O čom je najnovší román od najznámejšej slovenskej autorky románov pre mládež?

Mirka Varáčková prichádza s novou knihou Zostanem s tebou.

Zdroj: Tess Slašťanová/EMEFKA

To, že knihy sú skvelým únikom z reality, vie potvrdiť asi každý čitateľ. Odpútať sa od reálneho života a zablúdiť do knižných svetov je vždy skvelý relax. Niekedy je však zaujímavejšie siahnuť práve po takých knihách, ktoré odzrkadľujú reálny svet a s ktorými sa dokáže čitateľ stotožniť.

Často v nich môžeme nájsť odpovede na vlastné problémy alebo sa len jednoducho pobaviť na situáciách, ktoré dôverne poznáme. A jednou z autoriek, ktoré píšu práve takéto knihy, je Miroslava Varáčková, ktorú vám predstavíme v tomto článku.

Tess Slašťanová/EMEFKA

Kto je Miroslava Varáčková?

Mirka Varáčková je slovenská autorka, ktorá žije a tvorí v Trnave. Píše najmä knihy pre mládež a mladých dospelých a inšpiráciu čerpá z bežného života. Načrela už však aj do dystopických vôd. V tomto žánri jej už vyšli dve knihy a tretia sa chystá.

Debutovala ženským románom O lásku sa neprosí ešte v roku 2009 a odvtedy má už na konte osemnásť diel. Vo svojich príbehoch sa snaží rozoberať témy, s ktorými sa tínedžeri v živote bežne stretávajú, no často sa o nich boja hovoriť – napríklad závislosti, šikana, zneužívanie, alkoholizmus alebo rodinné problémy.

O jej schopnosti zžiť sa s mládežou a ponúknuť im príbehy, s ktorými sa dokážu stotožniť, vypovedajú aj nadšené správy od fanúšikov, ktoré pravidelne dostáva. V roku 2017 sa stala držiteľkou Panta Rhei Awards za mládežnícku knihu roka.

Jej najnovšia kniha s názvom Zostanem s tebou vyšla vo vydavateľstve Slovart v júni tohto roka a opäť ponúka reálny príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa musí vysporiadať s komplikovanou rodinnou situáciou.

O čom je kniha Zostanem s tebou?

Odkedy sa Terezini rodičia rozviedli, neustále sa presúva medzi dvoma domácnosťami. Otec má navyše novú frajerku a od Terezy sa očakáva, že s ňou nájde spoločnú reč. Ona však radšej uteká do sveta skíc a umenia.

Keď sa práve nezakráda do starej továrne, aby jej steny skrášlila maľbami, a nekŕmi túlavé zvieratá, spoznáva sa s chlapcom zo susedstva. Páči sa jej, že má meno ako detský šampón a každé oko inej farby. A práve vďaka Olimu má čoskoro zistiť, ako chutia prvé bozky a že aj obyčajné držanie za ruky môže prevrátiť svet naruby.

Román Zostanem s tebou je príbehom o hľadaní strateného pocitu istoty, o prvej láske, no najmä o tom, ako prežiť bez ujmy v striedavej starostlivosti.

Tess Slašťanová/EMEFKA

Aké sú najsilnejšie stránky tohto románu?

Známe prostredie

Autorka často zasadzuje svoje príbehy do reálnych slovenských miest, alebo si minimálne dáva záležať na tom, aby čitateľ cítil, že číta o niečom známom. Preto v jej knihách nehľadajte žlté taxíky, žiakov rozdelených na roztlieskavačky, športovcov a šprtov a ani ďalšie americké klišé, ktoré niektorí iní slovenskí autori silou-mocou potrebujú mať vo svojich knihách.

Namiesto toho sa s postavami potúlate po typických slovenských sídliskách, pošomrete si na hromadnú dopravu a zasadnete do krčmy na kofolu alebo pivo.

Realistickosť

Ako sme už spomínali, autorka sa zameriava najmä na príbehy, s ktorými sa dokážu mladí stotožniť. V tejto knihe sa zameriava na rodinnú situáciu, s ktorou má veľa detí, bohužiaľ, osobnú skúsenosť. Hlavná hrdinka románu Tereza sa musí zmieriť s rozvodom rodičov a prispôsobiť sa novej situácii.

Na dennom poriadku sú hádky o striedavej starostlivosti, výživnom a iných okolnostiach, ktoré takáto situácia prináša. Ak ste si niečo takéto zažili, určite si všimnete, že autorke sa podarilo všetko zachytiť veľmi autenticky a že dokáže dokonale realisticky priblížiť pocity dospievajúceho dievčaťa.

Štýl písania

Každý spisovateľ má osobitý štýl, podľa ktorého čitateľ dokáže jeho knihy okamžite rozpoznať. Niekto dokonale ovláda umenie písania a jeho knihy sú plné kvetnatých opisov a metafor, iný má zase nadanie na vymýšľanie fascinujúcich zápletiek.

Mirka Varáčková je známa zase tým, že píše veľmi uvoľneným a svižným štýlom, ktorý vás núti čítať ďalej a ďalej, až sa zrazu ocitnete na konci knihy bez toho, aby ste počas čítania narazili na nejaké hluché miesto. Vďaka jej schopnosti tvoriť uveriteľné a realistické postavy a prostredie vás okamžite vtiahne do príbehu a všetko si budete vedieť veľmi živo predstaviť.

Knihu Zostanem s tebou si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Ak hľadáte knihy, ktorých stránky vám budú len tak lietať pod prstami, no zároveň si z nich niečo odnesiete, Mirka Varáčková ponúka naozaj rozsiahly výber románov, ktoré sa oplatí prečítať. Takže už je len na vás, ktorý príbeh si vyberiete a rozhodnete sa pri ňom stráviť večer. Prajeme príjemné čítanie!

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Táto mačka sa stala hitom internetu. Ukradla majiteľke tablet a začala si robiť selfíčka


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME