Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Nová atómová elektráreň na Slovensku by mala začať dodávať elektrinu v roku 2040, povedal Sulík

Minister hospodárstva Richard Sulík pripustil, že by nová atómová elektráreň nemusela stáť len v Jaslovských Bohuniciach.


Slovensko naďalej uvažuje nad rozvojom jadrovej energetiky na svojom území. Aj súčasné vedenie ministerstva hospodárstva nerezignovalo nad výstavbou novej atómovej elektrárne. Novú jadrovú elektráreň by malo mať Slovensko niekedy okolo roku 2040. V Národnej rade SR to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

„Nový jadrový zdroj bude stáť v Bohuniciach, ale nemusí len. Od roku 2040 by mal začať dodávať elektrinu a vlastne nahradí najstarší reaktor, ktorý dnes máme v Bohuniciach,“ povedal Sulík.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v súčasnosti pokračuje v príprave projektu nového jadrového zdroja podľa stanoveného harmonogramu. Koncom minulého roka uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, že projekt nového jadrového zdroja je stále živý.

TASR

Viac ako dvanásťročný projekt nového jadrového zdroja v Bohuniciach už získal od ministerstva životného prostredia v rámci procesu EIA kladné stanovisko. Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.

Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred siedmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť