Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Obezita nie je dobrá. Riziká nadváhy, žiaľ, v súčasnosti bývajú mnohými zľahčované alebo vyslovene popierané. Ľudia boli schopní premeniť na kultúrno-politickú otázku aj niečo také jednoznačné, ako zásady zdravého štýlu.

Na jednej strane máme extrém v podobe ľudí, ktorí obezitu považujú za oslobodzujúcu, niečo, čo búra tradičné predstavy o kráse. Na druhej strane sa nachádza extrém posadnutý dokonalými telami bez akýchkoľvek chybičiek krásy.

shutterstock

Druhá menovaná skupina sa postarala o existenciu obrovského a rozmanitého segmentu produktov určených na chudnutie. Poznáme to: tabletky, náramky, nápoje, masážne prístroje a tisícky ďalších zázrakov, vďaka ktorým má človek rýchlo a ľahko schudnúť. Niektoré môžu pomôcť, iné sú totálny podvod. Tento biznis prekvitá asi vo všetkých vyspelých štátoch.

Novinka na trhu

Svetu bola predstavená novinka, ktorá na internete vyvolala riadnu vlnu rozruchu. Zariadenie zvané DentalSlim Diet Control má za cieľ spoľahlivo pomôcť človeku zlepšiť jeho stravovacie návyky a tým pádom aj zhodiť kilá. Ako to robí? Jednoducho mu nedovolí poriadne otvoriť ústa!

Lacné riešenie kíl navyše

DentalSlim Diet Control už na prvý pohľad vyzerá dosť strašidelne. Podobne ako zubný strojček, aj toto zariadenie namontuje na zuby zubár. Horná a dolná čeľusť sú následne spojené magnetom tak, že ich nie je možné roztvoriť na viac ako 2 mm. Dýchanie a rozprávanie údajne nie je nijako obmedzené.

Celá myšlienka, ktorá sa za vynálezom skrýva, je zamedzenie konzumácie pevnej stravy nositeľom. Podľa štúdie vykonanej na University of Otago je „ústny pás cudnosti“ naozaj efektívny. Účastníci schudli priemerne 6,36 kg len za dva týždne. Zariadenie má predstavovať dostupnejšiu a bezpečnejšiu alternatívu oproti chirurgickým zákrokom.

profimedia

Negatívne dopady nadváhy

Podľa WHO trpí nadváhou vyše 40 % dospelých osôb na svete. Nadváha sa negatívne podpisuje takmer na každej funkcii organizmu, jej asi najzávažnejším dopadom je zvýšené riziko srdcovo-cievnych chorôb. Obezita je považovaná za „prikrádajúcu sa pandémiu“, ktorá predstavuje problém pre celosvetové zdravotníctvo.

Podarí sa DentalSlim Diet Control zvrátiť tento trend? Pravda je taká, že groteskne vyzerajúce zariadenie nevyvoláva v ľuďoch veľké sympatie. Ľudia neradi strácajú kontrolu nad svojím telom a táto pomôcka pripomína malé ústne väzenie. Navyše, opäť sa ozval ten dav, podľa ktorého je tučnota relatívna alebo neexistujúca a všetky snahy o boj s obezitou sú vraj len prejavom „fatfóbie“ či dokonca fašizmu.

Nech to znie ako najtrápnejšie klišé, ale je to tak – pri ceste za zdravším životom nič nepomôže viac ako pevná vôľa a trpezlivosť. Ide o beh na dlhé trate, kde neexistujú žiadne skratky. Pevnú vôľu ale v obchode nekúpiš, takže vždy sa nájde na trhu miesto pre kadejaké vynálezy, ktoré sľubujú rýchle chudnutie…

Zdroj: Profimedia


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť