Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 22.2.2024
sk
Etela
cz
Petr

Nosíš ich v peňaženke? Niektoré dvojeurovky majú hodnotu stoviek eur

Niekedy hodnotu mince násobí aj drobný detail.


Dvojeurovky mnohí považujú za najkrajšie mince, ktoré prechádzajú našimi rukami. Dva rozličné kovy použité na ich výrobu predstavujú atraktívny dizajn a ich veľké rozmery nám umožňujú ľahko skúmať detaily ich umeleckých motívov.

Okrem štandardných národných sérií môžeme natrafiť aj na menej bežné pamätné dvojeurovky, často vydávané v súvislosti s nejakou významnou udalosťou či výročím. Motívy pamätných mincí sú skutočne rozmanité.

Špeciálne pamätné mince majú vo všeobecnosti vyššiu hodnotu ako štandardné série, avšak ani to neplatí vždy. Niekedy môže výrobná chyba alebo špecifický detail zvýšiť cenu mince niekoľkonásobne a prekonať tak kúsky z limitovaných sérií.

Uvedená hodnota mince je len orientačná, pretože cenové rozpätie na rôznych stránkach je skutočne široké. Cena sa v čase vyvíja, môže klesať aj stúpať a hodnotu konkrétnej mince vždy určuje aj jej stav.

najcennejšie dvojeurovky
Shutterstock

8. Vatikán – 75 rokov založenia Vatikánu (154 €)

Minca zobrazuje známu Baziliku sv. Petra a obrys Vatikánu. Môžeme vidieť číslice 1929-2004, ktoré vyjadrujú 75 rokov, ktoré uplynuli od vyhlásenia Vatikánu za samostatný štát až do vydania mince.

Mike Bentley

7. Vatikán – XX. svetový deň mládeže (240 €)

Ďalšia hodnotná vatikánska dvojeurovka bola vydaná pri príležitosti XX. svetového dňa mládeže. Ten sa uskutočnil v roku 2005 v nemeckom Kolíne. Na minci je zobrazená kolínska katedrála.

Mike Bentley

6. Grécko – dvojeurovka razená vo Fínsku (390 €)

Grécka dvojeurovka, na ktorej Zeus v podobe býka odvádza princeznú Európu, je pomerne bežná. Vzácnou je však séria, ktorá bola vyrazená vo Fínsku. Tú vieme identifikovať vďaka hviezdičke s písmenom S.

brismike

Mohlo by ťa zaujímať:

Fitko a lyžovačka zadarmo? K EMEFKA predplatnému ti teraz dáme nielen voucher do fitka, ale aj skipas

5. Monako – výročie svadby kniežaťa Alberta a Charlene (695 €)

Pamätná minca bola vydaná v roku 2021 pri príležitosti desiateho výročia manželského zväzku kniežaťa Alberta a jeho manželky Charlene.

HerveMonaco

4. Monako – 800 rokov pevnosti (1 249 €)

Minca vyrazená v Paríži v roku 2015 oslavuje 800 rokov od vybudovania prvej pevnosti v Monaku. Táto stavba prešla v priebehu stáročí mnohými úpravami a dnes je populárnou turistickou destináciou.

HerveMonaco

3. Monako – založenie Monte Carla Karolom III. (1 400 €)

Minca znázorňuje monacké knieža Karola III. a niekoľko budov na pozadí. Dvojeurovka bola vyrazená v roku 2016 pri príležitosti 150. výročia založenia monackého administratívneho regiónu Monte Carlo.

HerveMonaco

Odporúčame prečítať:

Slovák žijúci v Dánsku: Kultúrny šok som nezažil, ak nerátam pivo bez peny za 10 eur. Ich tradičná kuchyňa ma veľmi neočarila

2. Litva – Prírodná rezervácia Žuvintas (2 500 €)

Litovská minca prišla na svet v roku 2021 s cieľom pripomenúť si biodiverzitu krajiny zastúpenú prírodnou rezerváciou Žuvintas. Sama osebe minca nie je omnoho cennejšia ako akákoľvek iná pamätná minca. Asi 500 mincí je však výnimočných kurióznou chybou: namiesto litovského nápisu „Laisvė, vienybė, gerovė“ (sloboda, jednota, prosperita) je na okraji mince vyrazený lotyšský nápis „DIEVS SVĖTI LATVIJU“ (Boh žehnaj Lotyšsku). Je to, akoby na slovenské pamätné mince niekto omylom vyrazil „pravda vítězí“.

najcennejšie dvojeurovky
Lietuvos Bankas

1. Monako – Grace Kelly (4 900 €)

Vieme, že monacké dvojeurovky sú veľmi populárne medzi zberateľmi, a nie je preto prekvapením, že jedna z nich sa nachádza na samotnom vrchole rebríčka. Grace Kelly bola obľúbená americká herečka, ktorá sa neskôr stala manželkou monackého kniežaťa Rainiera III. Minca vznikla v roku 2007, 25 rokov po smrti tejto ženy s fascinujúcim životným príbehom.

najcennejšie dvojeurovky
Mike Bentley

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.