13. Heroes of Might & Magic
Človek by mal pocit, že obľúbená fantasy stratégia je s nami už odnepamäti. Séria patriaca do bohatého sveta Might & Magic debutovala v roku 1995 a dnes existuje šesť hlavných pokračovaní a niekoľko odbočiek. V tejto ťahovej stratégii proti sebe bojovali rozličné fantasy stvorenia. Všetci hrdinovia, jednotky a mestá boli rozdelené do niekoľkých kultúr, ako napríklad kúzelník, rytier, barbar a pod. Tie sa od seba odlišovali schopnosťami a preferovanými taktikami.
14. Diablo
Len o málo hrách sa dá povedať, že by sa ich názov stal synonymom pre vlastný žáner. V roku 1997 prvé Diablo ponúklo dovtedy nevídané poňatie RPG žánru, v ktorom sa myšou klikalo ako o život. Dodnes sa akýmkoľvek „akčným RPG“ zvykne hovoriť diablovky. Náhodne generované úrovne Diabla v sebe ukrývali rozmanité pekelné monštrá a legendárnych bossov. Niektorí nepriatelia sa stali inšpiráciou pre postavy vo Warcrafte III a v Dote.
15. Duke Nukem 3D
HAIL TO THE KING! Duke Nukem býva často označovaný za ukážkový príklad vulgárnej a sexistickej hry, ktorá propaguje „toxickú maskulinitu“. Bystrejší ľudia si ale všimnú, že Duke Nukem si, naopak, z mačizmu akčných filmov 80. rokov s chuťou uťahuje. Jedinečné zbrane, skvelý dizajn máp a hlášky hlavného hrdinu zaraďujú hru Duke Nukem 3D medzi najlepšie strieľačky všetkých čias. Keď človek prehliadne slabšiu grafiku, Duke hravo prekoná aj väčšinu súčasných FPS.
16. Tomb Raider
Britská archeologička Lara Croft by sa pokojne dala označiť za najznámejšiu ženskú hernú postavu. Akčná adventúra z roku 1996 dala zabrať aj najvýkonnejším strojom tej doby a pre mnohých sa stala motiváciou kúpiť novú grafickú kartu. Dvojica pištolí, hranatý hrudník a schopnosť strepať sa do každej jamy sú pre Laru také charakteristické ako zatváranie staručkého sluhu do mraziaku v druhom diele.
17. GTA
Piaty diel GTA býva označovaný za najlepšie zarábajúcu hru všetkých čias. Takmer desať rokov po uvedení na trh patrí medzi najhranejšie tituly. Kým sa na našich obrazovkách objavili Michael, Franklin a Trevor, séria musela prekonať poriadne dlhú cestu. Dnes je ťažko uveriteľné, že gétéáčko kedysi fungovalo s pohľadom zhora.
Prvé dva diely boli skutočne jednoduché aj hernou náplňou a neobsahovali kopec voľnočasových aktivít, bez ktorých si moderné GTA nevieme predstaviť. V jednom ale staručké tituly vynikajú – humor bol omnoho sprostejší a černejší. Dobrým príkladom je misia, v ktorej sa treba vydávať za autobusára, pozbierať v meste niekoľko cestujúcich a potom ich v mäsokombináte predať ako náplň do párkov. Mňam!
18. Starcraft
Epický súboj troch vesmírnych rás posunul žáner RTS o poriadny kus dopredu. Takmer každá súčasná stratégia pripomína Starcraft aspoň svojím ovládacím rozhraním. Klasika od Blizzardu sa do dnešných dní drží ako jedna zo stálic e-sportov. V Južnej Kórei stratégia dosiahla takú enormnú popularitu, že v krajine existuje niekoľko televíznych kanálov, ktoré nevysielajú nič iné, len profesionálne zápasy v Starcrafte.
19. Commandos
Príbeh spojeneckých špeciálnych jednotiek, bojujúcich proti vojskám Osi hlboko za nepriateľskými líniami, zaznamenal v roku 1998 nečakaný úspech. Každý z členov družstva disponoval inými schopnosťami – napríklad zelený baret vynikal v boji zblízka, špión dokázal využiť nepriateľské oblečenie, sapér si skvelo rozumel s mínami a výbušninami. Pri hraní Commandos musel hráč vždy myslieť o krok dopredu a šikovne využiť svojich vojakov.
20. Moorhuhn
Len málokto vie, že táto hra sa nikdy nemala dostať do rúk širokej verejnosti. Titul vytvorila holandská firma Witan ako súčasť marketingovej kampane pre whisky Johnnie Walker. Moorhuhn bol určený pre promotérov, prezlečených za poľovníkov, ktorí chodili po baroch s laptopmi a nechávali záujemcov vyskúšať si tento titul. Niekomu sa, samozrejme, podarilo hru publikovať na internete, kde zaznamenala enormný úspech.
Hoci väčšina hráčov si Moorhuhn spája s niekoľkými hrami o strieľaní kureniec, Moorhuhn má za sebou minimálne ŠTYRIDSAŤ rôznych titulov v rozmanitých žánroch – od pretekov až po klikacie adventúry. V anglicky hovoriacich krajinách je značka známa ako Crazy Chicken.
21. Half-Life
Hoci má Half-Life dvadsaťštyri rokov, Gordonov príchod do práce električkou, každý dopad ťažkej čižmy HEV obleku na dlážku a každý jeden úder páčidlom pôsobia dodnes nesmierne uveriteľným a realistickým dojmom. Ponorenie do hry umocňuje fakt, že hráč nikdy neopustí pohľad prvej osoby. Neexistujú žiadne cutscény a všetok dej sa rozvíja prostredníctvom interakcie so svetom. K tomu treba prirátať rozmanitých nepriateľov, pestré prostredie, zaujímavé hlavolamy a originálne zbrane.
Všetko do seba parádne zapadalo a hráčovi ponúklo ničím neprerušovanú adrenalínovú jazdu, ktorá prekonala všetko, čo dovtedy v žánri FPS existovalo. Half-Life býva (celkom oprávnene) často označovaný za najlepšiu PC hru všetkých čias. Titul sa, samozrejme, dočkal niekoľkých rozšírení a pokračovaní a stal sa základom pre nejednu podarenú modifikáciu.
22. Counter-Strike
Medzi ne patrí aj svetoznámy Counter-Strike. Counter-Strike naozaj pozná každý, a preto ho netreba zvlášť predstavovať. Aj takmer po dvadsiatich rokoch patrí pôvodná verzia medzi najhranejšie kúsky na Steame. Counter-Strike vytvorila dvojica Minh Le a Jess Cliffe ako modifikáciu pre Half-Life. Spoločnosť Valve chalanov zamestnala, kúpila autorské práva a Counter-Strike vydala ako komerčný produkt.
Counter-Strike ukázal, že úspešný mód sa môže dočkať profesionálneho vydania a jeho tvorcom zabezpečiť skvelú kariéru v hernom priemysle. Podobnú cestu za sebou majú aj mnohé z najpopulárnejších titulov súčasnosti: Dota, Insurgency, Team Fortress, Killing Floor, Red Orchestra, Day Z a PUBG.