Filmovým fanúšikom je známe, že čínska komunistická vláda sa snaží reguláciami pretláčať do popredia domácu tvorbu. Do kín sa dostane iba obmedzený počet zahraničných snímok, medzi ktorými zvyčajne hrali prím snímky z dielne Disney/Marvel. V poslednej dobe sa to však výrazne zmenilo.
Marvelovky, ktoré sa aj v Číne tešili obrovskej diváckej obľube a ich tvorcom na miliardovom trhu zarobili obrovský balík, už dlhšiu dobu v čínskych kinách nevidieť, uvádza Hollywood Reporter. Z rôznych dôvodov úrady neschválili premietanie Black Widow, Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch, Eternals, Spider-Man: Bez domova a Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva.
To je šestica najnovších Marvel filmov, ku ktorým sa zrejme pridá aj Thor: Láska a Hrom. Tieto filmy sa komunistickým úradníkom nepozdávali z rôznych dôvodov. Oficiálne stanoviská v týchto otázkach nepadajú, niekedy je preto náročné zistiť presnú príčinu rozhodnutia.
Séria zákazov
Pri Black Widow nie je známy jednoznačný dôvod. Zrejme išlo o obavy Disney zo slabého výkonu v kinách, keďže v čase vydania stále doznievala silná vlna koronavírusu. V Číne sa zároveň oslavovalo sté výročie založenia komunistickej strany, kiná teda uprednostnili domáce propagandistické snímky, pri ktorých by sa pre marvelovku nenašlo miesto.
V prípade Eternals, filmu režírovanom čínskou režisérkou Chloe Zhao, išlo o otvorenú kritiku Číny – nazvala ju krajinou lží. Shang-Chi bol „problematický“ z toho dôvodu, že predstaviteľ hlavného hrdinu Simu Liu v rozhovore opísal, aký ťažký život mali jeho predkovia v ČĽR predtým, ako sa krajinu rozhodli opustiť.
Spider-Man: Bez domova by sa do čínskej distribúcie dostal jedine v prípade výrazných úprav. Číňanom vraj vadila Socha slobody, ktorá ku koncu filmu zohráva dosť podstatnú úlohu. Spoločnosť Sony nebola ochotná ustúpiť a čínski fanúšikovia Spider-Mana zostali bez filmu.
Zatiaľ posledný Marvel film, ktorý narazil na čínske zákony, je Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva. Ten nebol do čínskych kín vpustený kvôli LGBT obsahu – postava America Chávez má totiž dve matky. Dá sa predpokladať, že novinku Thor: Láska a Hrom čaká rovnaký osud.
Dopadne Thor rovnako?
Kto najnovšieho Thora videl, ten zrejme tuší, že boh hromu bude mať do kín v Číne zákaz vstupu. Hoci oficiálne rozhodnutie ešte jednoznačne nepadlo, vzhľadom na obsah, ktorý je vo filme prítomný, sa dá predpokladať výrazný odpor v radoch čínskych úradníkov.
Zdroje vo veľkých čínskych kinoreťazcoch hovoria, že s uvedením nového Thora sa nepočíta. Ako v minulosti, ani teraz nie je k dispozícii žiadne oficiálne stanovisko a zdôvodnenie. Takmer s istotou však môžeme tvrdiť, že prekážkou sú opäť LGBT motívy.
Bez spoilerov môžeme uviesť, že Valkýra veľmi otvorene rozpráva o svojej bisexualite a množstve vzťahov, ktoré mala s mužmi i so ženami. Mimozemšťan Korg zasa opisuje rozmnožovací proces svojej rasy, ktorý nemá na našej planéte ekvivalent, avšak našou pozemskou optikou môže pripomínať vzťah osôb rovnakého pohlavia.
Režisérova vízia
Režisér Taika Waititi, zodpovedný za tretí a štvrtý film s Thorom, sa v rozhovore pre Out vyjadril, že ho veľmi baví rozprávať romantické príbehy queer osôb. V najnovšej marvelovke Waititi premenil slová na činy a dokázal, že to naozaj myslí vážne. Okrem vyššie spomínaných dialógov sa to vo filme len tak hemží odkazmi na rôzne formy lásky.
Ešte pred uvedením filmu do kín tému LGBT okomentovala aj Natalie Portman, predstaviteľka Jane Foster. Celkovú atmosféru filmu popísala ako „super gay“. S týmto tvrdením sa však mnohí rozchádzajú a tvrdia, že je prehnané a Marvel pre reprezentáciu mohol urobiť oveľa viac.
Na jednej strane tu máme konzervatívcov (napríklad čínskych komunistov), pre ktorých je film príliš gay, na strane druhej sú tu LGBT aktivisti, ktorý film považujú za málo gay. Ťažko vyhovieť každému. Dúfajme, že pre bežného diváka je Thor: Láska a Hrom tak akurát gay a z kinosál bude odchádzať spokojný.