Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Novozélandské mesto zamestnávalo 23 rokov čarodejníka. Počas svojej služby si zarobil 226-tisíc eur

Mesto s čarodejníkom po viac ako dvoch dekádach rozviazalo pracovný pomer.


Myslel by si si, že čarodejníci neexistujú? Omyl. V takom meste Christchurch na Novom Zélande ho dokonca 23 rokov zamestnávali. Ako píše portál The Guardian, za svoje kúzelnícke kúsky si 88-ročný Ian Brackenbury Channell ročne zarobil 16-tisíc novozélandských dolárov (viac ako 9 800 eur). Počas celej svojej kariéry si tak zarobil 368-tisíc novozélandských dolárov (viac ako 226-tisíc eur).

Za ten čas si tiež získal veľké množstvo fanúšikov. Obľúbili si ho obyvatelia mesta aj turisti. Keď ale s kúzlami začínal, mestská rada to nevidela rada a snažila sa, aby s nimi prestal. Narazila však na odpor verejnosti. Channellovi následne dali voľnú ruku a premiér Mike Moore mu svojho času ponúkol funkciu oficiálneho čarodejníka Nového Zélandu.

„Nepochybujem, že naša krajina je plná kúziel, požehnaní, kliatob a iných nadprirodzených javov, ktoré sú mimo mojich kompetencií premiéra,“ uviedol Moore na začiatku 90. rokov.

Profimedia

Čarodejník a provokatér

Ak by ťa zaujímalo, čo Channell vlastne robil, tak okrem menších kúzelníckych trikov na verejných priestranstvách veľmi svojsky pomáhal aj v obdobiach sucha. Vtedy vykonával rituálny tanec za dážď. V roku 2009 mu kráľovná Alžbeta II. udelila vyznamenanie. Mesto si spoluprácu s ním viac ako dve dekády pochvaľovalo, keďže pôsobil ako magnet na turistov a zvedavcov, ktorých dobre bavil.

Niektoré jeho poznámky (hlavne na adresu žien) ale vyvolávali aj odmietavé reakcie. Čarodejníka obviňovali zo šovinizmu, keď o ženách tvrdil, že „využívajú svoju prefíkanosť, aby získali silných mužov“. Jeho nevhodné vtipy o fyzickom násilí na ženách tiež mnohých popudili.

Profimedia

„Nikdy som žiadnu ženu neudrel. Nikdy ženu nebite, pretože rany sú hneď vidieť, a navyše to ženy povedia svojim kamarátkam a susedkám. A vy sa tak dostanete do veľkých problémov,“ vtipkoval raz. Channell tiež poznamenal, že mesto s ním rozviazalo pracovný pomer, pretože je až príliš veľký provokatér.

Mohlo by ťa zaujímať:

Prenasledovanie čarodejníc patrí k temným kapitolám histórie. Padli mu za obeť státisíce žien

Hovorkyňa mesta Lynn McClelland uviedla, že rozhodnutie prepustiť čarodejníka sa nerodilo ľahko, ale že sa napokon rozhodli propagovať cestovný ruch iným spôsobom.

„Mohlo by to naznačovať, že som už nudný a starý, ale v celom Christchurchi nie je nikto ako ja“ tvrdil. „Mestskí poslanci ma nemajú v láske, pretože sú to nudní byrokrati, ktorých – na rozdiel odo mňa – nikto nemá rád.“ Dodal tiež, že sa stále bude prechádzať po meste a baviť turistov aj domácich.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť