Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

O stratený kontinent sa zaujímali vedci aj ezoterici. Je bájna Atlantída iba mýtus?

Atlantída je opradená legendami a tajomstvom.

Tajomný kontinent Atlantída poznáme z rôznych legiend, mýtov a bájí. Dnes sa už vlastne stal stabilnou súčasťou popkultúry. Stretnúť sa s ním môžeme napríklad v komiksovkách od DC (keďže ide o domov hrdinu Aquamana), ale aj v rôznych ezoterických a new age kruhoch.

Atlantída mala byť domovom ohromne vyspelej civilizácie, avšak kvôli katastrofickým udalostiam navždy zmizla z povrchu Zeme. Čo o nej vlastne vieme a odkiaľ pochádzajú záznamy o nej? A mohla naozaj existovať alebo ide len o metaforu a literárnu fikciu?

Čo o Atlantíde vlastne vieme?

Vlastne jediný záznam o Atlantíde nájdeme v spisoch starovekého gréckeho filozofa Platóna, konkrétne v jeho slávnych dialógoch Timaios a Kritias. Tie vznikli v roku 360 pred naším letopočtom a Platón sa v nich odvoláva na gréckeho básnika Solóna, ktorý mal mať o Atlantíde mnoho znalostí.

Platón sa tomuto kontinentu venuje len na nejakých 15 stranách, čiže aj informácie o ňom sú pomerne kusé. Atlantídu popisuje ako veľmi veľký kontinent (rozlohou ako Líbya a Malá Ázia), ktorý sa nachádzal za „Héraklovými stĺpmi“. Kráľom kontinentu bol boh morí Poseidón. Jemu bol zasvätený aj najväčší a najhonosnejší chrám.

Podľa Platóna bola Atlantída husto obývaná (jej obyvatelia mali mať sami božský pôvod) a mimoriadne technologicky a myšlienkovo vyspelá. Ťažili sa v nej rôzne druhy hornín, boli na nej liečivé vodné pramene a kúpele. Išlo tiež o významné obchodné centrum, ktoré malo styky so všetkými vtedajšími civilizáciami.

Atlantída, stratený kontinent, mýtus, veda, ezoterika, fakty
Profimedia

Je popisovaná prakticky ako raj na Zemi, v ktorom sa žilo bez akýchkoľvek problémov.

Nachádzali sa tam nádherné zdobené paláce či chrámy. Atlantíde vládla rada starších, ktorá bola veľmi vzdelaná a múdra. Kontinent bol plný rozsiahlych hôr, pastvín a vysočín. Žilo v nich mnoho zvierat a polia boli vždy plné hojnej úrody.

Zánik Atlantídy sa mal uskutočniť niekedy v roku 9 600 pred naším letopočtom. Ako uvádza Platón, práve vtedy sa Atlantída dostala do vojnového stavu s Egyptom aj Aténami. Práve pokus Atlanťanov vojensky si podmaniť Atény sa skončil neúspechom a boli porazení. Zároveň ich chamtivosť a snaha podmaniť si okolité národy veľmi nahnevala bohov. A práve oni na Atlantídu zoslali silné zemetrasenie, ktoré spôsobilo, že kontinent sa prepadol do mora.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje