Nirvana, Oasis aj Kafka. Umelci, ktorí nenávideli svoje vlastné majstrovské diela

Niekedy je človek sám sebe najväčším kritikom

Zdroj: pixabay.com

Možno maľuješ, píšeš, robíš hudbu. Nech sa venuješ akémukoľvek umeniu, tak jedno je isté – mnohé veci, čo vytvoríš, sa ti nebudú páčiť a veľakrát sa budeš cítiť ako ten najväčší lúzer na svete. Cesta k úspechu je tŕnistá.

Podobné pocity sa ale občas vyskytnú aj v živote tých najgeniálnejších umelcov. Aj najväčší majstri si občas povedia: „Čo za sr*čku som to priviedol na svet?“ Pritom verejnosť tento názor vôbec nezdieľa a túto „sr*čku“ miluje. Niekedy je dokonca práve obrovský úspech diela tým, čo vyvolá u umelca znechutenie a túžbu vyhnúť sa pozornosti zmagorených médií a fanúšikov.

George Michael a Careless Whisper

Čo si robil v sedemnástich ty? Dával 8-hodinové maratóny CSka? Fajčil medzi garážami? Sedemnásťročný George Michael počas polhodinovej jazdy autobusom napísal text svojho prvého sólového singluCareless Whisper. Song sa stal nestarnúcim hitom a aj vďaka fenomenálnej saxofónovej časti sa zaradil k najobľúbenejším romantickým piesňam vôbec.

Lenže ono to vôbec nie je romantická pieseň. Spevák sa v neskorších rozhovoroch vyjadril, že ide o presný opak romantickej piesne – hovorí o vzťahu, ktorý sa rozpadol kvôli podvádzaniu. George nikdy nepochopil, prečo je Careless Whisper natoľko populárny hit. Skladbu nazval veľmi jednoduchou a škaredou. Zároveň si položil otázku, či obrovský úspech piesne znamená, že tak veľa ľudí podvádza svojich partnerov.

Claude Monet a Vodné ľalie

Claude Monet je známy ako zakladateľ francúzskeho impresionizmu a jeden z najvýznamnejších maliarov z prelomu 19. a 20. storočia. V neskoršej fáze života patrilo k Monetovym láskam okrem maľovania záhradkárstvo.

So starostlivosťou o nádhernú záhradu maliarovi pomáhala šestica záhradníkov, ktorých úlohou bolo uspokojiť Monetovo náročné oko. Krásy záhrady inšpirovali maliara pri tvorení obľúbenej série, známej ako Vodné ľalie. Dnešného dňa sa dožilo asi 250 malieb z tejto série.

I would definitely recommend following our good friends over at OilPaintings.com on Google Plus. We love their work! Bravo!https://plus.google.com/+Oilpaintingsdotcom

Gepostet von Claude Monet Art am Sonntag, 2. August 2015

Len pár dní pred otvorením novej výstavy v roku 1908 si Monet povedal, že minimálne 15 obrazov zaostáva v kvalite. Ako najlepšie riešenie sa mu javilo schmatnúť nádherné plátna, rozrezať ich nožom, počmárať ich a nenávratne ich tým zničiť. V prepočte na dnešné sumy by ich hodnota bola 2 milióny dolárov.

Predpokladá sa, že na tomto správaní sa podpísal maliarov zhoršujúci sa zrak. Na strane jednej mohli byť obrazy skutočne menej dokonalé, na strane druhej tento ragequit mohli vyvolať psychické problémy, ktoré starnúceho umelca kvôli zlému zraku sprevádzali.

Harrison Ford a Han Solo

Z ničoho si nerobí ťažkú hlavu a aj do situácií, v ktorých ide o život, dokáže priniesť humor. Legendárny vesmírny pašerák, záhadný Han Solo je určite jednou z najobľúbenejších postáv z rozsiahleho univerza Star Wars.

Tvár Harrisona Forda k nemu neoddeliteľne patrí – presvedčili sme sa o tom pri prequeli Solo, kde mladšiu verziu pašeráka stvárnil Alden Ehrenreich. Pre mnohých fanúšikov to jednoducho nebolo ono. Napriek všetkému to vyzerá tak, že puto medzi rolou Hana Sola a Harrisonom Fordom nie je také silné.

Looks pretty badass

Gepostet von harrison ford am Montag, 12. Februar 2018

Ford priznal, že Solo podľa neho nikdy nebola zaujímavá postava. Úlohu zobral len preto, že v tom čase mal druhé dieťa a potreboval peniaze. Jeho vzťah k Solovi klesol na bod mrazu pred natáčaním Návratu Jediho. V tom čase mal Ford už za sebou hviezdne úlohy vo filmoch Indiana Jones a Blade Runner, čím sa stal skutočne veľkou rybou medzi hercami.

Ford si prial, aby v tejto časti Han Solo obetoval svoj život a dokončil tým prerod darebáka na hrdinu. To sa nestalo. V roku 2015 sa Harrison predsa nechal prehovoriť poriadnou sumičkou a rolu si poslednýkrát zopakoval v epizóde Sila sa prebúdza (kde konečne zomrel a mal pokoj).

Kurt Cobain a Smells Like Teen Spirit

Pieseň Smells Like Teen Spirit z roku 1991 spravila z členov Nirvany hviezdy prvej akosti a svetovú hudobnú scénu navždy zmenila pochmúrnymi zvukmi grunge. Skladba plná nasr*tej mladíckej energie sa stala hymnou všetkých (nielen) mladých ľudí otrávených spoločnosťou a okolitým svetom. Album Nevermind, ktorý nám Smells Like Teen Spirit predstavil, do dnešného dňa predal 30-miliónov kópií.

Cobain text napísal za päť minút a uťahoval si v ňom z revolucionárskych klišé v rockovej hudbe. Schválne odlfáknutý song kopíroval riffy starších skladieb. Jednoducho malo ísť o výsmech a iróniu, nie o jeden z najväčších hitov 90. rokov. Basgitarista Krist Novoselic nazval pieseň smiešnou.

Po tom, ako sa Smells Like Teen Spirit stala masovým hitom, nastala druhá fáza nenávisti zo strany jej tvorcov – skladba vraj priťahovala príliš veľa konvenčných fanúšikov, preto ju Nirvana hrala na koncertoch len zriedkavo a väčšinou sa ani veľmi nesnažila.

Franz Kafka a takmer všetko, čo napísal

Po nemecky píšuci pražský autor židovského pôvodu je vnímaný ako jedna z najväčších osobností svetovej prózy 20. storočia. Kafkova tvorba často pracuje s postavou človeka strateného v spoločnosti, vystaveného krutým anonymným autoritám, opierajúcim sa o absurdný a nezrozumiteľný právny systém, ktorý z jednotlivca vytlačí akékoľvek zvyšky ľudskosti a individuality.

Tituly nevyčísliteľnej hodnoty patria k základom literárnej vzdelanosti a dodnes predstavujú inšpiráciu pre umelcov v rôznych oblastiach.

"I think we ought to read only the kind of books that wound and stab us. If the book we are reading doesn't wake us up…

Gepostet von Franz Kafka am Mittwoch, 30. September 2015

Predpokladá sa, že Kafka spálil asi 90% svojich diel a len malý zlomok tvorby považoval za hodnotný. Krátko pred smrťou si bol autor vedomý svojho blížiaceho sa konca. Preto svojmu kamarátovi Maxovi Brodovi zanechal odkaz, nech jeho nevydané texty zničí.

Max zrejme nebol spoľahlivý komplic na likvidáciu kultúrnych pokladov a už dva mesiace po Kafkovej smrti začal pripravovať vydanie jeho románov. Ďalšiu tvorbu Brod odniesol do Palestíny v roku 1939, keď sa mu z Čiech podarilo tesne uniknúť pred prichádzajúcimi nacistickými okupantmi. Veľká časť týchto textov sa neskôr dočkala vydania.

Oasis a Wonderwall

Či už sú to mládenci s gitarami v rukách, ktorí sa zúfalo snažia zbaliť dievča svojich snov alebo ožraté kolektívy na karaoke o druhej po polnoci, tam všade môžeme natrafiť na Wonderwall. Najväčší hit skupiny Oasis vznikol v roku 1995 a nestráca čaro ani po rokoch. Každý, kto má rád hudbu, má rád aj Wonderwall. To ale možno nemusí byť tak úplne pravda…

Bratia Noal a Liam Gallagherovci, ktorí tvorili základ skupiny, sú známi tým, že mnohé veci neznášajú. Predovšetkým seba navzájom. Do bohatého repertoáru vecí, ktoré nemajú radi, patrí aj ich najväčší hit. Kým Noel (autor skladby) sa vyjadril, že Wonderwall „nemá tak úplne rád“, jeho brat Liam ju vyslovene neznáša.

