Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Už v predchádzajúcom článku sme ti priniesli 10 zaujímavých filmov, ktoré sú originálne, svieže a nenadbiehajú väčšinovému diváckemu vkusu. Skrátka si idú svojou vlastnou cestou. Pokiaľ hľadáš ďalšie podobné filmové diela, v tomto článku nájdeš ďalší výber podobne svojských a originálnych snímok.

1. Chata v horách

Výborný satirický horor Chata v horách od Drewa Goddarda si berie na mušku klasické hororové klišé a schémy. Príbeh sa točí okolo skupiny mladých ľudí, ktorí si prichádzajú užiť voľno na chatu hlboko v lesoch. Čiže úplne klasická situácia, ktorú sme v hororoch videli už mnohokrát.

Následne sa ale film začne uberať pomerne nečakanými cestami a prekvapí aj viacerými scenáristickými nápadmi. Výsledkom je zábavná jazda, ktorá poteší všetkých hororových znalcov, zároveň však bez problémov funguje aj na neoboznámeného diváka.

2. Záhada Silver Lake

Pozoruhodný kúsok Záhada Silver Lake natočil David Robert Mitchell. Kritikov aj divákov film polarizoval, pokiaľ ale máš slabosť pre surreálnu atmosféru, čierny humor, absurditu či filmy Davida Lyncha, tak si na správnej adrese! Príbeh sa točí okolo mladého Sama (Andrew Garfield), ktorý sa zamiluje do krásnej susedky Sarah (Riley Keough).

Keď ale dievča na druhý deň zmizne, Sam sa rozhodne ju vypátrať. Jeho cesta ho zavedie do bizarných kútov Los Angeles, ktoré skrývajú nejedno šokujúce tajomstvo. Film má famóznu atmosféru, výborných hercov, skvelé nápady a nechýba mu tiež solídna porcia nadhľadu. Pre masy to nie je, ale za skúšku snímka jednoznačne stojí.

3. Lost Highway

Režisér David Lynch má vo svojej filmografii veľké množstvo originálnych filmov, ktoré idú proti diváckym očakávaniam. Vlastne by sa dalo povedať, že do tejto kategórie spadá väčšina jeho diel. Inak to nie je ani pri temnom mysterióznom trileri Lost Highway.

Hlavným hrdinom je saxofonista Fred Madison (Bill Pullman), ktorý svoju ženu Reneé (Patricia Arquette) podozrieva, že za jeho chrbtom žije iný život. Neskôr sa na prahu jeho domu začnú objavovať záhadné videokazety. A to je ešte len začiatok tohto zamotaného, surreálneho príbehu, ktorý si ťa podmaní ťaživou atmosférou, skvelými hereckými výkonmi a prešpekulovaným scenárom. Silný zážitok.

4. Synecdoche, New York

Skvelý scenárista Charlie Kaufman drámou Synecdoche, New York režisérsky debutoval a kritikov aj divákov výrazne rozdelil. Hlavným hrdinom príbehu je divadelný režisér Canden (Philip Seymour Hoffman), ktorý sa rozhodne vytvoriť unikátne umelecké dielo. Na obrovskom javisku postaví kópiu New Yorku a života v ňom. Okrem toho ale rieši problémy vo vzťahoch, osamelosť, život a postupné umieranie.

Synecdoche, New York je surreálno-existencialistická čiernohumorná dráma, ktorá v sebe má ťažobu románov Franza Kafku a môže sa tiež pochváliť luxusným hereckým obsadením (okrem Hoffmana aj Jennifer Jason Leigh, Michelle Williams, Catherine Keener či Samantha Morton). Silná káva, ktorá ale stojí za ochutnanie.

https://www.youtube.com/watch?v=CkdnF4jTHNc

5. Homár

Režisér Yorgos Lanthimos je skutočne svojráznym zjavom. Jeho filmy sú originálne, znepokojivé, zvláštnym spôsobom humorné a bizarné. A rozhodne nie sú pre každého. Podivuhodná romantická sci-fi dráma Homár sa odohráva v bližšie nešpecifikovanej budúcnosti, keď je ilegálne ostať single.

Ľudia, ktorí nie sú vo vzťahu, sú odvedení do Hotela, kde si musia nájsť partnera. Ak sa im to nepodarí, budú premenení na zviera. Okrem nich ale v lesoch žijú aj Samotári, teda ľudia, ktorí uznávajú len život bez akýchkoľvek vzťahov. Hlavným hrdinom je David (Colin Farrell), ktorý sa v tomto šialenom svete pokúša nájsť vytúžené šťastie a lásku. Homár je solídna bizarnosť, pri ktorej budú milovníci absurdity vrnieť blahom.

6. Inland Empire

Inland Empire je (zatiaľ?) posledný celovečerák Davida Lyncha. Ide o unikátne a veľmi náročné dielo, pri ktorom bol nezvyčajný už jeho vznik. Lynch totiž scenár písal postupne, každý deň jednu scénu, pričom dopredu nevedel, ako sa jeho film skončí. Príbeh sa točí okolo herečky Nikki (Laura Dern), ktorá dostane šancu na veľký comeback.

Zamiluje sa ale do svojho kolegu Devona (Justin Theroux) a svet filmového scenára sa začne krížiť s jej vlastným životom. Čo je skutočnosť a čo sen? Pre Lynchových fanúšikov je Inland Empire nepochybne pozoruhodné a výborné dielo, ostatní túto trojhodinovú surrealistickú nálož asi nestrávia. Ale ak máš odvahu, tak to môžeš risknúť.

7. Funny Games

Znepokojivý triler Funny Games natočil kultový Michael Haneke. Anna (Susanne Lothar) a jej rodina prichádzajú užiť si dovolenku na svoju chatu pri jazere. Tu ich však prepadnú dvaja mladíci (Arno Frisch a Frank Giering), ktorí ich nútia podstúpiť sériu sadistických „hier“. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Funny Games je typický hororový triler, nie je to ale pravda.

Haneke klasickú schému využil na reflexiu filmového násilia ako takého. Z toho vyplýva, že snímku si užijú hlavne milovníci artoviek a náročnejších diel. V prípade záujmu môžeš siahnuť aj po americkom remaku Funny Games USA (tiež od Hanekeho), ktorý je kópiou pôvodného filmu záber po zábere (len s inými hercami a v angličtine).

8. Prežijú len milenci

Chcel by si akčný, krvavý a drsný upírsky horor? V tom prípade hľadaj ďalej, pretože upírska dráma Prežijú len milenci od Jima Jarmuscha takým filmom nie je. Vadí to? Nám rozhodne nie! V centre príbehu sú dvaja upíri Adam (Tom Hiddleston) a Eva (Tilda Swinton), starí viac ako tisíc rokov.

Adam sa trápi s existenciálnou krízou a uvažuje o samovražde. Keď sa k nim pridá mladá upírka Ava (Mia Wasikowska), je jasné, že nastanú problémy. Prežijú len milenci je pomalý, atmosférický a štýlový kúsok, ktorý preteká melanchóliou, čiernym humorom aj svojskou poetikou.

9. Večný svit nepoškvrnenej mysle

Večný svit nepoškvrnenej mysle je určite jednou z najoriginálnejších romantických komédií vôbec. Film zrežíroval Michel Gondry podľa scenára Charlieho Kaufmana. Rozpráva príbeh introvertného Joela (Jim Carrey), ktorý sa zoznámi so živelnou Clementine (Kate Winslet). Po čase sa ale Clementine rozhodne na Joela zabudnúť. A to doslova. Na klinike si totiž prostredníctvom experimentálneho programu nechá vymazať pamäť. Zúfalý Joel sa rozhodne pre podobný zákrok, lenže ten sa vymkne kontrole.

Večný svit nepoškvrnenej mysle je skvelá a nápaditá jazda s premysleným scenárom a výbornými hereckými výkonmi (okrem hlavných hercov zaujmú aj Tom Wilkinson, Kirsten Dunst, Mark Ruffalo či Elijah Wood). Snímka si odniesla dve nominácie na Oscara, pričom premenila sošku za najlepší originálny scenár.

10. Parazit

Kórejská hitovka Parazit od Bonga Joon-hoa si odniesla nadšené kritické aj divácke ohlasy a triumfovala aj na udeľovaní Oscarov. Zo 6 nominácií si odniesla 4 sošky, a to za najlepší film, réžiu, najlepší zahraničný film a najlepší pôvodný scenár. Ide tiež o prvú neanglicky hovorenú snímku, ktorá bodovala v kategórii najlepší film.

Čierna komédia rozpráva o prefíkanej chudobnej rodine, ktorá sa sofistikovane infiltruje do domácnosti bohatého biznismena. Čoskoro si začnú užívať luxus aj sami, ale ich radosť nemá dlhé trvanie. Parazit je výborne napísaný, divácky vďačný film, ktorý dokáže neustále prekvapovať a zaujímavo meniť náladu a atmosféru. Výborný zážitok. Ak si ho doteraz nevidel, mal by si to urýchlene napraviť.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť