Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 25.12.2024
sk
Prvý sviatok vianočný
cz
1.svátek vánoční

Slávny román Volanie divočiny od Jacka Londona je dnes už súčasťou literárneho kánonu. Aj v našich končinách si dobrodružstvo psa Bucka našlo mnoho oddaných čitateľov. Keďže kniha vyšla už v roku 1903, nie je prekvapivé, že o ňu mali záujem aj filmári.

Pri príležitosti premiéry novej adaptácie od Chrisa Sandersa s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe si tak spoločne zrekapitulujeme všetky predchádzajúce filmové stvárnenia tejto kultovej knihy.

CinemArt SK

1. Volanie divočiny (1923)

Prvou celovečernou adaptáciou bola snímka Freda Jackmana z roku 1923. Išlo o nemý film, v ktorom si hlavné úlohy strihli Jack Mulhall, Walter Long, Sidney D’Albrook, Laura Roessing či Frank Butler. Snímka bola veľmi dobre prijatá kritikmi aj divákmi.

Recenzenti chválili vernosť predlohe a to, že sa režisérovi podarilo preniesť jej atmosféru na filmové plátno. Snímka bola na svoju dobu aj pomerne realistická a veľmi dobre zachytávala drsnú silu prírody.

Pathé Exchange

2. Volanie divočiny (1935)

Prvou zvukovou adaptáciou Londonovej knihy bola verzia z roku 1935, ktorú režíroval William A. Wellman. Hlavné úlohy stvárnili Clark Gable, Loretta Young a Jack Oakie. Kritici boli aj voči tomuto filmu ústretoví a chválili najmä výkony Clarka Gablea a Loretty Young.

Pochvalne sa vyjadrovali aj o príbehu, ktorý bol plný dramatických scén, dobrodružstva, romantiky a pôsobivého prostredia zamrznutej Kanady. Aj dnes má Wellmanov film niečo do seba, hoci má príliš krátku stopáž, čím trpí niekoľko príbehových motívov. Napriek tomu však stojí za pozretie.

3. Volanie divočiny (1972)

Ďalšej adaptácie sa fanúšikovia dočkali v roku 1972, tentokrát v réžii Kena Annakina. V hlavných úlohách sa predstavili Charlton Heston, Michèle Mercier, Raimund Harmstorf, George Eastman a Maria Rohm. Nakrúcalo sa vo Fínsku, Nórsku a Španielsku.

Film samotný si v čase svojho uvedenia odniesol skôr negatívne kritiky a spokojný s ním nebol ani predstaviteľ hlavnej úlohy Charlton Heston. Ten dokonca divákom radil, aby sa filmu radšej vyhli. Dnes sa však na snímku nazerá pozitívnejšie. Ide o sympaticky natočené dobrodružstvo s výbornými hercami, ktoré svojej predlohe rozhodne hanbu nerobí.

Constantin Film

4. Call of the Wild: Howl Buck (1981)

Londonova predloha zaujala aj tvorcov v ďalekom Japonsku, takže v roku 1981 vznikol animovaný film Call of the Wild: Howl Buck. Snímka je známa najmä v domovskom Japonsku, a do iných končín sa prakticky nedostala. Podľa divákov, ktorí film mali možnosť vidieť, ide o slušnú snímku, ktorá ale stojí za pozretie zrejme len oddaným fanúšikom anime či Jacka Londona.

5. The Call of the Wild: Dog of the Yukon (1997)

V roku 1997 vznikol aj televízny film v réžii Petera Svateka a asi nebudeme preháňať, ak povieme, že ide zrejme o jednu z najlepších adaptácií Londonovho románu. V hlavných úlohách sa predstavili Rutger Hauer, Charles Edwin Powell, Eric Cabana a Richard Dreyfuss.

Svatekova verzia je verná predlohe, zachováva jej atmosféru, je kvalitne natočená a má skvelé herecké obsadenie. Proste skvelý dobrodružný film, ktorý by si určite zaslúžil väčšiu divácku pozornosť.

Ďalšie adaptácie

V roku 2000 uzrel svetlo sveta aj seriál na motívy Londonovej predlohy, ten však príliš veľký ohlas medzi divákmi nevyvolal, hoci určite nebol zlý. V roku 2009 sme sa dočkali aj adaptácie režiséra Richarda Gabaia, ktorá knižný príbeh preniesla do súčasnosti. Snímka si odniesla skôr negatívne kritiky a dnes je už právom zabudnutá.

6. Volanie divočiny (2020)

Pomaly, ale isto sa dostávame do roku 2020. Už v týchto dňoch si aj v slovenských kinách budeme môcť vychutnať novú adaptáciu románu Jacka Londona. Réžie sa chopil Chris Sanders, oceňovaný tvorca animovaných filmov ako Lilo a Stitch, Ako vycvičiť draka či Krúdovci. Volanie divočiny je jeho prvým hraným projektom.

V hlavnej úlohe uvidíme Harrisona Forda, ale okrem neho sa môžeme tešiť aj na Karen Gillan, Dana Stevensa, Colina Woodella, Omara Syho či Bradleyho Whitforda. Zaujímavosťou je, že pes Buck, ktorý je alfou a omegou celého príbehu, bude tentokrát tvorený kompletne počítačovou grafikou.

Sami sme zvedaví, ako to nakoniec vypáli. Z trailerov sa zdá, že efekty budú kvalitné, takže fakt, že na plátne neuvidíme živého psa, by nás v kine nemal nejako výrazne rušiť. Sandersovu verziu už videlo niekoľko kritikov a ich hodnotenia sú zatiaľ vcelku pozitívne. Priaznivci Jacka Londona by určite z kina nemali odchádzať sklamaní. Premiéru si Volanie divočiny odbije už 27. februára 2020.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.