Nová európska legislatíva nastaví ciele na obnovu prírody záväzné pre všetky krajiny EÚ

Degradovaným ekosystémom v EÚ môže priniesť šancu na obnovu.


Európska komisia zverejnila návrh novej legislatívy na obnovu prírody, ktorý je významným míľnikom. Legislatíva na obnovu prírody (The Nature Restoration Law) je prvým právnym predpisom na ochranu biodiverzity v Európskej únii (EÚ) po roku 1992, keď bola prijatá Smernica o biotopoch. Informovala o tom Zuzana Lackovičová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) v tlačovej správe.

Návrh je aktuálny aj pre Slovensko. „Napríklad pred rokom 1989 bolo zdevastovaných nemálo mokradí, riek, nelesných biotopov, často boli zničené z prírodného hľadiska cenné lokality, ktorých hospodárske využívanie už vtedy nedávalo väčší význam. Ich devastácia bola len dôsledkom centrálneho plánovania. Nemálo biotopov však bolo zničených len nedávno. V dôsledku necitlivých zásahov do prírody na Slovensku vyhynul napríklad rybár malý, hvizdák veľký či brehár čiernochvostý. Na pokraj vyhynutia sa dostal drop veľký či krakľa belasá,“ uviedla Lackovičová. Dodnes však k obnove mnohých lokalít nedošlo.

„Väčšina ľudských činností je naďalej vážne neudržateľná a má škodlivý vplyv na našu prírodu aj klímu. Jedným zo skutočných dôsledkov je, že mnohé kedysi bežné druhy vtákov sa stávajú čoraz menej bežnými – miznú z našej nadmerne využívanej krajiny. Kedysi bežná jarabica je už dnes veľkou vzácnosťou, miznú lastovičky aj iné druhy, ktoré sú symbolom slovenského vidieka. A ak sa nedarí v krajine vtáctvu, nedarí sa ani prírode a ľuďom. Dôsledným presadzovaním navrhnutej legislatívy je však možné prinavrátiť Európe bohatstvo biodiverzity, ktoré kedysi mala,“ uzavrel ochranársky manažér z SOS/BirdLife Slovensko Matej Repel.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné