Čínska polícia v Šanghaji zbila a na krátko zatkla novinára britského vysielateľa BBC, keď pokrýval protivládne protesty.
Eda Lawrencea zadržali počas najväčšieho protestu v krajine, keď natáčal demonštrantov. Na záberoch zo sociálnych sietí vidno, ako ho policajti tlačia k zemi. BBC uviedla, že ho udierali a kopali a potom odviedli v putách. Zadržiavali ho niekoľko hodín a potom ho prepustili. Vláda tvrdí, že Lawrence nepredložil svoje novinárske doklady.
BBC sa vyjadrila, že je znepokojená správaním sa policajtov k jej novinárovi. Vo vyhlásení uviedla, že od Číny nedostala žiadne oficiálne vysvetlenie ani ospravedlnenie, „okrem tvrdenia úradníkov, ktorí ho neskôr prepustili, že ho zatkli pre jeho vlastné dobro pre prípad, že by v dave chytil covid“. „Nepovažujeme to za dôveryhodné vysvetlenie,“ uviedla BBC.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí sa v pondelok na pravidelnej tlačovej konferencii nezaoberal policajným násilím a zatknutím akreditovaného zahraničného novinára. „Podľa toho čo vieme od relevantných šanghajských úradov, neidentifikoval sa ako novinár“ a nepredložil svoje novinárske doklady, uviedol Čao Li-ťien.
Lawrence v pondelok zverejnil na Twitteri vyhlásenie BBC a dodal, že vie o najmenej jednom miestnom zatknutí človeka, ktorý sa „snažil zastaviť políciu, aby ma nebila“.
Klub zahraničných korešpondentov v Číne (FCC) uviedol, že ho „extrémne znepokojilo“ zaobchádzanie s reportérmi, ktorí informovali o proteste. V nedeľu na ďalšom mieste v meste tiež nakrátko zatkli najmenej jedného ďalšieho zahraničného novinára – Švajčiara. „Policajti pri informovaní o nepokojoch fyzicky obťažovali novinárov z viacerých médií a zadržali najmenej dvoch novinárov,“ uviedol klub.
Protesty v Číne vypukli pre prísne protipandemické opatrenia, pričom sa konali v najmenej ôsmich veľkých mestách v Číne. Stalo sa tak po správach, že opatrenia mohli prispieť k tomu, že pri nedávnom požiari bytového domu v meste Urumči zomrelo desať ľudí.