V českých a slovenských eshopoch je dnes možné zakúpiť rôzne produkty obsahujúce látku THC-P. THC-P bola objavená pomerne nedávno, a preto existuje len málo výskumov skúmajúcich jej účinky. Na internete sa však rozšírilo tvrdenie, že môže byť až 30-krát silnejšia ako bežná delta-9 THC, uvádzajú TV Noviny.
To, že THC-P je stále považované za novinku, dokazuje aj pomalá reakcia legislatívy, ktorá ju zatiaľ ešte nezakázala. Nestíha ani medicína a lekári nemajú k dispozícii informácie o presných účinkoch tejto látky.
Nová látka
Tetrahydrocannabiphorol bol objavený len v roku 2019. Prirodzene sa vyskytuje v rastlinách konope, avšak len v extrémne malom množstve (menej ako 0,1 percenta). Na komerčné účely sa vyrába spracovaním CBD.
THC-P má zhruba rovnaké účinky ako THC, na ich dosiahnutie je však potrebné omnoho menšie množstvo. Takisto aj reakcie jednotlivých ľudí sa líšia, čo ilustrujú skúsenosti uvedené v internetových fórach. Niektorí užívatelia popisujú silné euforické stavy, ktoré po požití zažili, iní zasa nariekajú nad hroznou úzkosťou a paranojami, ktoré ich neopustili ani 48 hodín po prijatí látky do organizmu.
Slovenské a české eshopy majú v ponuke rozmanité produkty obsahujúce THC-P. Väčšinou ide o kvety, oleje, jednorazové vaporizéry alebo náplne do vaporizérov.
Aké má účinky
Eshopy produkty s THC-P zväčša predávajú ako „darčekové a zberateľské predmety“ a uvádzajú, že nie sú určené na konzumáciu. Za ten text by sa určite hodilo zopár žmurkajúcich smajlíkov. Stránky totiž zároveň spomínajú, aké účinky má konzumácia THC-P. Sústredia sa hlavne na tie pozitívne ako „relaxácia, tlmenie bolestí a protizápalové účinky“.
Tí zodpovednejší dodávajú, že látka môže mať aj negatívne dopady ako zmeny zmyslového vnímania, sucho v ústach, zvýšená tepová frekvencia či narušenie motorických funkcií.
Väčšina zdrojov uvádza, že kvôli svojmu molekulovému zloženiu, ktoré je iné ako pri THC, je THC-P legálne. Ťažko však povedať, nakoľko je možné spoľahnúť sa na tieto tvrdenia. Tiež platí, že časom sa to môže zmeniť.