Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Zdroj: ©Shutterstock

Nosia štvorlístky šťastie? Nezmyselné povery, ktorým tajne veríš možno aj ty

Veríš na povery? Môže byť na nich niečo pravdivé, alebo sú to iba rozprávky pre slabé povahy?

Široko zaužívané presvedčenia v nadprirodzenú silu, ktoré sú však samy osebe nezmyselné a vyvolávajú v ľuďoch nádeje a obavy. Prečo tak slepo veríme poverám, mýtom a rozprávkam? Zvlášť, ak sami vieme, že sú to iba rozprávky?

Akým poverám tajne veríš ty? Tento zoznam obsahuje viacero celkom bežných a zároveň falošných presvedčení, ktorým verí väčšina poverčivých ľudí na celom svete.

Bežné povery nemusia byť založené na realite, ale to väčšine ani trochu neprekáža. Ak vidíme rebrík, nekráčame pod ním. Niektorí z nás za žiadnych okolností neotvoria dáždnik v interiéri. A ak nám skríži cestu čierna mačka, sme si celkom istí blížiacou sa katastrofou. Zdá sa, že povery sú silne založené na (často neopodstatnenom) strachu a viere v šťastie. Položte si otázku. Existuje niečo také, ako je začiatočnícke šťastie? Ak nájdete štvorlístok, zmení vám to život?

Prinášame ti skutočne zaujímavý zoznam 15 najbežnejších povier, s ktorými sa môžeš stretnúť. Fungujú?

Klopanie na drevo

Po pozitívnom vyhlásení zaklop na drevo, aby si osudu zabránil v konaní zla. Priznaj sa, koľkokrát si tejto povere uveril? A pomohla? Zvyk pochádza od starých Keltov, ktorí zaklopaním na drevo starého stromu chceli privolať na pomoc dobrých duchov.

Prianie pri padajúcej hviezde

Zaželaj si niečo, ak vidíš padať hviezdu. Toto je celosvetovo rozšírená povera. Koľko miliárd prianí už bolo takto vyslovených? A koľko z nich bolo aj naozaj splnených?

Štvorlístok

Ak náhodou nájdeš štvorlístok, prinesie ti šťastie. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že nájdením štvorlístka pre seba získaš výhodné naklonenie osudu.

povera, mýtus, šťastie, nešťastie, smola, štvorlístok
Shutterstock

Držím palce

Ak budeš niekomu držať palce, dopraješ mu šťastie a úspech. Opäť iba povera, ktorá zľudovela. Nevedno, kde sa vzala, ani čo presne má držanie palcov symbolizovať. Silu? Vytrvalosť?

Zlé správy prichádzajú v trojici

Ak sa v krátkom čase v tvojom okolí vyskytnú dve nešťastné udalosti, ktoré sa ťa dotýkajú, čoskoro sa podľa povery stane aj tretia. Nie je to len zbytočné maľovanie čerta na stenu?

Slováci budú pracovať len 4 dni, víkend im začne už v piatok. Kedy a kde začne platiť táto novinka

Odporúčame prečítať:

Slováci budú pracovať len 4 dni, víkend im začne už v piatok. Kedy a kde zavedú túto novinku?

„Nazdravie“ pri kýchnutí

Slovné spojenie „Nazdravie“ alebo „Pozdrav pán Boh“ v okamihu, keď si niekto kýchne, je už nielen poverou, ale aj prejavom slušného vychovania. V minulosti sa takto zabránilo tomu, aby duša unikla z tela, a zároveň sa tak pospolitý ľud chránil pred bubonickým morom.

Začiatočnícke šťastie

Vyskúšal si niekedy nový šport alebo hru? Dostavil sa úspech na prvýkrát? Nie? Odkiaľ sa teda berie mýtus o začiatočníckom šťastí?

Želanie o 11:11 hod.

V našich končinách menej známa povera, ale v mnohých častiach sveta platí nepísané pravidlo, že ak sa pozrieš na hodiny práve v okamihu, keď je na nich čas 11:11, a niečo si želáš, splní sa ti to. Vyskúšaj a posúď sám.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológií, botanike, histórií, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje