Každá vec má svoje riziko a akonáhle je vyrobená nekvalitne, to riziko sa môže stať priamočiarou hrozbou. Vedci a odborníci z celého sveta neustále analyzujú všetko, čo by mohlo takéto potenciálne riziko obsahovať. Nebezpečné produkty sa dennodenne sťahujú z predaja, no ako informuje web Interez, pri niektorých výrobkoch sa ich ohrozujúci charakter zisťuje dosť ťažko.
Tentokrát totižto ide o bežný predmet, ktorý sa môže nachádzať v spálni ktoréhokoľvek človeka. Vedci bijú na poplach a apelujú na to, aby svojim drobcom zabezpečili čo najviac bezpečia v domácnosti. Nikto sa predsa nechce obklopovať nezdravými chemikáliami. Vedci z univerzity v Toronte vykonali dve veľké štúdie, v ktorých sa zamerali na detské izby.
V štúdiách zistili, že v domácnosti existuje jeden predmet, ktorý je pre zdravie detí mimoriadne škodlivý. O čo vlastne išlo? Odborníci analyzovali 25 detských izieb vo veku 6 mesiacov až do 4 rokov a snažili sa zmerať hladiny rôznych chemikálií vo vzduchu. „Našli sme znepokojujúce hladiny viac než dvoch desiatok ftalátov, spomaľovačov horenia a UV filtrov,“ prezradila pre CNN profesorka Miriam Diamondová, ktorá výskum viedla.
Všetky spomenuté chemikálie sú mimoriadne škodlivé. Dá sa v nich nájsť prepojenie s neurologickými a reprodukčnými problémami, astmou, hormonálnymi poruchami a rakovinou. Vedci sa teda kvôli tomuto alarmujúcemu zisteniu rozhodli že zistia, odkiaľ všetky tie chemikálie pochádzajú. Nuž, ide o nové matrace.
Matrace a škodlivé chemikálie
Tím ľudí vraj dokopy otestoval 16 druhov matracov. Neuviedli ich značky, no pre CNN sa vyjadrili, že všetky patrili do kategórie tých „lacnejších“. Podľa štúdie nové matrace škodlivé látky nielen obsahujú, ale taktiež ovplyvňujú deti hlavne počas spánku. „Telesné teplo a váha dieťaťa na posteli môže podporiť uvoľňovanie toxických chemikálií do vzduchu,“ opísala Jane Houlihanová, riaditeľka výskumu Healthy Babies Bright Futures.
„Spánok je zásadný pre vývoj mozgu, a to najmä pre dojčatá a batoľatá. Náš výskum potvrdil, že mnoho matracov obsahuje chemikálie, ktoré môžu poškodiť detský mozog,“ pokračovala ďalej Houlihanová. Vedci teraz podnikajú kroky potrebné k tomu, aby apelovali na výrobcov i rodičov. K nákupom nových matracov by mali pristupovať s väčšou obozretnosťou.
Každý rodič by mal podľa nich zvážiť nákup matraca značky, ktorá preukázateľne vynakladá úsilie na výrobu netoxických produktov. Nová štúdia bola publikovaná v akademickom žurnále Environmental Science & Technology a Environmental Science & Technology Letters.
