Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Nový monitorovací systém má zlepšiť bezpečnosť na internátoch UK

budov UK, turnikety, rampy, chodby, priestory kontajnerov, jedáleň a v prípade riešenia problému na izbe aj tento priestor.


Bezpečnosť študentov na internátoch Univerzity Komenského (UK) v Bratislave bude o niečo vyššia vďaka novému monitorovaciemu systému. Univerzita kladie dôraz na ochranu zdravia a života ubytovaných, preto považuje za dôležité dokumentovať všetky zásahy s cieľom minimalizovať svojvoľné rozhodnutia, chrániť študentov aj zamestnancov a zabezpečiť férové rozhodovanie pri priestupkoch. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Po novom budú kontrolóri objektov disponovať osobnou kamerou, ktorá bude slúžiť na zaznamenávanie zásahov. Môže ísť o rôzne incidenty, ktoré zamestnanci počas služby riešia, napríklad porušenie povinností ubytovaných či udelenie zmluvnej pokuty. Systém má umožniť väčšiu presnosť pri disciplinárnych konaniach a bezpečnostných zásahoch. Cieľom je vyššia transparentnosť pri zásahoch a možnosť spravodlivejšie posudzovať prípadné rozpory.

Nový systém tiež univerzite podľa Miller pomôže lepšie hodnotiť dodržiavanie protipandemických pravidiel. Systém dopĺňa existujúce možnosti monitoringu s cieľom zabezpečiť ochranu majetku študentov i univerzity.

Osobné kamery pracovníkov referátu, vrátnej a poriadkovej služby budú monitorovať verejné priestory vstupov do budov UK, turnikety, rampy, chodby, priestory kontajnerov, jedáleň a v prípade riešenia problému na izbe aj tento priestor. „Ak sa vyskytne incident, záznam z neho sa uloží na dobu 72 hodín na zabezpečené úložisko. V prípade, že sa incident stane predmetom prešetrovania porušenia povinností ubytovaného alebo orgánov činných v trestnom konaní, záznam je možné uchovať po dobu 90 dní,“ priblížila Miller. Univerzita bude tiež pre bezpečnosť študentov evidovať, kto a kedy záznam vyhotovil a uchoval.

Náklady na celý systém mierne prekročili sumu 1000 eur. „Projekt bezpečnosti sme na univerzite pripravovali dlhšiu dobu. Chceme, aby sa študenti na internátoch cítili bezpečne. Ak sa vyskytne sporná situácia, vďaka novému systému bude jej prešetrenie transparentnejšie, férovejšie a hlavne rýchlejšie,“ dodala kvestorka univerzity Ingrid Kútna Želonková.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť