Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 14.7.2024
sk
Kamil
, Lara
cz
Karolína
, Karolina, Karla

Nové informácie o tragédii v Chorvátsku. Za smrť syna granátom bol obvinený jeho otec

O život prišlo 9-ročné dieťa, ďalší traja ľudia boli zranení.


Trestné oznámenie na 46-ročného Čecha v prípade výbuchu granátu, pri ktorom v stredu v Chorvátsku zomrelo deväťročné dieťa, bude postúpené Českej republike, oznámila v piatok prokuratúra v Zadare. TASR informuje podľa portálu chorvátskeho denníka Jutarnji list.

V prípade obete ide o syna podozrivého, ktorý je obvinený zo závažného zločinu proti všeobecnej bezpečnosti a ohrozenia života a majetku nebezpečným konaním alebo prostriedkami, spresnila prokuratúra.

Prípad bude podľa nej postúpený Česku s ohľadom na to, že všetci jeho účastníci sú občanmi tejto krajiny s trvalým pobytom v ČR, a teda aj trestné konanie bude ľahšie i ekonomickejšie uskutočniteľné pred tamojšími súdnymi orgánmi.

Ignoroval upozornenia, s granátom sa dokonca odfotil

Chorvátska polícia Čecha viní z toho, že pri vstupe do označeného nebezpečného priestoru vojenského cvičiska v oblasti Kninu nerešpektoval viditeľné varovné upozornenia v chorvátskom i anglickom jazyku. Naopak, spolu s dieťaťom do tohto priestoru zámerne a ľahkovážne vstúpil a dovolil dieťaťu, aby so sebou vzalo nájdené výbušné zariadenie, ktoré následne podozrivý Čech osobne umiestnil do svojho vozidla, píše Jutarnji.

Chorvátska televízna stanica RTL Televizija informovala, že sa 46-ročný muž dokonca so spomenutým granátom odfotografoval. Podozrivý krátko po tom zastavil vozidlo v dôsledku poruchy. Dieťa vtedy granát údajne vybralo z auta, zariadenie sa aktivovalo a pri výbuchu prišiel o život deväťročný chlapec, kým dve ženy utrpeli ťažšie a jeden muž ľahšie zranenia.

armáda, Chorvátsko, vojak
Shutterstock

Na cvičisku nemali čo hľadať

Chorvátska armáda využíva vojenské cvičisko „Josip Markič“ (známejšie pod názvom „Crvena zemlja“, tj. červená zem) na výcvik, pričom tam platia najprísnejšie bezpečnostné opatrenia. V platnosti je napríklad úplný zákaz vstupu do tohto priestoru. Vojaci po každom cvičení terén vyčistia, napriek tomu sa však môže stať, že tam niektoré nebezpečné predmety zostanú.

„Domnievam sa, že by sme sa všetci mali držať zdravého rozumu, a zdravý rozum hovorí – keď vidíte niečo nebezpečné, nebudete sa toho dotýkať,“ podotkol šibenicko-kninský župan Marko Jelič, ktorý sa zároveň vyslovil proti uzatvoreniu tohto cvičiska v dôsledku incidentu.

granát
Shutterstock

Televízna stanica RTL priniesla aj vyjadrenie zdroja blízkeho dotknutej českej rodiny pre české médiá, podľa ktorého dieťa údajne granát našlo v kríkoch, chcelo ho ukázať ostatným a kým sa k nim približovalo, granát explodoval, uzatvára denník.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.