Nudia ťa filmy plné klišé? Prinášame ti 10 snímok, ktoré idú proti očakávaniam (2. časť)

Originálne snímky, ktoré ti nič nedajú zadarmo.

Zdroj: Element Pictures

Jeden článok o originálnych filmoch sme ti už na Emefka priniesli. Keďže sa stretol s pomerne veľkým úspechom, prichádzame s jeho pokračovaním. Kvalitných a originálnych snímok, ktoré vyžadujú premýšľavých divákov, je totiž omnoho viac.

Aj v tomto článku nájdeš tipy na 10 pozoruhodných filmových diel rôznych žánrov. Spoločné však majú jedno: ide o náročnejšie ladené kúsky, ktoré väčšinového diváka zrejme neoslovia. Ak máš už teda dosť prázdneho mainstreamu, tak by si si mohol prísť na svoje.

1. Nepriateľ

Pozoruhodný mrazivý thriller Nepriateľ natočil talentovaný Denis Villeneuve. Rozpráva o Adamovi, univerzitnom profesorovi histórie, ktorý jedného dňa vo filme uvidí svojho dokonalého dvojníka. Rozhodne sa ho vypátrať. Villeneuve divákovi rozhodne nejde naproti.

Jeho dielo je plné neistoty, temnej a surreálnej atmosféry a nejasných odpovedí. Pokiaľ však miluješ filmy, pri ktorých musíš zapájať mozog, Nepriateľ je pre teba tým pravým. Samozrejmosťou sú skvelé herecké výkony Jakea Gyllenhaala, ale aj Sarah Gadon či Mélanie Laurent.

2. Maják

Novinka režiséra Roberta Eggersa, ktorý si už v roku 2016 podmanil milovníkov kvalitných hororov svojou historickou nočnou morou Čarodejnica, opäť potvrdila jeho výnimočné kvality. Maják je príbehom dvoch mužov, Thomasa Wakea a Ephraima Winslowa, ktorí prichádzajú na izolovaný ostrov, aby sa tu starali o maják. Izolácia a ich vnútorní démoni sa však začínajú prebúdzať.

Maják je silným psychologickým pohľadom na postupný zostup do hlbín šialenstva, ktorý odkazuje na literárnych velikánov, ako Edgar Allan Poe či Herman Melville, ale aj na klasické motívy antickej mytológie. To všetko na pozadí dokonalej atmosféry a hereckého koncertu Willema Dafoea a Roberta Pattinsona. Pre hororových fajnšmekrov ide o kúsok, ktorý by nemali minúť.

3. Zabitie posvätného jeleňa

Nezvyčajná hororová dráma Zabitie posvätného jeleňa vznikla pod režisérskym vedením Yorgosa Lanthimosa. Ten sa už etabloval ako mimoriadne nadaný tvorca a so svojou historickou čiernou komédiou Favoritka to dotiahol až na udeľovanie Oscarov.

Príbeh Zabitia posvätného jeleňa rozpráva o kardiochirurgovi Stevenovi, do života ktorého začne viac a viac vstupovať podivný tínedžer Martin. Zdá sa, že mladík má so Stevenom a jeho rodinou poriadne temné zámery.

Zabitie posvätného jeleňa je špičkovo natočená a miestami poriadne mrazivá, absurdne ladená variácia na klasický antický príbeh o Ifigénii. Rozhodne nesadne každému, ale aj vďaka špičkovým hercom, ako Colin Farrell, Nicole Kidman či Barry Keoghan, nebudeš môcť od filmu odtrhnúť oči.

4. Záhada Silver Lake

Záhada Silver Lake je druhým filmovým zárezom Davida Roberta Mitchella. Predtým uchvátil kritikov svojím hororom Neutečieš, tentokrát dorazil s podivným mixom thrilleru, mysteriózneho filmu a komédie. V centre príbehu je 33-ročný mladík Sam, ktorý sa zamiluje do svojej krásnej susedky. Tá však jedného dňa bez stopy zmizne a Sam sa púšťa do bizarného a nebezpečného pátrania.

Záhada Silver Lake poteší všetkých, ktorí obľubujú surreálne ladené diela či snímky Davida Lyncha. Oplýva nádherne mysterióznou atmosférou a tvorcovia výrazne ťažia aj zo špecifického prostredia Los Angeles. Herci na čele s Andrewom Garfieldom sú výborní, a hoci Mitchellova snímka ani zďaleka nesadne každému, ak sa však nebojíš svojských a originálnych filmov, potom by si ju mohol vyskúšať.

5. Birdman

Čierna komédia Birdman od režiséra Alejandra Gonzáleza Iñárritua si na udeľovaní Oscarov v roku 2015 odniesla štyri sošky, vrátane tej za najlepší film a réžiu. Hlavnou postavou je herec Riggan Thomson, ktorého kedysi preslávila postava superhrdinu Birdmana. Teraz sa však snaží presadiť ako rešpektovaný divadelný herec.

Snímka je natočená veľmi nezvyčajne: pôsobí, akoby bola celá nakrútená na jeden dlhý a neprerušovaný záber. To filmu dodáva na zaujímavosti a nevšednej atmosfére. Samozrejmosťou sú výborné herecké výkony (Michael Keaton, Emma Stone či Edward Norton), svojský humor, ale aj emócie.

6. Počiatok

Počiatok je už stará známa záležitosť, ale ak si ho ešte z nejakého dôvodu nevidel, tak máš šancu napraviť to. Brilantné dielo Christophera Nolana rozpráva o Domovi Cobbovi, ktorý sa špecializuje na krádeže cenných tajomstiev z hĺbky podvedomia počas snívania. Teraz však bude musieť on a jeho tím splniť náročnejšiu skúšku, a síce myšlienku vnuknúť.

Premyslený, bezchybne natočený thriller s výborným Leonardom DiCapriom, Josephom Gordonom-Levittom, Ellen Page či Tomom Hardym ťa priklincuje k sedačke a nedá vydýchnuť. Po jeho skončení budeš mať navyše o čom premýšľať.

7. Večný svit nepoškvrnenej mysle

Pokiaľ máš rád zaujímavé romantické filmy, určite by si nemal minúť Večný svit nepoškvrnenej mysle od Michela Gondryho. Ten je totiž hlavne po scenáristickej stránke majstrovským dielom. Hlavným hrdinom je osamelý a nesmelý Joel, ktorý sa jedného dňa zoznámi so živelnou Clementine.

Po búrlivom vzťahu sa ho však Clementine rozhodne pomocou záhadného zákroku vymazať zo svojich spomienok. Gondryho snímka je zábavná, originálna a aj nefalšovane dojemná. Výborne sa v nej navyše predviedli aj herci Jim Carrey a Kate Winslet. Rozhodne odporúčame.

8. Memento

Mimoriadne šikovne vystavaná kriminálka Christophera Nolana rozpráva príbeh Leonarda Shelbyho. Ten trpí ťažkým poranením mozgu, čo znamená, že si každú informáciu pamätá len niekoľko minút. Aj napriek tomu však pátra po vrahovi svojej manželky.

Memento je rozprávané odzadu, čím je na diváka kladený väčší nárok. Je teda nutné, aby si počas filmu premýšľal a veru aj budeš mať o čom. Vynikajúci a premyslený scenár ti vyrazí dych, rovnako ako famózny herecký výkon Guya Pearcea v hlavnej úlohe. Memento rozhodne dodnes patrí k tomu najlepšiemu, čo Christopher Nolan natočil.

9. Donnie Darko

Zaujímavý thriller Donnie Darko pôsobil svojho času ako blesk z jasného neba a jeho režisérovi Richardovi Kellymu sa veštila sľubná budúcnosť. Je škoda, že Kelly už na úspech svojho majstrovského diela nenadviazal, ale minimálne Donnie Darko za pozretie určite stojí.

Hlavným hrdinom je tínedžer Donnie, ktorý ale trpí znepokojivými víziami o desivom králikovi. Navyše jedného dňa unikne úplne bizarnej nehode a začne sa zaoberať teóriami o cestovaní v čase. Richard Kelly sa pri tvorbe svojho diela iste v mnohom inšpiroval Davidom Lynchom.

Donnie Darko je plný surreálnej atmosféry a snových scén. Napriek tomu však ostáva otvorený viacerým interpretáciám. Ak je to práve to, čo vyhľadávaš, tak neváhaj.

10. Magnólia

Režisér Paul Thomas Anderson je naozaj pozoruhodným zjavom na hollywoodskej scéne. Točí si výhradne vlastné autorské filmy a snáď by sme v jeho filmografii nenašli ani jednu snímku, ktorá by divákom prvoplánovo podliezala. Svojrázna dráma Magnólia nie je výnimkou.

Viac ako trojhodinová snímka divákovi predstaví deväť prepojených príbehov. Stretneme sa tu s umierajúcim otcom, policajtom, sebavedomým šoumenom či chlapcom s geniálnou pamäťou.

Ich príbehy by možno na papieri vyznievali úplne obyčajne, v rukách Paula Thomasa Andersona sa však menia na strhujúci zážitok, plný famóznych hercov (Tom Cruise, Julianne Moore, Philip Baker Hall, Philip Seymour Hoffman) a jedinečnej atmosféry. Tie tri hodiny ti utečú ako voda.

Ak ťa tento článok zaujal, odporúčame ti prečítať si aj jeho 1. časť.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Tehotenstvo či zabudnuté oblečenie: Čo znamenajú naše sny podľa psychológov?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME