Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Novinára BBC zbili a zatkli počas protestov v Šanghaji

Protesty v Číne vypukli pre prísne protipandemické opatrenia, pričom sa konali v najmenej ôsmich veľkých mestách v Číne.


Čínska polícia v Šanghaji zbila a na krátko zatkla novinára britského vysielateľa BBC, keď pokrýval protivládne protesty.

Eda Lawrencea zadržali počas najväčšieho protestu v krajine, keď natáčal demonštrantov. Na záberoch zo sociálnych sietí vidno, ako ho policajti tlačia k zemi. BBC uviedla, že ho udierali a kopali a potom odviedli v putách. Zadržiavali ho niekoľko hodín a potom ho prepustili. Vláda tvrdí, že Lawrence nepredložil svoje novinárske doklady.

BBC sa vyjadrila, že je znepokojená správaním sa policajtov k jej novinárovi. Vo vyhlásení uviedla, že od Číny nedostala žiadne oficiálne vysvetlenie ani ospravedlnenie, „okrem tvrdenia úradníkov, ktorí ho neskôr prepustili, že ho zatkli pre jeho vlastné dobro pre prípad, že by v dave chytil covid“. „Nepovažujeme to za dôveryhodné vysvetlenie,“ uviedla BBC.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí sa v pondelok na pravidelnej tlačovej konferencii nezaoberal policajným násilím a zatknutím akreditovaného zahraničného novinára. „Podľa toho čo vieme od relevantných šanghajských úradov, neidentifikoval sa ako novinár“ a nepredložil svoje novinárske doklady, uviedol Čao Li-ťien.

Lawrence v pondelok zverejnil na Twitteri vyhlásenie BBC a dodal, že vie o najmenej jednom miestnom zatknutí človeka, ktorý sa „snažil zastaviť políciu, aby ma nebila“.

Klub zahraničných korešpondentov v Číne (FCC) uviedol, že ho „extrémne znepokojilo“ zaobchádzanie s reportérmi, ktorí informovali o proteste. V nedeľu na ďalšom mieste v meste tiež nakrátko zatkli najmenej jedného ďalšieho zahraničného novinára – Švajčiara. „Policajti pri informovaní o nepokojoch fyzicky obťažovali novinárov z viacerých médií a zadržali najmenej dvoch novinárov,“ uviedol klub.

Protesty v Číne vypukli pre prísne protipandemické opatrenia, pričom sa konali v najmenej ôsmich veľkých mestách v Číne. Stalo sa tak po správach, že opatrenia mohli prispieť k tomu, že pri nedávnom požiari bytového domu v meste Urumči zomrelo desať ľudí.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť