Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Niektorí spisovatelia napíšu v živote len jednu jedinú knihu a aj to im stačí na to, aby zožali celosvetový úspech a zapísali sa do dejín literatúry. Iní sú schopní produkovať ročne knihy ako na bežiacom páse, pričom kvalita sa môže občas trochu vytrácať.

Každému čitateľovi pritom vyhovuje niečo iné, no všetci sa určite zhodnú na tom, že nová kniha od obľúbeného autora na pultoch kníhkupectiev veľmi poteší. Tými šťastnejšími čitateľmi sú aj fanúšikovia Cassandry Clare, ktorá nezaháľa a aktívne tvorí stále nové príbehy z populárneho sveta Tieňolovcov.

Vďaka vydavateľstvu Slovart teraz máte možnosť prečítať si jednu z jej noviniek, Červené zvitky mágie, aj v slovenskom preklade.

Kto je Cassandra Clare?

Pod pseudonymom Cassandra Clare sa skrýva americká spisovateľka Judith Rumelt. Narodila sa v Iráne, no s rodičmi sa zakrátko presťahovali späť do Ameriky. V súčasnosti žije v meste Amherst v štáte Massachusetts. Jej spisovateľské začiatky sa spájajú s písaním fanfiction na známe fantasy série ako Harry Potter či Pán prsteňov.

V roku 2007 vydala svoju prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov s názvom Mesto kostí. Jej knihy sa raketovou rýchlosťou vyšplhali na prvé miesta v rebríčkoch najpredávanejších kníh a Clare sa dokonca rozhodla pôvodnú trilógiu kvôli obrovskému záujmu fanúšikov rozšíriť o tri ďalšie knihy.

V nasledujúcich rokoch začala budovať svoj prepracovaný svet pozostávajúci z niekoľkých na seba nadväzujúcich sérií. Všetky pritom spája to, že hlavnými postavami sú Tieňolovci – spolovice anjeli a spolovice ľudia, ktorí odmalička trénujú na boj s démonmi, ktorí ohrozujú svet smrteľníkov.

Zo sveta Tieňolovcov zatiaľ vyšli kompletné série Nástroje smrteľníkov, Pekelné stroje a Tajomná temnota. Už spomínaná novinka Červené zvitky mágie je úvodnou časťou novej série Najstaršie kliatby.

Profimedia

Červené zvitky mágie

V tejto knihe sa autorka zameriava na dve postavy známe už z predošlých sérií, ktoré u mnohých čitateľov patria medzi najobľúbenejšie – bosoráka Magnusa Banea a tieňolovca Aleca Lightwooda. Autorka nás zavedie o kúsok späť do minulosti, keďže dej sa odohráva počas udalostí na začiatku knihy Mesto padlých anjelov, čo je štvrtá kniha zo série Nástroje smrteľníkov.

Magnus a Alec sa vydali na zaslúženú dovolenku po Európe, no ani tam im nie je dopriaty pokoj. Len čo pricestujú do Paríža, objaví sa správa o démonskom kulte, ktorý má vraj v úmysle uvrhnúť celý svet do chaosu. A tento kult údajne založil práve Magnus. Pred mnohými rokmi. Zo žartu.

Magnus a Alec sa musia rýchlo vydať na cestu krížom cez Európu po stopách kultu, skôr ako narobí ešte väčšie škody. Akoby to nestačilo, celou cestou ich prenasledujú démoni a je čoraz ťažšie odlíšiť priateľov od nepriateľov. Magnus a Alec si musia navzájom dôverovať ešte viac ako predtým – aj keby to malo znamenať, že odhalia tajomstvá, ktoré doteraz zostali skryté.

Knihu Červené zvitky mágie si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Doplnkové knihy

Hoci pre skalných fanúšikov Cassandry Clare sú komplikované zápletky a desiatky postáv rajom na zemi, časom sa v nich môže človek začať trochu strácať. Nie je ľahké pamätať si detaily ku každej postave a udalosti, ktorá sa v knihách objaví, najmä keď ide o taký komplexný a prepracovaný svet, aký vymyslela Clare.

Tá našťastie myslela na všetko a vytvorila dve zaujímavé doplnkové knihy, ktoré pomôžu čitateľovi zorientovať sa v postavách zo všetkých sérií a pripomenúť si základné informácie o Tieňosvete.

Kto je kto v Tieňosvete

Bez tejto knihy nie si oddaným fanúšikom Tieňoloveckej ságy! Krátke medailóniky hrdinov zo sérií Nástroje smrteľníkovPekelné strojePríbehy z Tieňoloveckej akadémie, a dokonca aj zo sérií Posledné hodiny a Tajomná temnota, sú len doplnkom úžasných farebných portrétov, ktorých autorkou je Cassandra Jean – autorka všetkých oficiálnych fanartov k Tieňoloveckej ságe.

Chcete sa dozvedieť doteraz neznáme zaujímavosti o živote svojich obľúbených hrdinov? Táto kniha je pre vás. Chcete mať doma prenádherné portréty postáv z celej Tieňoloveckej ságy? Tak túto knihu jednoducho musíte mať!

Knihu Kto je kto v Tieňosvete si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA
Kódex Tieňolovcov

Kódex Tieňolovcov je najstaršia a najznámejšia príručka pre každého nefila. Od prvého vydania v 13. storočí je Kódex najlepším priateľom každého mladého Tieňolovca. Či už potrebuje poradiť s démonským jazykom, alebo si pripomenúť, ako sa správne drží stélé, s Kódexom poruke sa nemusí ničoho báť.

V najnovšom 27. vydaní Kódex opisuje všetky oblasti života nefilov: dejiny aj zákony nášho sveta; návod, ako identifikovať jeho mnohých neľudských obyvateľov; ktorým koncom stélé sa kreslí; čo je pyxis; prečo nefili nepoužívajú strelné zbrane; kde majú bosoráci ukryté svoje značky a ako ich objaviť; odkiaľ sa berie všetka svätená voda.

Kódex sumarizuje mnohé učebnice geografie, histórie, mágie a zoológie v jednom peknom a prehľadnom zväzku. Všetky starobylé drevoryty a stredoveké kresby sme v najnovšom vydaní nahradili modernými ilustráciami, ktoré oslovia a zaujmú aj najhipsterskejších mladých Tieňolovcov.

Toto vydanie bude už čoskoro dostupné v knižniciach Inštitútov po celom svete a v takzvaných kníhkupectvách obyčajných.

Knihu Kódex Tieňolovcov si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Knihy mimo Tieňosveta

Je jasné, že Clare sa rozhodla svojmu svetu o Tieňolovcoch venovať väčšinu svojho času, a podľa množstva nových nápadov a pribúdajúcich sérií ešte stále nenarazila na dno. No to neznamená, že jej fantázia nedosahuje ďalej ako do Tieňosveta. Vďaka jej láske k fantasy neustále srší novými nápadmi na magické príbehy a jeden z nich sa rozhodla pretaviť do päťdielnej série s názvom Magistérium.

Magistérium

Cassandra Clare a Holly Black sú najlepšie kamarátky, hviezdy svetovej fantasy a megafanúšičky Harryho Pottera. Pre svojho obľúbeného hrdinu by si však priali iný koniec, a tak sa rozhodli napísať vlastnú sériu o mladom čarodejníkovi a jeho dobrodružstvách na čarodejníckej škole.

Dvanásťročný Callum nepatrí medzi najpopulárnejšie decká. Pre chromú nohu a podrezaný jazyk si nedokáže nájsť skutočných priateľov. Ešte netuší, že to je jeho najmenší problém. Čoskoro sa totiž musí vydať do tajomstvami opradenej školy pre čarodejníkov s názvom Magistérium.

Lenže Callum celý život počúval, že nesmie dôverovať žiadnemu čarodejníkovi a musí sa držať čo najďalej od mágie. No Magistérium je fascinujúce i nebezpečné miesto. Callum spoznáva svoju tajomnú minulosť a kráča v ústrety hrozivej budúcnosti. Železná skúška je totiž len začiatok. To najťažšie ho ešte len čaká.

Sériu Magistérium si môžeš objednať tu.
Mona Rose / EMEFKA

Červené zvitky mágie sú ďalšou skvelou knihou, ktorá tvorí malú skladačku v obrovskom a epickom svete plnom mágie a čarov. Či už patríte medzi fanúšikov, ktorí netrpezlivo čakajú na nové príbehy z pera tejto autorky, alebo sa s Tieňosvetom ešte len zoznamujete, čaká vás neuveriteľná jazda, na ktorú len tak ľahko nezabudnete.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť