: cracked.com; wikipedia.org
Titulná fotka: David Maclennan