Sci-fi filmy sa veľmi dlho pokladali za lacnú zábavu. Ako by predsa mali byť fantastické a nemožné výjavy niečím, čo by sme brali vážne? Postupne sa ale okrem kinematografie vyvíjal aj svet a s ním aj technológie. Tie sa pričinili k tomu, aby sme budúcnosť ľudstva a nášho sveta vnímali trocha inakšie. Každý si dnes vie predstaviť to, čo bolo pred 100 rokmi nemožné. Zanedlho to bude môcť aj vykonať. Čo ale potom? Aké sú možnosti ľudstva? Tu do hry vstupujú filozofické sci-fi filmy.
Tie sa stali jedným z najprestížnejších druhov filmov, aké dnes existujú. Už sa ich síce nevyrába tak veľa, ale stále sú prominentné. Ide totižto o veľmi náročný kreatívny proces. Skĺbiť seriózne remeslo, myšlienky a zároveň aj fantastický element. Nejeden sci-fi film filozofuje nielen nad budúcnosťou, ale aj minulosťou. Kam sa ľudstvo pohlo a kam sa ešte len pohne?
Filozofické sci-fi filmy otvárajú bránu k polemike o tom, akí sme my ako druh. Ako sa správame k planéte, aké mimozemské sa nám môžu zdať naše vlastné pocity a hlavne to, prečo tu vôbec sme. Niektoré z týchto diel sú dodnes považované za najlepšie filmy všetkých čias, ak nie to, tak najvplyvnejšie. Poďme na to!
2001: A Space Odyssey
Film 2001: A Space Odyssey je dodnes pokladaný za jeden z najlepších sci-fi filmov všetkých čias a ešte k tomu aj najlepších filmov všetkých čias. Legendárny Stanley Kubrick si na film privolal aj NASA a spoločne spracovali v roku 1968 film, ktorý na ten čas dosť experimentálne polemizuje o potenciáli života, o technológii a o ľudstve a jeho mieste vo vesmíre. Kubrick bol kinematografický génius. Využíva minimum dialógov a príbeh posúva čisto vizuálne.
Taktiež ide o jeden z najvplyvnejších filmov všetkých čias a referencie naň nájdeš v mnohých ďalších médiách, nielen vo filme. Medzi filozofické sci-fi filmy sa radí s nadhľadom, je predsa ich kráľom. Dej je jednoduchý. Sledujeme niekoľko fáz ľudskej expanzie do vesmíru. Od počiatku ľudstva až po prerod do božskej bytosti. Film zvláda predviesť niekoľko jednoduchých, no extrémne obrovských časových skokov za sebou.
Solaris
Solaris z roku 1972 je sci-fi majstrovským dielom skvelého ruského režiséra Andreia Tarkovského. K tomu sa v tomto zozname ešte vrátime, avšak na začiatok o ňom treba povedať, že jeho filmy sú tie asi najviac filozofujúce. Preto je namieste, aby sa jeho Solaris medzi filozofické sci-fi filmy zaradil ľavou zadnou. Treba ale vyznačiť upozornenie.
Podobne ako 2001: A Space Odyssey, ide o veľmi pomalý film, ktorý ale svojím rozvláčnym tempom dáva dosť priestoru na to, aby divák dumal spolu s filmom. O čom Solaris je? Skupina vedcov žije vo vesmírnej stanici nad planétou Solaris, ktorá má vlastné vedomie. Je schopná zhmotňovať svoje myšlienky a konfrontuje vedcov s ich myšlienkami a vlastnou minulosťou.
Matrix
Matrix je „zatracená klasika“. Celá trilógia je skvelá, avšak prvý film z roku 1999 veľmi efektívne a originálne rozbieha témy slobodnej vôle, osudu, simulácie a toho, ako sme dnes ovládaní vecami, ktoré si ani neuvedomujeme. Samozrejme, do toho sa miešajú aj bojové umenia a epické akčné scény. Tieto elementy však z Matrixu spravili jeden z najlepších sci-fi filmov všetkých čias.
Spája filozofiu a akciu a robí to perfektne. Ak si nevidel Matrix, tak je niečo zle. Pri predošlých filmoch sa dá pochopiť, že si ich ešte, drahý čitateľ, nevidel, avšak Matrix je kultová záležitosť, ktorá nie je až taká stará.
Blade Runner 2049
Prvý Blader Runner vznikol v roku 1982 a okamžite sa zaradil medzi kultové filozofické sci-fi filmy. Dodnes sa teší obrovskej obľube až tak, že v roku 2017 vzniklo aj jeho pokračovanie s Ryanom Goslingom, Harissonom Fordom a Annou De Armas. Druhý film na ten prvý nadväzuje fantasticky. Rieši tie isté témy umelej inteligencie, technológií, ľudskosti a hlavne toho, čo nás vôbec robí človekom.
Príbeh sleduje bladerunnera, umelého človeka, ktorý loví ďalší umelých ľudí, ktorých životnosť vypršala. Postupne sa dozvedá, že umelý človek splodil dieťa, čo by nemalo byť možné, ponára sa hlbšie a hlbšie do veľkého sprisahania a odhaľuje tajomstvá, ktoré nastolil prvý diel tejto fantastickej sci-fi série.
Ex Machina
Ex Machina z roku 2014 je relatívne intímny film z dielne skvelého režiséra Alexa Garlanda. O čom je? Mladý vedec sa vydá na stáž k od spoločnosti izolovanému géniovi, ktorý vytvoril prvého umelého človeka v podobne mladej ženy. Tá sa postupne učí pracovať so svojimi emóciami a opatrne manipuluje s obomi mužskými postavami. Ženského robota hrá skvelá Alicia Vikander a okrem filozofovania je vo filme prítomná aj prekvapivá dávka humoru a romantiky.
Umelá inteligencia je dnes už horúcou témou, avšak Garland ju už v roku 2014 spracoval veľmi trefne a aktuálne. Možno ešte nie až tak aktuálne, ale Elon Musk ešte nedávno predstavil svojich inteligentných robotov, čiže nie sme až tak ďaleko.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane