Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.11.2024
sk
Karol
cz
Karel

Nobelovu cenu za mier získali ľudskoprávni aktivisti z Bieloruska, Ruska a Ukrajiny

V piatok v Osle to oznámila predsedníčka Nórskeho Nobelovho výboru Berit Reiss-Andersen.


Nobelovu cenu za mier za rok 2022 získali bieloruský ľudskoprávny aktivista Ales Bjaljacki, ruská ľudskoprávna organizácia Memorial a ukrajinská ľudskoprávna organizácia Centrum pre občianske slobody. V piatok v Osle to oznámila predsedníčka Nórskeho Nobelovho výboru Berit Reiss-Andersen.

„Laureáti zastupujú občianske spoločnosti vo svojich krajinách a po mnoho rokov presadzovali právo kritizovať moc a chrániť základné ľudské práva občanov. Vynaložili výnimočné úsilie na zdokumentovanie vojnových zločinov, porušovania ľudských práv a zneužívania moci. Spoločne demonštrujú dôležitosť občianskej spoločnosti pre mier a demokraciu,“ uvádza sa v tlačovej správe na oficiálnej webstránke www.nobelprize.org.

Udelením ceny chce Nórsky Nobelov výbor oceniť troch výnimočných zástancov ľudských práv, demokracie a mierového spolunažívania v susediacich krajinách, Bielorusku, Rusku a na Ukrajine. „Pretrvávajúcimi snahami o humanistické hodnoty, antimilitarizmus a princípy práva tohtoroční laureáti oživili a dodržali víziu mieru a bratstva medzi národmi Alfreda Nobela – víziu, ktorá je v dnešnom svete najpotrebnejšia,“ dodáva www.nobelprize.org.

Ales Bjaljacki bol jedným z iniciátorov demokratického hnutia, ktoré sa v Bielorusku objavilo v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Svoj život zasvätil podpore demokracie a mierovému vývoju vo svojej krajine. Okrem iného, v roku 1996 založil organizáciu Viasna. Vládna moc sa opakovane pokúšala ho umlčať a v rokoch 2011 až 2014 bol vo väzení. Po vypuknutí protestov proti režimu v roku 2020 ho opäť zatkli a stále je vo väzbe, bez procesu.

Ľudskoprávnu organizáciu Memorial založili v roku 1987 aktivisti v bývalom Sovietskom zväze, pretože chceli zaistiť, aby sa nikdy nezabudlo na obete komunistického režimu. Medzi jej zakladateľmi boli laureát Nobelovej ceny Andrej Sacharov a ľudskoprávna aktivistka Svetlana Gannuškinová. Memorial založili na presvedčení, že je nevyhnutné konfrontovať minulé zločiny, aby sa zabránilo páchaniu nových.

Profimedia

Po rozpade Sovietskeho zväzu sa Memorial rozrástla na najväčšiu ľudskoprávnu organizáciu v Rusku. Okrem iného, napríklad, založili centrum pre dokumentáciu obetí obdobia Stalinizmu, vytvorili systém, v ktorom zhromaždili informácie o politickom prenasledovaní a porušovaní ľudských práv v Rusku. Memorial sa stal najspoľahlivejším zdrojom informácií o politických väzňoch v Rusku. Počas vojen v Čečensku tiež zbierali a overovali informácie o hrubom zaobchádzaní a vojnových zločinoch páchaných na civilnom obyvateľstve ruskými a proruskými silami.

V súvislosti s touto prácou v roku 2009 zavraždili Natalju Estemirovovú, ktorá viedla čečenskú pobočku Memorialu. Zástupcovia občianskej spoločnosti v Rusku dlhodobo čelia vyhrážkam, stíhaniu a vraždám. V súvislosti s prenasledovaním zo strany vlády Memorial označili za „zahraničného agenta“ a v decembri 2021 úrady rozhodli o násilnej likvidácii spoločnosti a permanentnom uzavretí jej dokumentačného centra. Ľudia, ktorí stoja za Memorialom sa však odmietajú vzdať.

Centrum pre občianske slobody vzniklo v roku 2007 v Kyjive s cieľom podpory ľudských práv a demokracie na Ukrajine. Od svojho vzniku pôsobilo na oficiálnych predstaviteľov, aby sa z krajiny stala plnohodnotná demokracia a fungoval v nej právny štát. Po začiatku ruskej invázie vo februári 2022 Centrum pre občianske slobody pracuje na identifikácii a dokumentácii ruských vojnových zločinov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.