Children of Men
Children of Men z roku 2009 je skvostným dystopickým filmom od režiséra Alfonsa Cuaróna. Ten natočil aj tretieho Harryho Pottera a iné perfektné diela. Children of Men rozpráva príbeh sveta, v ktorom sa už nemôžu rodiť deti. Všetci ľudia jednoducho stratili svoju plodnosť. Hlavný hrdina z ničoho nič stretáva ženu, ktorá ale túto schopnosť stále vlastní. Svet sa ale postupne rozpadá.
Muž musí spraviť všetko preto, aby žena prežila a dostal ju na bezpečné miesto. Film rozpráva o ľudskej náture, o našom potenciáli konať dobro, keď sme k tomu prinútení, a o tom, koľko vecí si uvedomíme, keď je už neskoro. Je tam toho ale omnoho, omnoho viac.
Under The Skin
Under The Skin z roku 2013 je asi najmenej divácky atraktívnym sci-fi filmom na tomto zozname. Pomalý, nepríjemný a zákerný experimentálny film z dielne Jonathana Glazera predstavuje Scarlet Johansson v úlohe mimozemskej entity, ktorá preberá ľudskú podobu a chladnokrvne zabíja jedného človeka za druhým.
Pravdepodobne ide o veľmi odlišný film od toho, ktorý sleduješ bežne. O čom teda rozpráva? Film využíva veľmi netradičný pohľad na ľudstvo, doslova sme ako ľudia vnímaní z externého pohľadu, ako niečo, čo je jednoduché na odchytenie, jednoduché na zničenie. Je to zlovestný film, stačí sa mu len oddať.
Snowpiercer
Snowpiercer z roku 2013 patrí medzi najlepšie filozofické sci-fi filmy, aké kedy vznikli. Je na ňom síce vidno, že Joon Ho Bong, kórejský filmový génius, natáčal svoje predošlé filmy doma a tento bol jeho prvý v natočený v Amerike. Niektoré vizuálne efekty sú troška zastaralejšie, avšak jeho filozofická rovina sa drží na vysokej úrovni dodnes. Taktiež aj herecké výkony sú na perfektnej úrovni.
Snowpiercer rozpráva príbeh ľadovej archy resp. vlaku, ktorý putuje naprieč zamrznutým svetom. Svet, ako ho poznáme, zanikol. Vo vlaku dookola cestujú všetky vrstvy. Najchudobnejší aj najbohatší. Tí bohatší sú vpredu, zatiaľ čo tí chudobní vzadu. Všetko sa im dostáva na podobnom princípe. Spredu dozadu. Jedla majú chudobní málo. Hlavný hrdina vedie vzburu a snaží sa dostať vpred, aby pochopil, prečo to musí byť práve takto. Znie to povedome?
Stalker
A sme späť pri Andreiovi Tarkovskom. Ten v roku 1979 natočil ďalší film, ktorý sa zaradil medzi tie najlepšie filozofické sci-fi filmy všetkých čias. Opatrne ale, ide znova o dielo s pomalším tempom. Stalker je o trojici mužov, ktorá sa vydáva do zakázanej a opustenej zóny, kde nie je nič jasné. Táto živá zóna si žije vlastným životom a v niektorých miestach dokáže vyvolávať nadprirodzené javy.
Muži ňou prechádzajú, pýtajú sa ťažké filozofické otázky a riešia mnoho tém, ktoré sú odzrkadlené v opustených priestoroch zóny. Tarkovsky počas natáčania filmu skoro zomrel, a mnohí si myslia, že toxické výpary opustenej továrne, v ktorej sa film natáčal, boli zodpovedné za jeho eventuálnu smrť.
Arrival
Arrival z roku 2016 si získal pozornosť ľudí naprieč celým svetom, podobne ako mimozemské lode, ktoré vo filme pristávajú na zemi. Denis Villeneuve, zodpovedný za najnovšie filmy zo série Dune, vytvoril dielo pohrávajúce sa s témami jazyka, spomienok a ľudského potenciálu. Ide o jeden z mála pozitívnejšie naladených filmov na tomto zozname.
Hlavná hrdinka postupne odhaľuje, že ona je kľúčom ku kritickej situácii na celom svete a ona sama musí pomôcť mimozemšťanom. Perfektný soundtrack, skvelé herecké výkony, originálne témy.