Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 12.4.2024
sk
Estera
cz
Julius
, Július, Julian

Nové infekčné ochorenie dorazilo už aj na Slovensko. Na jeho liečbu zaberá len špecifický typ antibiotík

Lekári hlásia prvý prípad.


Medzi deťmi po celom svete sa šíri infekcia, ktorá maloletým spôsobuje takzvaný suchý zápal pľúc. V susednom Česku hospitalizovali s touto chorobou už 20 detí.

Nové infekčné ochorenie však dorazilo už aj na Slovensko. Laboratórne potvrdili zatiaľ iba jeden prípad, informuje RTVS.

Doktori preto apelujú na ľudí, že nie je dôvod na paniku. Nové infekčné ochorenie prichádza postupne a prejavuje sa nenápadnými príznakmi, ktoré možno pripísať aj iným ochoreniam. Prvými príznakmi môžu byť bolesť na hrudníku, kašeľ či únava. Zároveň osoby, ktoré trpia týmto ochorením, nezvyknú mať vysokú horúčku, čo býva hlavným príznakom iných zápalov pľúc.

„Nástup je veľmi pomalý, trvá sedem až desať dní. Kašeľ je väčšinou suchý, dráždivý a niekedy aj v noci taký intenzívny, záchvatový. Zatiaľ, našťastie, u takto malých detí sme takéto zápaly pľúc u nás nemali,“ uviedol pre RTVS všeobecný lekár pre deti v Bratislave Martin Matejka.

Mohlo by ťa zaujímať:

Za slovenskými hranicami hlásia prípady nového vírusového ochorenia z Číny

Lekári zároveň dodávajú, že na takýto zápal pľúc zaberá len špecifický typ antibiotík. „Lekári sú oboznámení s tým, ako napríklad viesť už začiatočnú antibiotickú liečbu, keď majú podozrenie na takýto zápal, aby liečba zabrala,“ priblížil pneumológ Štefan Laššán.

„My to vieme vyšetriť po prvé výtermi, vieme spraviť z krvi protilátky na mykoplazmu. V špeciálnych situáciách na pľúcnych oddeleniach sa vie vykultivovať mykoplazma z vykašľaného sekrétu,“ dodal Matejka pre RTVS.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.