Kým na Noelovych vystúpeniach môžu návštevníci Wonderwall počuť, od Liama by ho čakali márne. Liamovi podľa jeho slov najviac prekáža to, že Američania ho poznajú len kvôli jednej piesni, a to práve tej, z ktorej sa mu vždy „chce grcať“.

Tony Kaye a American History X

Drsný príbeh plný násilia, nenávisti a čistého zla. Taký je American History X, film, ktorý pravidelne dosahuje popredné priečky rebríčkov najlepších filmov všetkých čias. Podiel na úspechu má aj Edward Norton, ktorý sa za svoj perfektný herecký výkon v hlavnej úlohe dočkal nominácie na Oscara. Norton sa okrem toho venoval strihu filmu do finálnej podoby po tom, čo sa režisér Tony Kaye nezhodol so štúdiom v mnohých detailoch.

Kaye stratil kontrolu nad vlastným filmom a mal pocit, že finálna verzia sa líši od jeho vízie. Preto sa proti nemu rozhodol bojovať vo veľkom štýle. Do reklám v tlači investoval až milión dolárov. Aké bolo ich posolstvo? American History X je odpad.

Chlapík otrepal milióny na to, aby verejnosť prehovoril, že jeho film je sr*čka. Keď sa Kaye dozvedel, že American History X bol prijatý na Torontský filmový festival, sadol na lietadlo a snažil sa organizátorov presvedčiť o jeho stiahnutí. Neúspešne. Sklamaný režisér sa potom musel prizerať, ako sa jeho film stáva kultovým kúskom a získava jedno ocenenie za druhým…

Peter Benchley a Čeľuste

Napínavý boj človeka so žralokom pozná väčšina ľudí vďaka filmovej adaptácii. Pravda je taká, že aj Čeľuste patria do radu filmov natočených podľa úspešnej knižnej predlohy. Rovnako ako kniha aj film získal skvelé recenzie a obidva kúsky boli vychválené do nebies. Veci sa vyvinuli tak, že práve obrovský úspech filmu mal podiel na tom, že Peter Benchley, autor knihy, ju prestal mať rád.

Benchley neznenávidel príbeh sám o sebe, ale znechutený zostal tým, akú gigantickú vlnu protižraločej hystérie vyvolal. Hlavne po uvedení filmovej verzie verejnosť nadobudla dojem, že žraloky nemajú nič iné na práci, ako masakrovať ľudí vo veľkých počtoch. Skutočné žraloky sa jednoducho nesprávajú tak, ako sme to videli na obrazovke a oveľa viac ľudí každoročne zomrie kvôli koňom, kravám alebo hrochom.

Robert Plant a Stairway to Heaven

Osemminútová dokonalosť je nepochybne jednou z najgeniálnejších vecí v rockovom žánri. Každý, kto má túto pieseň napočúvanú, vie, že poskytuje veľa priestoru pre gitaristu. To je dôvod, prečo Stairway patrí k obľúbeným kúskom Jimmyho Pagea, gitaristu Led Zeppelin. Rovnako ako na štúdiovej nahrávke, aj na živých koncertoch sa Page dokázal vždy poriadne predviesť a jeho improvizované sóla sa stali legendárnymi.

Frontman Robert Plant ale určite medzi fanúšikov nepatrí. Stairway to Heaven bola natoľko úspešná, že ju všetci chceli počuť, každý sa na ňu neustále pýtal a išlo to stále dookola a dookola. Človeku to celkom pochopiteľne môže začať liezť na nervy.

Plant je tiež len človek a na pieseň si vypestoval alergiu. Raz dokonca zaplatil rádiovej stanici 10 000 dolárov len preto, aby pieseň už nikdy viac nehraliStairway to Heaven je jedným z dôvodov, prečo Plant dlhé roky odmietal obnovenie skupiny. Nechcelo sa mu totiž opäť prechádzať celým tým kolotočom.

Zdroj: listverse.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Typy ľudí na festivale, ktorých na ňom stretneš, aj keď sa o to vôbec nesnažíš

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME