Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že drvivá väčšina fanúšikov preferuje pri filmoch či seriáloch originálne znenie. Je to pochopiteľné, pretože zážitok z diela je často omnoho lepší a dabing mu skrátka odoberá dôležité body. Potom tu však máme aj výnimky, na ktoré sme sa snažili poukázať v nasledovnom článku.
Vybrali sme pre vás totiž seriály, ktoré si už nevieme predstaviť inak ako so slovenským, prípadne s českým dabingom. Iste, je to možno aj náznak miernej nostalgie, keďže na viacerých týchto seriáloch sme vyrastali, ale faktom ostáva, že dabing pri týchto tituloch je zvládnutý veľmi dobre, profesionálne a už navždy sa nám nezmazateľne vryl do pamätí.
Poďme sa teda spoločne pozrieť na 10 seriálov, pri ktorých je slovenský a český dabing lepší než originál.
M*A*S*H
Seriál M*A*S*H bol jedným z prvých komediálnych seriálov, ktorý sa po roku 1989 objavil na našich obrazovkách a okamžite si získal nesmiernu popularitu. Nešlo úplne o tradičný sitcom, seriál mal v sebe aj silné dramatické prvky či svojský čierny humor.
Príbeh bol zasadený do doby kórejskej vojny a zameriaval sa na lekárov z mobilnej armádnej nemocnice. V seriáli sme sa stretli s celou plejádou zábavných postáv, ako napríklad sarkastický Hawkey, plukovník Sherman T. Potter, Margaret Houlihan alias Šťabajzna či John McIntyre prezývaný „Trapper“.
Do pamäti divákov sa už navždy zapísali aj tváre hlavných hercov ako Alan Alda, William Christopher, Loretta Swit či Jamie Farr. Rovnako si už tento seriál nevieme predstaviť bez legendárneho českého dabingu a hlasov Pavla Trávníčka, Miroslava Nohýneka, Ladislava Potměšila, Davida Prachařa či Jorgy Kotrbovej.
Celkovo sme sa dočkali 11 sérií tohto výnimočného seriálu, pričom posledná epizóda si v Amerike odbila premiéru 28. februára 1983.
Priatelia
Priateľov jednoducho nemôžeme vynechať. Kto by ich nepoznal? Bláznivé príbehy šestice nerozlučných priateľov z Manhattanu, ktorí s nadhľadom sebe vlastným riešili problémy vzťahov, práce či sexu, sa stali stálicami televíznych obrazoviek na Slovensku, ako aj v Česku.
S Rossom, Phoebe, Joeym, Chandlerom, Monicou a Rachel sme viacerí vyrastali a ich eskapády patrili k neoddeliteľnej súčasti podvečera pred televíziou. Veľkou mierou sa o to pričinil aj fantastický slovenský dabing, ktorý dokázal presne vystihnúť jednotlivé postavy a perfektne sa im hodil.
Aj preto si dodnes seriál spájame s hlasmi Kataríny Brychtovej, Bibiany Ondrejkovej, Ivana Šandora, Andrei Karnasovej, Stanislava Krála a Dušana Cinkotu. Posledného menovaného neskôr nahradil Emanuel Hason, to však vôbec neprekážalo a veľmi rýchlo sme si naňho zvykli. Dočkali sme sa celkovo 10 sérií a posledná epizóda bola odvysielaná 6. mája 2004.
Alf
Sympatický hláškujúci mimozemšťan z planéty Melmac, ktorý si rád pochutnával na mačkách, si získal srdcia nejednej generácie divákov. Sledovať jeho zábavné príbehy, ktoré prežíval so svojou ľudskou náhradnou rodinou Tannerovcov, bolo neuveriteľne zábavné, a to aj vďaka skvelému dabingu.
Veľkú časť úspechu si na svoje konto pripísal (bohužiaľ, už zosnulý) Stano Dančiak. Ten nahovoril Alfa tak majstrovsky, že dnes si už len máloktorý Slovák túto postavičku predstaví inak, než s jeho charakteristickým hlasom.
Výborne sa však podarilo obsadiť aj zvyšných členov rodiny a Matej Landl, Marta Sládečková, Anna Šišková, Michal Domonkoš a Mária Kráľovičová odviedli naozaj poriadny kus práce. Alf sa pre viacerých z nás stal srdcovou záležitosťou a dodnes sa k nemu veľmi radi vraciame. Alf si užil 4 série a posledná časť bola v Amerike vysielaná 24. marca 1990.
Dr. House
Od sitcomov si dáme na chvíľu pauzu a prenesieme sa do dramatickejších vôd. Ale ani v nich nebude núdza o humor. Dr. House je mimoriadne úspešným seriálom s veľmi vďačnou hlavnou postavou.
Doktor Gregory House v podaní brilantného Hugha Laurieho je cynický, mizantropický a sarkastický hláškar, ale aj nepochybný lekársky génius, ktorý často dokáže svojich pacientov zachrániť od najhoršieho. Keďže ide o mimoriadne výraznú postavu, je jasné, že práve ona na seba strháva najväčšiu pozornosť. Preto bolo pri nej obsadenie dabingového herca kľúčové.
A v prípade Vladimíra Jedľovského sa to podarilo na jednotku s hviezdičkou. Výborne však dopadli aj ostatné postavy, či už je to Peter Sklár ako James Wilson, Helena Geregorová ako Lisa Cuddy, Vladimír Kobielsky alias Robert Chase, Igor Krempaský ako Eric Forman či Linda Zemánková ako Allison Cameron.
Je nespochybniteľné, že práve vďaka dokonalému dabingu sa seriálu v našich končinách darilo (a darí) extrémne dobre. Dr. House číta dovedna 8 sérií, pričom posledný diel si v Amerike odbil premiéru 21. mája 2012.
Dva a pol chlapa
Sitcom Dva a pol chlapa ťahal najmä excelentný Charlie Sheen v úlohe bohémskeho sukničkára Charlieho Harpera. Toho nezameniteľným spôsobom nadaboval Stanislav Král, ktorý podobne skvele prepožičal hlas aj Rossovi z Priateľov. Nezaostávali za ním ani Igor Krempaský, Frencien Bauer či Oľga Šalagová.
Slovenský dabing sa skrátka pri tomto titule mimoriadne vydaril a fanúšikovia naňho právom nedajú dopustiť. Dva a pol chlapa mal celkovo 12 sérií, v tých posledných Sheena nahradil Ashton Kutcher. Ani to však nedokázalo zastaviť klesajúcu tendenciu celého seriálu. Posledná epizóda mala svoju premiéru 19. februára 2015.
Rodina Addamsovcov
V tomto prípade načrieme trochu do histórie a pripomenieme si kultový seriál Rodina Addamsovcov z roku 1964. V 90. rokoch si táto morbídna rodinka, na čele s Gomézom, Morticiou, strýkom Festerom, Pugsleym a Wednesday, často našla cestu na naše televízne obrazovky.
Mnohí z nás si ju preto už nevedia ani predstaviť bez brilantného slovenského dabingu. Hlavné úlohy majstrovsky nadabovali herci ako Matej Landl, Dušan Kaprálik, Michal Dočolomanský, Božidara Turzonovová či Zita Furková.
Aj vďaka ich hlasovej prítomnosti je pre nás Rodina Addamsovcov dodnes nesmrteľným kultom a neuveriteľne nostalgickou peckou. O mimoriadnej kvalite dabingu svedčí aj fakt, že si ho veľmi pochvaľovali aj v susednej Českej republike.
Simpsonovci
Áno, áno, milovaní Simpsonovci nemôžu chýbať. Úprimne povedané, v našich končinách nepoznáme nikoho, kto by tento seriál sledoval v originálnom znení. Do úvahy prichádza len a výhradne český dabing. Postava Homera Simpsona je už asi nezmazateľne spojená s hercom Vlastimilom Bedrnom.
Ten Homera daboval až do 12. série, po vážnych zdravotných problémoch bol však nútený prenechať túto rolu Vlastimilovi Zavřelovi, ktorý Homera dabuje dodnes. Absolútne skvostným spôsobom sa podarilo nadabovať Marge, ktorej prepožičal hlas Jiří Lábus.
Z ďalších hercov musíme spomenúť Martina Dejdara, Helenu Štáchovú, Ivanu Korolovú či Dalimila Klapku. Tvorca seriálu, Matt Groening, dokonca vyhlásil, že český dabing patrí podľa jeho názoru k vôbec najlepším na svete. S tým musíme len súhlasiť!
Murphy Brown
Sitcom Murphy Brown si budú dobre pamätať najmä tí, ktorí vyrastali, resp. trávili večery pred televíznou obrazovkou koncom 90. rokov. Je pravdou, že tento seriál sa nikdy nestal tak masovo úspešným ako napríklad Priatelia, ale to nič nemení na fakte, že išlo o zábavný a inteligentný titul.
Hlavnou hrdinkou bola novinárka Murphy a jej kolegovia z televízie FYI. A keďže Murphy a jej kolegovia nikdy nešli pre sarkastické hlody ďaleko, bola s nimi vždy náramná zábava. A to iste aj vďaka slovenskému dabingu, ktorý sa veľmi vydaril.
Hlavnú hrdinku výborne nadabovala Tatiana Radeva a solídne jej pomáhali aj Štefan Bučko, Jozef Svoňavský, Dagmar Sanitrová či Richard Stanke. Seriál mal pôvodne 10 sérií, kedy posledná premiérovala 18. mája 1998. Minulý rok sa však fanúšikovia dočkali oživenia projektu a 11. série, ktorá si svoju premiéru odbila 27. septembra 2018.
Show Billa Cosbyho
Gynekológ Cliff Huxtable jednoznačne patrí k najznámejším úlohám herca a komika Billa Cosbyho. Toho pred niekoľkými mesiacmi odsúdili za niekoľko závažných sexuálnych trestných činov, tomu sa tu však venovať nebudeme.
Show Billa Cosbyho si našla cesty na naše televízne obrazovky a dokázala si nájsť početný zástup fanúšikov. Dodnes jej nemožno uprieť podmanivú pohodovú atmosféru a skvelý nenútený humor.
Vynikajúci bol aj slovenský dabing. V hlavných úlohách sa výborne predviedli Ivan Gogál a Kamila Magálová ako Cliffova manželka Clair. Veľmi dobre ich doplnili aj Henrieta Jančišinová, Roman Ferienčík či Barbora Chlebcová. Show Billa Cosbyho mala osem sérií, pričom poslednej epizódy sa americkí fanúšikovia dočkali 30. apríla 1992.
Červený trpaslík
Kultový britský sci-fi sitcom s nezabudnuteľne absurdným humorom si dokázal získať obrovské množstvo fanúšikov po celom sveta, a inak tomu nebolo ani na Slovensku či v Česku.
Trampoty technika Davea Listera, ktorý na lodi Červený trpaslík zažíva humorné eskapády s technikom Arnoldom Rimmerom, počítačom menom Holly a Kocúrom, patria dodnes do zlatého fondu seriálového humoru. V našich končinách sa k jeho úspechu bezpochyby pričinil aj skvelý český dabing.
Dnes si už mnohí diváci nevedia predstaviť svoje obľúbené postavy inak ako s hlasmi Kamila Halbicha, Martina Sobotku, Miroslava Vladyku, Miroslava Táborského či Veroniky Žilkovej. Červený trpaslík má k dnešnému dňu na konte dvanásť sérií, pričom tá trinásta je práve vo výrobe. Britskí diváci sa zatiaľ poslednej epizódy dočkali 16. novembra roku 2017.
Titulná fotka: Warner Bros. Television, Alien Productions