Nórske kráľovstvo sa pre mnohých môže javiť ako pomerne vzdialená krajina, ak ju však človek lepšie spozná, zistí, že sa v niektorých veciach podobá Slovensku a môžeme sa od nej mnohé naučiť. Za prvú a očividnú podobnosť sa dá považovať takmer identický počet obyvateľov – v Nórsku žije 5,4 milióna ľudí.
1. Podobne ako Slovensko, aj Nórsko patrí k tým niekoľkým šťastným krajinám, ktoré získali samostatnosť bez vojny a násilností. Nórsko patrilo pod Švédsku korunu od roku 1814, a hoci vzťahy medzi národmi boli korektné a Nóri nečelili útlaku, myšlienka nórskej samostatnosti postupne získala širokú podporu. Konflikty medzi nórskymi a švédskymi politikmi vychádzali predovšetkým z rozdielnych predstáv o ekonomike a zahraničnej politike. Nóri sa samostatnosti dočkali 7. júna 1905.
2. Bjørnstjerne Martinius Bjørnson (1832 – 1910), držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, je považovaný za jedného z najväčších nórskych básnikov a jeho meno nesú ulice aj v slovenských mestách. Dôvodom je predovšetkým to, že básnik hlasno kritizoval maďarizačnú politiku v Uhorsku, ktorá zabraňovala Slovákom získať vzdelanie v ich vlastnom jazyku. Bjørnson tiež napísal niekoľko novinových článkov o černovskej tragédii.
3. Nórsko nie je členom Európskej únie. Nórski občania vstup jednoznačne odmietajú, o čom dali vedieť v referendách a prieskumoch verejnej mienky. Hlavnú prekážku pre vstup Nórska do EÚ predstavujú regulácie rybolovu, ktorý tvorí podstatnú časť nórskeho hospodárstva.
4. Nóri sú fanatickí nadšenci zimných športov. Krajina je považovaná za kolísku moderného lyžovania a historické nálezy zasa potvrdzujú, že nejaká forma lyží sa tam používala už pred tisícročiami. Takmer každý nórsky občan sa vie lyžovať, čo sa odzrkadľuje aj na zimnej olympiáde – Nórsko je historicky najúspešnejšou krajinou v počte získaných medailí.
5. Človek by to pri pohľade na mapu aj prehliadol, ale Nórsko má pozemnú hranicu s Ruskom. Na zhruba 200-kilometrovom úseku sa nachádza jediný hraničný priechod. Vďaka tejto hranici sa dá tvrdiť, že NATO sa k ruským hraniciam nemôže približovať, pretože spolu hraničia už od vzniku aliancie v roku 1949…
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane