Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 20.4.2024
sk
Marcel
cz
Marcela

Nuda nie je vnímaná ako práve pozitívna emócia. Niekto ju zažíva častejšie, iný menej, ale nikto ju asi nevíta s otvorenou náručou. Naopak, človek robí všetko pre to, aby sa jej vyhol. Podľa odborníkov má ale aj nuda v našich životoch svoje miesto. V odborných kruhoch sa týmto pojmom označuje reakcia na nedostatok vhodných podnetov a senzorických vnemov.

Fenoménom nudy sa zaoberali a stále zaoberajú vedci a psychológovia z celého sveta. Jedným z nich je aj John Eastwood, ktorý jej výskumu zasvätil celý svoj život. Počas neho prišiel napríklad na to, že každý človek má iný „prah nudy“.

V preklade to znamená, že niekto sa začne nudiť veľmi rýchlo, k inému sa zase nuda dostane oveľa ťažšie. Podľa Eastwooda je to spôsobené dopamínom, hormónom, ktorý sa v našom mozgu vyplavuje vždy, keď uspokojíme nejakú potrebu a vyvoláva v nás veľmi príjemný pocit.

Shutterstock

Aj v čase nudy mozog pracuje

Eastwood ale zistil, že ľudia, ktorí majú nízky „prah nudy“, majú v mozgu menej dopamínových receptorov. Na to, aby boli uspokojení, teda vyžadujú oveľa vyššie dávky dopamínu. Odborníci tiež prišli na to, že nuda je do veľkej miery spojená aj s vekom človeka. Najčastejšie ju vraj zažívajú ľudia okolo 20. roku života, čo je spôsobené hlavne tým, že práve v tomto veku dochádza k vývoju časti mozgu, ktorá zodpovedá za sebaovládanie.

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že nuda je proste zbytočná a nepríjemná emócia, nie je to tak. Podľa vedcov síce znudení ľudia vykazujú o 5 % nižšiu aktivitu mozgu, ale zároveň u nich dochádza k prekrveniu oblastí, zodpovedajúcich za spracovanie spomienok, zvažovanie možností a premýšľania o druhých. Nuda pomáha aj kreativite a núti nás hľadať originálne a netradičné riešenia problémov.

Shutterstock

Nuda môže byť prospešná

Psychologička Sandi Mann v roku 2014 uskutočnila zaujímavý experiment, ktorého sa dovedna zúčastnilo 80 ľudí. Prvej polovici z nich dala vskutku príšerne nudnú úlohu. Mali 15 minút prepisovať telefónne čísla. Potom im dala plastový pohárik a chcela od nich, aby vymysleli čo najviac spôsobov jeho využitia. Podobnú úlohu dala aj druhej polovici dobrovoľníkov, ktorí ale predtým neabsolvovali žiadnu nudnú činnosť. Ukázalo sa, že oveľa kreatívnejší boli ľudia, ktorí sa predtým venovali nudnej a nezáživnej činnosti.

Mann usúdila, že nude by sme sa teda nemali vyhýbať či potláčať ju. Naopak, odporúča dokonca, aby sme si každý deň dopriali pravidelnú dávku nudy. Zároveň ale dodáva, že ako pri všetkom, aj pri nude patrí, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokiaľ v našich životoch pretrváva dlhodobo a často, rozhodne nejde o ideálny stav. V takom prípade môže signalizovať hlbšie psychické ťažkosti (napr. depresie).

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.