Objavil sa nový spôsob, ako prepočítavať psie roky. Koľko rokov má ten tvoj?

Zabudni na násobenie siedmimi.

Zdroj: Profimedia.sk/ Lucrezia Carnelos, Unsplash

Nemusíš byť ani majiteľom psa nato, aby si vedel, že psie roky sa zvyknú prepočítavať na ľudské. Rovnako určite vieš, že sa psy nedožívajú toľko rokov ako my ľudia. Aj preto ľudstvo báda, ako by sa tieto roky dali k sebe prirovnať.

Najznámejší spôsob, ako počítať psie roky, je ten, že vek svojho psa jednoducho vynásobíš číslom sedem. Portál lifehacker však upozornil na nový spôsob, akým môžeš počítať vek svojho psa.

Každé plemeno má rozdielny vek

Pri vytváraní nového spôsobu, ktorým môžeme počítať vek svojho psa, sa vedci zamerali na konkrétne plemeno. Ako príklad pre vytvorenie nového vzorca si vzali plemeno labradora. Následne porovnávali metyláciu DNA labradorov s metyláciou DNA ľudí v rôznom veku. Metylácia je proces, ktorý sa deje nášmu DNA. Čím sme starší, tým viac metylových skupín sa v DNA nachádza.

Parker Johnson, Unsplash

Na základe štúdie, ktorá ale nebola bližšie preskúmaná, môžeš umiestniť vek svojho psa do tohto vzorca a zistiť tak, koľko má rokov. Pravdepodobne však musí byť labrador, lebo výsledok u iného plemena môže byť odlišný. Stačí, keď skopíruješ vzorec, ktorý sa nachádza nižšie, do Google a slovo VEK nahradíš aktuálnym počtom rokov tvojho psa.

31 + (16 * ln(VEK))

Podľa tohto vzorca to vychádza tak, že ak by mal tvoj pes (labrador) štyri roky, tak by bol jeho vek v ľudských rokoch 53 rokov. Podľa starého vzorca by mal pes len 28 rokov. A to je poriadny rozdiel. Štúdia však má mnohé rôzne nedostatky. Vzhľadom na to, že každé plemeno psa starne inak, vzorec je aktuálny naozaj iba pre plemeno labrador.

Koľko majú psy rokov?

Na internete nájdeš veľa rôznych metód, ako vypočítať vek svojho psa. Aj pod samotnou štúdiou sa ľudia rozhorčovali, že je vlastne hlúposť prepočítavať psí vek. Jednoducho, keď má tvoj pes jeden rok, tak má jeden rok a môže to pri tom zostať.

Ľudia taktiež odkazovali na to, že záleží, v akom prostredí pes vyrastá a podobne. Či je starý mentálne alebo fyzicky. Je to predsa podobné aj u ľudí. Občas vyzerá niekto na svoj vek staršie, dokonca sa tak môže aj cítiť.

Happy Dog GIF - Find & Share on GIPHY

Zdroj: Lifehacker

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
11
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
5
Uups
Haha Haha
16
Haha
Woow Woow
24
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
23 nepríjemných obrázkov len pre silné povahy, z ktorých ti okamžite nabehne husia koža


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME