Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Nový Zéland plánuje investovať milióny do pomoci ľuďom so zlomeným srdcom

Málokto zabudne na svoju prvú lásku a už vôbec nie na prvý rozchod.


Láska je niečo, čo robí život človeka krajším. Do vzťahov sa vrháme niekedy bezhlavo, niekedy viac premyslene, a ak to pre nás skončí nešťastne, máme celkom problém vyrovnať sa s tým. Zvládnuť rozchod je ťažké aj preto, že človek sa zrazu cíti, akoby bol na svete úplne sám.

Prvé skúsenosti s rozchodom získavajú mladí už počas puberty a málokto sa vtedy odváži požiadať o pomoc. A presne proti tomu sa, podľa The Daily Digest, rozhodla bojovať vláda Nového Zélandu, ktorá chce mladým vo veku od 12 do 24 rokov ponúknuť možnosť naučiť sa fungovať vo vzťahu a zvládať rozchod.

Kampaň má názov Miluj lepšie a jej cieľom je podpora zdravých, pozitívnych a rovnocenných vzťahov. Novozélandská vláda na tento program vyčlenila 6,4 milióna novozélandských dolárov a plánuje osloviť približne 850 000 mladých ľudí.

Milujte lepšie a vlastnite svoje pocity

Program Miluj lepšie bude rozdelený do niekoľkých fáz a mladých má naučiť rozpoznať svoju bolesť, zvládnuť ju a premeniť na niečo pozitívne. „Kampaň Miluj lepšie, ktorá vyzýva mladých ľudí, aby ‚vlastnili pocity‘, je primárne preventívna kampaň, ktorá pozýva mladých ľudí zdieľať svoje skutočné príbehy a pomôcť tak svojim rovesníkom, ktorí môžu prechádzať podobnými situáciami,“ povedala Priyanca Radhakrishnan, námestníčka Ministerstva pre sociálny rozvoj a zamestnanosť Nového Zélandu.

Manželia na TikToku dokazujú, že keď sa dvaja ľúbia, na vzhľade nezáleží

Určite si prečítaj:

Manželia na TikToku dokazujú, že keď sa dvaja ľúbia, na vzhľade nezáleží

Kampaň má za cieľ presvedčiť mladých ľudí o tom, že požiadať o pomoc po rozchode je normálne. Podľa štatistiky 7 z 10 mladých ľudí priznalo, že bolesť z ich rozchodu bola oveľa väčšia, ako očakávali. „Cieľom kampane je narušiť a zmeniť toxické diskurzy a správanie súvisiace so vzťahmi, ktoré je univerzálne a ovplyvňuje všetkých mladých ľudí,“ hovorí Priyanca Radhkrishnan.

Nový Zéland plánuje investovať milióny do pomoci ľuďom so zlomeným srdcom
Shutterstock

Zvládanie bolesti z rozchodu často vedie k psychickým problémom, sebapoškodzovaniu, užívaniu návykových látok, toxickým intímnym vzťahom, pomste, vydieraniu alebo dokonca násiliu. Zmysel prevencie je podľa odborníkov v tom, že rozchod môže mať na mnohých ľudí veľmi negatívny dopad a ovplyvniť aj ich budúce vzťahy.

Táto iniciatíva je však priekopníckym krokom vpred, čo predstavuje viacero možných rizík. „Tento prístup nebol vyskúšaný nikde inde na svete. Nový Zéland má hanebné štatistiky rodinného a sexuálneho násilia a potrebujeme inovatívne prístupy, aby sme ich dokázali prelomiť,“ povedala Radhakrishnan.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje