Ak chceš schudnúť a nevieš, akú diétu máš zvoliť, možno ti pomôže práve mesiac február. Je totiž mesiacom prerušovaného hladovania, alebo inak intermittent fastingu.
Hlavnou pointou straty hmotnosti je to, aby si prijal menej kalórií, ako ich vydal. Keďže si pri intermittent fastingu obmedzíš svoj príjem iba na určité hodiny, dostaneš sa tak do kalorického deficitu, v ktorom budeš chudnúť. Samozrejme, nemôžeš jesť všetko, čo ti príde pod ruku. Aj k prerušovanému hladovaniu patria určité pravidlá.
Čo to intermittent fasting je a ako môžeš vďaka nemu schudnúť?
Prerušované hladovanie funguje na princípe vyčlenenia si určitých hodín, v ktorých budeš jesť a v ktorých hladovať. Slovíčko hladovanie ťa možno desí, ale z tejto diéty vieš naozaj profitovať.
Prerušované hladovanie je fenoménom posledných rokov, no je tu s nami už od čias našich predkov. Výraz hladovať znamená jednoducho niekoľko hodín nejesť. A s tým sa naši predkovia stretávali na dennej báze. Ak si neulovili potravu, nejedli. Predstava hladovania je však skôr spájaná s negatívnymi skúsenosťami. Ako je to teda pri diéte intermittent fasting?
Nejde o klasickú diétu, keď niektoré potraviny obmedzíš. Pri fastingu nie je podstatné, ČO ješ, ale KEDY to ješ. Popularizáciu diéty spustil v roku 2012 BBC dokument reportéra Michaela Mosleyho a jeho metóda 5:2. Známa je tiež metóda 16:8, ktorú vymyslel Martin Berkhan. O čom tieto metódy sú?
Najznámejšou metódou je metóda 16:8, čo znamená 16 hodín nejesť a 8 hodín jesť. V praxi to môže vyzerať napríklad tak, že ráno vynecháš raňajky, piješ iba sladené nápoje a tvoje stravovacie okienko sa začína až na obed. Osem hodín ješ to, na čo máš chuť a večer sa začína hladovacie okienko. Ak si ale nevieš predstaviť deň bez kvalitných raňajok, môžeš vynechať večeru. Stravovacie okienko si môžeš prispôsobiť podľa seba, dôležitý je zachovať pomer 16:8.
Menej známou metódou je spomínaná 5:2, ktorá je už trošku drsnejšia. V praxi to vyzerá tak, že 5 dní sa stravuješ bežne a zvyšné 2 dni si obmedzíš kalorický príjem iba na 500-600 kalórií.
Ďalšou obľubovanou metódou je 20:4, inak nazývaná aj diéta bojovníka. Opäť – 20 hodín neješ a štyri hodiny ješ. Niektorí priaznivci tejto diéty metódu praktizujú tak, že jedia iba jedno jedlo denne, ktoré si poskladajú tak, aby v ňom mali všetky potrebné makroživiny. Cieľom diéty je zrýchlenie metabolizmu a regenerácie. Ktorý typ hladovania bude sedieť tebe, je individuálne.
Ako ti intermittent fasting teda pomôže schudnúť a aké sú jeho výhody?
Viaceré štúdie ukázali, že prerušované hladovanie môže prispieť k znižovaniu hmotnosti a regulácii telesného tuku. Ako je to možné? Ak si určíš okienko, v ktorom budeš jesť, budeš dbať na to, aby tvoje jedlá boli dostatočne sýte a aby si hladovacie okienko vydržal. Pomôže ti to k lepšiemu zostaveniu jedálnička a neostane čas na večerné ujedanie čipsov pri telke. Samozrejme, pri každej diéte je dôležité prijímať čo najviac plnohodnotné potraviny a vyhýbať sa veľmi spracovaným jedlám.
Okrem toho intermittent fasting pomáha k správnej činnosti srdca. Väčšina kardiovaskulárnych problémov je spôsobená práve zlými stravovacími návykmi, na ktoré si budeš pri fastingu dávať pozor. Štúdia na 110 obéznych ľudí potvrdila, že prerušované hladovanie po dobu minimálne troch týždňov pomáha znížiť tlak a ,,zlý” cholesterol. Diéta vie pomôcť regulovať cukor v krvi, zvyšovať produkciu rastového hormónu a bojuje proti zápalom.
Je prerušované hladovanie vhodné pre každého?
Fasting sa neodporúča u ľudí, ktorí majú cieľ pribrať na váhe alebo trpeli poruchami príjmu potravy. Tiež sa neodporúča ženám v tehotenstve. Pre ženy vie byť fasting menej vhodný, a to práve kvôli rozličným fázam cyklu, v ktorých sa práve nachádzajú.
Prerušované hladovanie je tým pádom vhodné hlavne pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. Ocenia ho aj ľudia, ktorí nemajú čas jesť niekoľko chodov denne a málo sa hýbu. Typická diéta pre workoholikov.
Prerušované hladovanie je lákavá forma, ako zhodiť nadbytočný tuk. No žiadna diéta ťa nezachráni, ak nemáš dostatočnú sebadisciplínu.