Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 4.12.2023
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

O vydanie nového občianskeho preukazu možno požiadať aj elektronicky

Pri žiadosti o vydanie občianskeho preukazu pri zmene trvalého pobytu online je poplatok nižší.


O vydanie nového občianskeho preukazu možno požiadať aj elektronicky, pripomína Ministerstvo vnútra (MV) SR. Službu odporúča napríklad ľuďom, ktorí zmenili bydlisko alebo im vypršala platnosť dokladu. Poukazuje na nápor dovolenkárov na oddeleniach dokladov. TASR o tom informovala hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

Elektronickú službu môžu využiť občania s aktivovaným elektronickým občianskym preukazom s čipom a bezpečnostným osobným kódom /BOK/, čiže dokladom pripraveným na elektronickú komunikáciu. „Predpokladom použitia e-služby je, aby mal používateľ v správnych agendách MV SR evidovanú podobu tváre a podpis nie staršie ako päť rokov. U používateľa mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky,“ vysvetlila hovorkyňa.

O vydanie nového občianskeho preukazu možno požiadať aj elektronicky
TASR

Ako upozornila, pri žiadosti o vydanie občianskeho preukazu pri zmene trvalého pobytu online je poplatok nižší. Platia sa dve eurá namiesto 4,50 eura.

Rezort zároveň upozornil používateľov e-služieb, ktoré vyžadujú elektronický podpis, že nový občiansky preukaz získaný klasickou i elektronickou cestou automaticky nepreberá dovtedy používané certifikáty pre elektronický podpis. Treba si ich preto nainštalovať nanovo, čo ide aj elektronicky prostredníctvom Aplikácie pre eID. „Certifikáty pre e-podpis Slovensko na rozdiel od iných krajín poskytuje používateľom bezplatne,“ podotkol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu je dostupné na webovej adrese ministerstva vnútra.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.