Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

O nájomné byty s podporou štátu je veľký záujem, za prvý deň prišlo cez štyritisíc žiadostí

Agentúra momentálne eviduje najviac žiadosti o byty na západnom Slovensku.


Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) už eviduje viac ako štyritisíc nezáväzných formulárov o nájomné byty určené pre strednú a nižšiu príjmovú skupinu. Len za prvé tri hodiny od zverejnenia informácií sa zaregistrovalo približne päťsto záujemcov. Ako agentúra v piatok informovala, 19. januára spustila webstránku najomnebyvanie.gov.skspolu s formulárom záujmu o byty v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

„Tešíme sa tomuto veľkému záujmu o nájomné byty so štátnou podporou a urobíme všetko preto, aby sme umožnili odovzdanie prvých bytov čo najskôr. Všetko však závisí od pripravenosti jednotlivých projektov zo strany investičných partnerov,“ povedal predseda predstavenstva AŠPNB Peter Sekáč. „Práve číslo uchádzačov za prvých 24 hodín svedčí o potrebe takéhoto modelu bývania na Slovensku a tiež o tom, že ľudia, ktorí síce majú pravidelný príjem, ale hypotéka je pre nich príliš drahá, túto možnosť využijú a vítajú,“ dodal.

Shutterstock

Agentúra momentálne eviduje najviac žiadosti o byty na západnom Slovensku. Polovica záujemcov prihlásených za prvý deň by chcela bývať v Bratislavskom, Trnavskom alebo Nitrianskom kraji. Najmenej žiadateľov sa zaujímalo o nájomný byt na východnom Slovensku, najviac až 31 percent v Bratislavskom kraji. Spomínaná stránka okrem informácií o tomto systéme poskytuje aj informatívnu kalkulačku s možnosťou vypočítať si, aký príjem musia mať žiadatelia, aby mali nárok na požadovaný byt vo vybranej lokalite. Taktiež sú tam všetky kritériá, ktoré je potrebné splniť, aby bol záujemca o nájomný byt úspešný.

Agentúra v súčasnosti komunikuje s investormi, ktorým vláda schválila v decembri investičné zmluvy, s poisťovňou Kooperativa a spoločnosťou WBG. V nasledujúcich mesiacoch očakáva podanie prvých projektov s nájomnými bytmi na schválenie. Následne bude možná aj záväzná registrácia záujemcov o konkrétny byt. Pilotný projekt nájomných bytov od dvoch investorov by mal priniesť približne 9-tisíc bytov za 1,5 miliardy eur, agentúra rokuje aj s ďalšími investormi, ktorí majú záujem na Slovensku stavať nájomné byty.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť