Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Krajina fjordov a vodopádov. Tunelov a serpentín. Polárnej žiary , kosatiek a psích záprahov. Vysokej životnej úrovne a zdravých ľudí.  Prečo je Nórsko podľa prieskumov, to najlepšie miesto na život?

Pretože majú krátky pracovný týždeň

Priemerný pracovný týždeň má 33 hodín. Ak pracujete cez deň, nočné zmeny a nedele nepracujete. Minimálna mzda v Nórsku nie je, ale úplne minimum je 16 eur na hodinu. Nadpriemerné platy a celkom slušné dane, no kto by nebol šťastný, že?

gratisography.com (http://gratisography.com/pictures/414_1.jpg)

Pretože štát sa stará

Štát je tu pre svojich občanov a benefitov sa tu nájde mnoho. Ľudia dôverujú úradom, súdom a dokonca aj polícií, čo je pre nás Slovákov také malé sci-fi. Mamičky jeden rok poberajú materskú vo výške svojho platu. Ak ste napríklad chorí, tiež vám jeden rok vyplácajú plnú mzdu. Dokonca aj keď ste celý život paňou v domácnosti, dostanete od 67.roku slušný dôchodok.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/heute-show-politician-merkel-politiker-3o7TKtivOfkxkD5cME)

Pretože majú veľa voľného času

Nóri sa nesťažujú a nerobia si s ničím veľké starosti. Veľa času trávia hlavne s rodinou a čítajú viac kníh ako ostatné národy. Veľa športujú – lyže, bicykel, turistika, rybolov či korčuľovanie. Čokoľvek. Títo ľudia sa už rodia s bežkami na nohách a je úplne jedno či prší, sneží alebo je pekne. Od batoliat až po dôchodcov, všetci aktívne žijú a výskyt obezity či cukrovky je na minimálnych percentách.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/skiing-euikFDiBzCamA)

Pretože majú krásnu prírodu

Vodopády sú doslova na každej zákrute. Zeleň vidno aj vo veľkomestách. Majú fjordy, jazerá, hory a lesy a veľmi dobre si uvedomujú, že si to musia chrániť. Vyvážajú odpad do Švédska, keďže tam ho dokážu najlepšie zrecyklovať a premieňať na energiu. Každý má právo sa slobodne pohybovať a objavovať krásy prírody. Môžete si kdekoľvek postaviť stan ( max. 2 dni) a ísť kamkoľvek na túru. Ich porekadlo hovorí, že túra z vás vyženie akýkoľvek stres a hnev a majú pravdu.

Pretože majú školy a zdravotníctvo zadarmo

Nóri veria, že vzdelávanie má byť dostupné pre každého a teda, dobre robia. Povinná školská dochádzka je 10 rokov a vyučuje sa napríklad aj sexuálna výchova. To, že zaplatíte dane, vidíte aj v zdravotnej starostlivosti. Nie na vreckách politikov. Stanovený limit je niečo do 300 eur. To je maximum, čo za rok zaplatíte. Rovnako ako na fyzickom zdraví, im záleží na tom psychickom. Predsa ani tým štatisticky najšťastnejším ľudom sa nevyhýbajú osobné katastrofy či stres. Udržujú si dobré mentálne zdravie a otvorene pristupujú k možnosti si ,,liečiť dušu“. Depresia, úzkostné stavy a iné poruchy sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené a závažné ochorenia, ktoré novým autom či hodinkami, jednoducho neporiešite.

gratisography.com (http://gratisography.com/pictures/398_1.jpg)

Pretože sú tolerantní voči iným

Napríklad aj tým, že od 1. februára 2017 nórska protestantská cirkev zosobáši aj osoby rovnakého pohlavia. Od roku 2009 boli schválené len civilné obrady a adopcie detí. Neodsudzujú, nehodnotia a sú vďační za to, čo majú. Veď sú najšťastnejší na svete.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/gaycation-xT9DPzMM3AF2sqC5Nu)

Zdroje: ATTN/Facebook, amp.welt.de, studyinnorway.no, hpi.skpravda.sk
Titulná fotka: flickr.com, goodfreephotos.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť