Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Nízke ruské platy sú na tom po vojne ešte horšie, operátor výroby tam zarobí štyrikrát menej ako na Slovensku

Ak by sa ruskí zamestnanci a zamestnankyne rozhodli zameniť si svoju výplatu na eurá, dostali by dnes až o zhruba štvrtinu menej ako pred vypuknutím vojny na Ukrajine.


Ruské priemerné platy boli oproti európskym výrazne nižšie už pred vojnou na Ukrajine. Mzdové rozdiely sa pritom aktuálne výrazne prehĺbili. Ak by sa ruskí zamestnanci a zamestnankyne rozhodli zameniť si svoju výplatu na eurá, dostali by dnes až o zhruba štvrtinu menej ako pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

Oslabenie národnej meny možno sledovať aj v Českej republike, Poľsku a Maďarsku. Ukazuje to analýza medzinárodného portálu Paylab.com, ktorý sleduje priemerné platy v rôznych štátoch sveta. Portál patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Priemerný plat ruského výrobného operátora predstavoval ešte 20. februára tohto roka 367 eur v hrubom. Po vojne sa jeho hodnota prepadla takmer o 100 eur. Platy ruských operátorov výroby sú dnes až štyrikrát nižšie, ako je priemerný plat týchto zamestnancov na Slovensku. Priemerná hrubá mzda u nás predstavuje podľa Platy.sk 1 144 eur v hrubom.

Oproti obdobiu pred vojnou na Ukrajine si pohoršili aj naši susedia patriaci do Vyšehradskej štvorky. Fakt, že spomedzi spoločenstva sú najvyššie priemerné zárobky v Českej republike, však tieto okolnosti nezmenili. Podobné platy ako výrobná pracovná sila majú v Rusku aj ľudia na pozícii sekretárky. Kým pred vojnou išlo v prepočte o 365 eur, dnes je to už iba 268 eur v hrubom.

Pexels

Java programátor alebo programátorka v Rusku zarábali pred vojnou v prepočte takmer 1 000 eur v hrubom. Hodnota mzdy sa tak v Európe za krátky čas prepadla až o 263 eur hrubom a dnes predstavuje len 732 eur. Nízke priemerné platy a následný obrovský prepad rubľa izolujú ruské obyvateľstvo od zvyšku sveta. Ruským pracovníkom a pracovníčkam sa do budúcna výrazne komplikujú možnosti na zahraničné nákupy, cestovanie mimo krajiny alebo napríklad vyhliadky na štúdium v zahraničí, tvrdí spoločnosť Profesia.

Portál Paylab.com patrí do portfólia spoločnosti Profesia a zastrešuje platové portály v rôznych krajinách Európy, Ázie a Afriky. Analýza neukazuje zmeny výšky platov, ktoré dostávajú pracovníci a pracovníčky každý mesiac, ale zníženie ich hodnoty voči euru vďaka zmeneným konverzným kurzom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť